Namiesto vzájomných vnútorných zákazníkov budú eZdravie budovať kamaráti z kostolnej lavice?

Milujem ich celký svoj dospelý život a profesne sa aj venujem dvom veciam – lieky a elektronizácia procesov vo farmácii a zdravotnáctve.

Kua, prečo kazateľ rozjebáva ako prvé v zdravotníctve práve moje milované profesné oblasti? Nie, nie je v mojej duši slušnejších slov, keď mi siahajú na moje odborné srdcové záležitosti.

Farmácia je ohromne krásna a ohromne jednoduchá vedná oblasť. Jednou molekulou dokážete zvrátiť situáciu a poraziť dočasne SMRŤ (mužský rod, podľa vzoru Kantůrek).

Práca IT nástrojov na pozadí je famózny pomocník, ktorý dokázal medicínu posunúť o niekoľko AU (áno platonicky milujem astronómiu) bližšie k jednoduchej dostupnosti kdekoľvek a kedykoľvek farmáciu potrebujeme.

Po 4 rokoch v opozícii som ako člen zdravotníckeho tímu SaS súčasťou vládnej koalície. Podľa všetkých predpokladov politickej kultúry EU+ 21. storočia by som mal dnes byť spoluatorom riešení.

Mali by prebiehať búrlivé vnútorné debaty medzi expertmi OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a mnou za SaS v oblasti liekovej politiky a elektronizácie zdravotníctva. Mali by sme sa interne posielať do riti, chváliť sa navzájom, vyhadzovať emotívne lajstrá toho druhého von oknom, výskať od radosti nad dosiahnutými spoločnými dohodami, aby sme nakoniec spoločne vytvorili najlepšiu liekovú politiku pre občanov tejto krajiny. Na základe tvrdých dát, expertných názorov a definovanej ideovej koncepcie víťaza volieb.

Namiesto toho som svedkom, ako sa začínajú realizovať prvky liekovej politiky, ktoré už boli v nedávnej minulosti vyučované na európskych vysokých školách, ako sa to nemá robiť. Ako špičky európskej a svetovej farmakoekonomiky na tvrdých dátach a exaktných poznatkoch ukazujú, že slovenská cesta vedie k plneniu až prekračovaniu plánov SMRŤa.

Snáď táto obeta zdravotníctva od SaS bude vyvážená prínosmi školstva, hospodárstva a zahraničnej politiky pre vás občanov.

Manažérsky iracionálny, čisto mocenský, presun eZdravia z NCZI na referentov MZ.

Rezort ministra Mareka Krajčího ezdravie zahrnie pod sekciu digitalizácie a projektového riadenia, ktorej po novom šéfuje generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Marián Kolník.

Milióny má mať pod palcom Krajčího pravá ruka Kolník. Ten má za sebou kauzy​

Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) je štátna organizácia. Plne je pod priamo kontrolou ministerstva. Čo je správne hierarchické usporiadanie. Umožňuje to budovať personálne silný útvar v kontexte zdravotníctva a súčasne dostatočne nezávislé podhubie na riešenie vysoko špecializovaných IT riešení. NCZI je v sústave štátnych zdravotníckych inštitúcii tou inštitúciou na to tie IT veci. Vysoko špecializovanou, kde naopak, zdravotnícky aspekt je tým skoro až externe konzultovaným.

Podobne a z podobných dôvodov sú samostatný UVZ, UDZS, aj VšZP či štátny poskytovatelia. MZ potom, ako dobrý dirigent, koordinuje spoluprácu týchto sekcii, aby hrali ako dobre zladený orchester.

Takéto postavenie potom umožňuje robiť dobré IT rozhodnutia a súčasne umožňuje pre zdravotníkov-objednávateľov nebyť citovo či hmotne zainteresovaní. Nie je totiž nič horšie, ako keď si zdravotníci a ajťáci navzájom podliezajú, pochlebujú. Vtedy totiž prestanú ísť nadrzovku po svojich profesných cieľoch, prestanú klásť kritické a kriticky dôležité požiadavky, začnú si navzájom ustupovať a robiť kompromisy skôr, ako by vyčerpali svoju invenciu svojej materskej profesie.

Presun eZdravia do úrovne referátu MZ bude mať za následok, že zdravotníci budú definovať ajťácke riešenia a ajťáci budú definovať rozsah zdravotnej starostlivosti. Stratí sa napätie dynamickej rovnováhy.

Na NCZI sa pri implementácii eZdravia za ex-ex-Druckera stala jedna nemilá vec. NCZI v tom bolo ale nevinne. Keďže nemali dobrých a výkonných zdravotníckych partnerov-objednávateľov na MZ, sami programátori NCZI vytvorili niečo ako „Príručku pre eRecept“. Samozrejme, definovali a určili pre profesiu lekárnika také pravidlá, aké sa ajťákom najjednoduchšie programovali. Dokonca aj nad a mimo rámec zákona. Proste ajťáci rozhodli, lebo nebolo toho, kto by im na MZ bol oporou a oponentúrou a konzultantom.

Namiesto opravy a opätovného nastolenia dynamickej rovnováhy, teda namiesto toho, aby MZ prepísalo §119 až §121 zákona o lieku v duchu eRecept first (plus vyhláška pre operatívu v čase rozvoja) a súčasne podľa farmaceutických zákonitostí, prechádzame do opačného extrému. Podklady pre IT technológie budú teraz písať na MZ zdravotníci (alebo dokonca religionisti?). Výsledkom bude, že IT technológie nebudú dostatočne robustné, objavia sa neodladené nasadenia a čo je úplne najhoršie, formou samocenzúry kopa zdravotníckych požiadaviek ani nebude ajťácky realizovaná. Však to poznáte:

  • „Veď to by asi ani nešlo počítačom urobiť.“
  • „Ak sa to nepodarí, prídeme o prémie.“
  • „Nevymýšľaj, nebolo v pláne a nestihneme dovolenku.“
  • „Ti šibe? To škrtni, to je roboty ako na kostole.“

Úplne obyčajná manažérska chyba, keď namiesto obchodných vzťahov medzi vnútronými zákazníkmi zdôraznenného aj slovami: „to sú tí s tej druhej budovy“, budujeme kamarátstvo a falošnú solidaritu s kolegami z vedľajšej kancelárie či dokonca z jedného referátu. No jo, katolícki a baptistickí podnikatelia asi majú Duchom svätým daný iný manažment.

Tak znovu: Cui bono?

Share Button