Pýtajte sa liberálneho politika

Nech sa páči, do komentárov pod týmto textom môžete smelo klásť  svoje otázky.  V skratke odpoviem na všetky.

Ak bude otázka vyžadovať širší pohľad, pripravím odpoveď ako samostatný článok.

 

 

Share Button

12 názorov na “Pýtajte sa liberálneho politika”

  1. Z blogu: (A to som veľkorysí!)

    To je podla vzoru macaci napr. veľkomačací ??
    Alebo podla vzoru slepaci napr. veľkoslepačí??

    Fascinuje ma, ked niekto neovlada pravidla, ktore sa preberaju na ZS a chce sa etablovat v politike a dokonca v ekonomii.
    Kde mam zaruku, ze mu to pojde lepsie ako uvedeny trapas?
    A to som v poslednych volbach volila SaS.
    A teraz? Jeden bude do roztrhania tela slnieckar, napriek vrazdam, znasilnovaniu, atentatom …
    A druhy, co nezvladol ZS …
    Dalsi kseftuje s bytmi. Vyber jedna radost.

    1. Ako je to s mojou gramatikou? Alebo ako je to s matériu Základnej školy? Lebo to sú dve zásadne oddelené okruhy.

      Mám prvú atestáciu z lekárstva, absolvoval som 10 semestrov štúdia farmácie a absolvoval 5 štátnych skúšok z celej prírodovednej matérie od biológie, cez chémiu až po fyziku, vrátane ekonómie. Skúška s farmaceutickej chémie znamenalo nabúšiť do mozgovne 7 kusov hrubých skrípt + jednu učebnicu.

      Myslím, že to sú jasné dôkazy, že vzdelávanie mi naozaj nerobí problém.

      Aby som toto všetko mohol, musel som zložiť prijímacie skúšky zo slovenského jazyka na gymnázium. Aby som sa dostal k štúdiu mojich milovaných vedných odborov, 8 mesiacov som drel gramatiku.

      Bolo to mojich najzúfalejších 8 mesiacov. 2x do týždňa bolo v škole doučovanie zo slovenčiny, ktoré prebiehalo tak, že sa napísal prijímačkový diktát, prijímačkový test a potom sme to rozoberali a objasňovali si jednotlivé javy. Doma s otcom ďalšie 2 diktáty v týždni.

      Po 8 mesiacoch som sa dopracoval na 3 chyby v diktáte a 100% bodov v teste. Lepšie to proste nešlo. To zaručovalo, že v strese ostrého prijímacieho konania som mohol počítať s 3 za diktát a 1 z testu zo slovenčiny. Jednotka z matematiky – to bola istota s prstom v nose.

      Tak to aj dopadlo. 3+1+1

      Keďže viem, že moja gramatika v akomkoľvek jazyku (nechcite vidieť moje písomky z nemčiny či ruštiny) vyžaduje brutálny dril – proste som to vzdal. Pre mňa to proste nemá tú hodnotu. Viem to o sebe a keď o niečo naozaj ide, venujem časť svojho honorára na externú jazykovú korektúru. Vyjde ma to lacnejšie.

      Poďme sa rozprávať radšej o matematike, fyzike, chémii, biológii.

    2. Hoci táto otázka nebola mierená mne, nedá mi nereagovať.. Slovenský internet má také zvláštne špecifikum, že názory v diskusiách sa hodnotia takmer výlučne z pohľadu formálnej stránky. Extrémne povedané, málokomu vadí faktické porušovanie platných predpisov (napríklad propagujúcich potláčanie práv na základe rasy, vierovyznania a pôvodu – nemám teraz na mysli nič konkrétne, poznáme však rôzmne príklady z posledných mesiacov), ako keď vo vecnom rozpísanom argumente niekto spraví preklep, nedajbože hrubku!

      Mne samému gramatické chyby „svietia“ na monitore ako majáky, ale ak sa chceme niekam posunúť odborne, pokojne prežijem ak človek zo zdravotníctva ovláda svoje remeslo dobre. Ak by mal Martin učiť na základnej škole gramatiku, zrejme by sa necítil ako ryba vo vode, a preto ponúka voličom práve to, čo vie.

  2. Zaujímal by ma postoj k zmierneniu trestov (a prípadnej dekriminalizácii) pre užívateľov marihuany. Pre SaS to bola istú dobu agenda, ktorá dobre predávala niektoré hodnoty, dnes už o nej moc nepočujeme. Ak by taká úprava prišla do parlamentu, aké by bolo hlasovanie a prípadné dôvody prečo by bolo také, aké bolo?

    1. Volebný program je písaný v hierarchii. Dekriminalizácia sa dostala v tomto volebnom programe do úzadia. Stále tam je, no prioritou sú jednoznačne ekonomické záležitosti.

      V rámci rozdania kariet sa voličmi sa určí, koľko sa bude musieť tá-ktorá strana pri vyjednávaniach o programovom vyhlásení vlády podriadiť kompromisom. Pokiaľ bude súčasťou vlády so SaS aj KDH, je to s osobnými slobodami komplikované = obe strany musia ustupovať. Oni z konzervatívnej strany my z liberálnej. Niekde sa treba dohodnúť.

      Môj osobný postoj:
      1. Do diskusie o tom, či je to správna vec mám jednu pripomienku: Spoločnosť si musí uvedomiť, či je ochotná sa o závislých starať. http://4m.pilnik.sk/nas-humanizmus-ma-konecnu-kapacitu-preto-nemozeme-dekriminalizovat-drogy-bez-rozmyslu/
      2. Po diskusii SaS zaujme nejaké stanovisko a to sa premietne do hlasovania strany ako celku. Tomuto stanovisku sa podriadim. Proste ma prehlasovali.

      1. Ďakujem, najviac ma zaujala časť s osobným postojom. To kto v čom bude musieť ustupovať zatiaľ môžeme nechať len na dohady podľa reálneho stavu keď budú známe výsledky volieb.

        Ešte by ma osobitne k už napísanému zaujímal aj pohľad odborníka – lekárnika v politike, na liečivá obsahujúce aktívne látky z tejto rastliny.

    1. Slovensko má 5 miliónov obyvateľov. Na to stačí jedna jediná armáda a jedna jediná polícia. Naozaj nepotrebujeme 3-4 samostatné armády a 10-15 samostatných policajných organizácii. Či má byť malá alebo veľká, to je v zásade už len technikália.

      USA majú „Marínu“, „Námorníctvo“, „Pozemné vojsko“ (tie myslím, že aspoń 3x) a ďalšie ako samostatné štátne vojenské jednotky. Takou je aj Národná garda. Plne pod kontrolou štátu. USA majú úplne inú tradíciu pre systém polície, kde významnú úlohu hrá decentralizácia. Ale vždy podľa štátneho zákona.

      Ak Armáda Slovenskej republiky bude mať „aktívne zálohy“, dobrovoľníku zložku, nech sa to volá trebárs aj „jánošíkova družina“ – ako súčasť/zložka Armády SR tak OK.

      To, čo tu kde-kto hlása a nazýva „domobrana“ sú nápady na ozbrojené zložky politických strán, ozbrojené zložky samospráv alebo ozbrojené zložky spolku záhradkárov. Nie, toto rozhodne nie! Tieto nápady končia občianskou vojnou.

      Nalejme si čistej pepsicoly – o službu v regulárnej armáde záujem nie je, chcú mať svoju domobranu, aby si mohli silou vymáhať svoju predstavu o spravodlivosti mimo mantinelov zákonov a Ústavy.

      Preto som na slovo „domobrana alergický“.

  3. Vážený pán Pilník, prepáčte, reagujem na Váš článok o zdravotnom systéme, som lekár viac ako 30 rokov, ale prepáčte premýšľam, ako tá lekárka môže vedieť o tom, že pacient bol akútny v noci a ako mu môže stanoviť termín na ten deň čo sa k nej ten pacient vybral po recept,aby pacient nečakal, čo sme roboty ? To si má ako zorganizovať- poraďte ? A prepáčte populácia lekárov na Slovensku MOC starne, tak by som prosil ohľaduplnosť, je vstávam o 4 hod a bez prestávky dnes som pracoval do 19 hod / aj prácu na spracovaní výsledkov, zdravotnej karty, sumarizáciu nálezov považujem za prácu, nesedí pri mne pacient ale to niekto niekedy predsa musí spracovať… neviem vlastne čo ešte chcete ? podkopávajú sa mi nohy , necítim žiadnu pomoc a stále tu nie je spokojnosť… Kula
    5.9.2017

  4. Kedysi, kedˇ vznikla strana SaS som písal možno priamo Richardovi Sulíkovi prečo tento názov. Mne by sa viac k slovu Sloboda hodilo slovo Zodpovednosť. Táto kombinácia je podľa mňa základ demokracie. Zvlášť v dnešných časoch. Ja si myslím, že sa SaS aj tak postupne profiluje. Niektoré takzvané „liberálne“ hodnoty musia ustúpiť. Ak sa chcete správať zodpovedne. Je to na dlhšiu diskusiu, možno na celú knihu. Ale niekde treba začať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Web zameraný na osobné politické aktivity