O moci bezmocých, jedných okuliaroch a normalizácii

Všetci vedia, že sa na verejnosti nehovorí… Všetci vedia, že nie je vhodné mať dlhé vlasy… Všetci vedia, že nosiť okuliare…

Bola taká temná doba normalizácie. Nebola temná preto, že by bolo navôkol málo svetla a fotóny by si odskočili zaspievať toť len nanometer za hranicu na žúrku do susednej galaxie. Bola temná preto, že ľudia neboli slobodní v myslení a konaní, ktoré nesúviselo s meritom veci.

Mohli ste byt akokoľvek nadaný, ale keď ste si nechali narásť dlhé vlasy, nebolo to pre matematika vôbec dobré. Malí zakomplexovaní nímandi, ktorí chceli ovládať svet nedokázali vyriešiť ani trojčlenku bez pomoci iných, ale o vhodnej dĺžke vlasov vedeli všetko. Tak si preniesli ovládanie matematika na svoje ihrisko: Matematici môžu mať len krátke vlasy.

Že ako súvisí dĺžka vlasov so schopnosťou napočítať uhol otočenie satelitnej paraboly? Malí zakomplexovaní nímandi spolu so zbabelými psychopatickými hovnami sa rozhodli, že súvisia. Je to hovadina odpohľadu, ale oni majú moc. Môžu vám… ale figu vám, to by sa týkalo merita veci. Oni predsa budú držať svojho pravidla svojej temnej doby: Zasiahneme slobodu nesúvisiacu s meritom veci. A tak vás zasiahli na deťoch, ktorým vzali možnosť študovať.

A všetci to vedeli a tak nejako v podvedomí sa snažili, aby ničím, čo s ničím nesúvisí nerobili nič zlé. Niektorí to mysleli dobre aj s inými a tak sa ich snažili chrániť. Z dobroty srdca ich upozornili, že keby si radšej dali dole okuliare, veď keď to chceme vysielať… Vôbec nešlo o nich, išlo o úplne niekoho iné, meritum samotného príspevku bolo úplne iné, meritum vzhľadu bolo úplne iné, dokonca išlo o úplne iné meritum kompenzačnej zdravotnej pomôcky…

Najhorším normalizátorom je sám sebe ten, kto sa vzdá osobnej slobody a ani si toho nevšimne.

Václav Havel vo svojej eseji „Moc bezmocných“ (1978) opisuje incident, kedy videl vo výklade obchodu s potravinami heslo „Proletáři všech zemí, spojte se!“. Toto heslo ho hlboko zasiahlo, pretože symbolizovalo prázdnotu a pokrytectvo komunistického.

Havel píše, že heslo bolo umiestnené medzi konzervami a salámami, akoby bolo len ďalším produktom na predaj. Toto umiestnenie podľa neho odrážalo skutočnosť, že komunistická ideológia sa stala len fasádou, ktorá zakrývala skorumpovaný a represívny režim.

Havel ďalej opisuje, ako sa ľudia správali k heslu. Väčšina z nich ho jednoducho ignorovala, akoby bolo neviditeľné. Niektorí sa naň s úsmevom dívali, akoby bolo vtipné. A len málokto sa pri ňom zastavil a zamyslel sa nad jeho významom.

Pre Havla toto heslo symbolizovalo moc bezmocných. Ľudia boli bezmocní voči režimu, ale zároveň mali moc ignorovať jeho propagandu. Havel verí, že práve táto moc ignorovania bola jedným z najdôležitejších nástrojov odporu voči komunizmu.

Heslo „Proletáři všech zemí, spojte se!“ bolo symbolom totality a uniformity. Ľudia v Československu boli bezmocní voči režimu, ale zároveň mali moc ignorovať jeho propagandu. Ignorovanie propagandy bolo formou odporu voči režimu. Havel veril, že moc bezmocných je dôležitým nástrojom v boji za slobodu a demokraciu.

Vôbec sa nečudujem, že pôvodne jednoduchý incident sa stal manifestáciou odporu proti mnohému, čo pôvodne ten dotyčný svojimi slovami „radšej si to dajte dole“, ani nezamýšľal.

Ako som to bol býval bol napísal len pred pár dňami? Už čoskoro sa dočkáte, že budete vynný za to, že ste nedali prednosť z prava papalášovi, čo vychádza z brány svojej fabriky na vašu hlavnú cestu.

Správa z tlače:

Policajtov, ktorí riešili nehodu predsedu SNS Andreja Danka, potrestali „výčitkou“, potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. V relácii Na telo na TV Markíza zdôraznil, že išlo o najmiernejší disciplinárny trest. Potrestanie policajtov však podľa ministra neznamená, že Danko nebude potrestaný tiež. Zdroj: Policajtov, ktorí riešili nehodu predsedu SNS Andreja Danka, potrestali „výčitkou“

Pod čiarou: Časť textu vznikla pomocou UI Gemniny.

Share Button