Radím prezidentovi, kam na oslavy porážky nacizmu

Hm, Podľa mňa by sa mal koniec II. svetovej vojny pripomínať v Berlíne. Alebo tam, čo sa stretol východný a západný front. Tam to spojenci dobyli, tam to vtedy oslávili. A celé by to mala zatiahnuť Merkelová s nejakým tým vrchným Talianom a Japoncom, ako symbolické pohostenie tých, ktorí dali nemeckým občanom nový zmysel existencie.

Nie je nad to sa na miestach starých víťazstiev poriadne opiť a zabékať si sprostonárodné pesničky v objatí s vtedajšími nepriateľmi a na ich účet.

Keď chce Putin silou mocou oslavovať v Moskve, tak my by sme mohli na Dukle, Francúzi v Paríži, Briti v Londýne, Belgičania v Ardenách. To ráno a poobede sa stretnúť kdesi na Labe. No a na druhý deň hor sa na Berlín. Na Berlín Vavro, na Berlín.

Skutočne neviem, prečo oslavovať v Moskve. Bez ohľadu na aktuálnu politickú a vojenskú situáciu. Dobíjal sa predsa Berlín. Boli tu dva fronty. Západný a východný. To by mali účastníci Východného frontu oslavovať v Moskve a Západného vo Washingtone, či kde vlastne? A každý zvlášť?

Ja mám taký nejaký pocit, že Moskva je tu len ako postsocialistická tradícia. Zvyk zo Sovietskej éry, kedy vazali naklusali na oslavu do Moskvy demonštrovať silu tábora socializmu.

Takže tak, pán prezident. Moje odporúčanie je dohodnúť sa s ostatnými na oslave v Berlíne a to formou málo formálneho dvojdielneho happeningu. Prvá polovica  v podobe rituálneho víťazného tanca nad zlomeným hákovým krížom. A druhá polovica v objatí s Nemcami, Talianmi a Japoncami ako posolstvo, že všetci ľudia môžu byť  bratia aj keď sme na to v minulosti zabudli.

Pod čiarou: Naozaj si neviem predstaviť, že si budem vážiť svojho prezidenta, ak si bude na tribúne mauzólea podávať ruky s Kimom a teroristami z východu Ukrajiny. Je to presne ten istý obraz, ktorý nám poskytol nedávno Čarnogurský. Disident rečniaci pred vlajkou s kosákom a kladivom.

Share Button