Aha, tak v Bratislave pôjdeme zaparkovať na Hrad, aby sme potom išli pešo do mesta

V Banskej Štiavnici tečie voda do kopca, majú studňu na streche a hodiny idú opačne. Alebo ručičky majú opačne? To je jedno, podnikateľom vo firme Štát, s.r.o. sa zachcelo mať po sebe pamiatku, tak vymysleli, že v Bratislave bude P+R parkovisko  na Hrade.

Okrem archeológov, geológov, reštaurátorov, architektov, iniciatívy SOS Bratislavský hrad a prvej iniciatívy za záchranu účasť zatiaľ potvrdili: Marián Greksa, Longital, operná speváčka Linda Ballová, Nikolaj Nikitin Trio, jazzová speváčka Hanka Gregušová, Funny Fellows, Presento, raperi Vec a Zverina, spevák Lazaro a herci Martin Huba a Zuzana Cigánová, oznámila iniciatíva SOS Bratislavský hrad, ktorá združuje expertov a aktivistov bojujúcich za záchranu archeologického náleziska. Na Bratislavskom hrade medzitým ďalej betónujú, majú už hotovú spodnú časť garáží. Zdroj:  Bratislavský hrad chcú zachrániť aj koncertom, prídu aj Vec a Martin Huba.

Nech pozerám na fotky betónovania z akejkoľvek strany, to musel byť dobrý matroš, čo priviedol niekoho na myšlienku, že na Hradnom kopci budú P+R garáže.

Pri cestovaní po svete som videl kopu všelijakých podzemných parkovísk v blízkosti turisticky atraktívnych miest. Aj toto nakoniec takto skvele dopadne. Akurát…

Bratislavský hrad je kultúrna pamiatka 28 kategórie. Hej, je odtiaľ dobrý výhľad. Viete, ak , a to ak je naozaj na tom to najhoršie, teda ak by sa bol býval bol odpočiatka prezentoval projekt Bratislavnský hrad – pamiatka prvej kategórie, so všetkou parádou, s dramaturgický plánom trvalých expozícii na úrovni Lúvru, Vatikánskych múzeí či Ermitáže…

Ak by sa bolo bývalo bolo…  Keltské pamiatky sa našli akoby mimochodom. Zrazu vymýšľame čo s nimi. Hovoríme o nejakých koncertoch či divadelných predstaveniach. Ideme s Hradom bez divadelného zázemia a techniky konkurovať čerstvej  budove  Národného divadla v podhradí?

Cieľom rekonštrukcie je uviesť Hradný palác a celý areál do podoby, ktorá bude nadväzovať na poslednú barokovú etapu prirodzeného historického vývoja pred veľkým požiarom. Zároveň rešpektovať a zdôrazniť zachované historické hodnoty s dôrazom na najvýznamnejšie obdobia – Veľkú Moravu, stredovek a novodobú históriu. Rovnako dôležitým zámerom je dosiahnuť, aby sa táto významná pamiatka stala podstatne atraktívnejšia pre návštevníkov hlavného mesta, a to so všestranným a celoročným využitím. Prispieť k tomu má predovšetkým otvorenie doteraz nesprístupnených historických priestorov, rozšírenie a skvalitnenie podmienok expozičnej a výstavnej činnosti Slovenského národného múzea, rekonštrukcia niektorých požiarom zničených častí hradu, zlepšenie infraštruktúry a parkovania Zdroj:  Bratislavský Hrad.

Blá-blá-blá-blá. Ale veď he. Aj taký Karlštejn má ročne vyše 200 tisíc návštevníkov, ktorý tam uvidia tak akurát holé steny a príbeh.

Na príbeh potrebujete skutočných ľudí s víziou. Nemám nič proti murárom, ale murár vám príbeh nestvorí. Preto na Bratislavskom hrade dnes bojujeme proti podzemným garážam a nie za dobudovanie infraštruktúry k veľkému príbehu.  Parkovisko je servisná plocha. Naozaj potrebujete mať dobrý matroš, aby ste parkovisko P+R prezentovali ako hlavnú atrakciu príbehu.

Mimochodom, v Ríme je jedna taká budova. Domáci ju vraj prezývajú písací stroj. Je to skutočne supr-čupr veľkolepá budova. A nikto o ňu nestojí. Všetci ju používajú tak akurát ako dobrý orientačný bod. Ale je skutočne veľkolepá. Všetci návštevníci Ríma zájdu ku Koloseu, prejdú sa starovekým Rímom. Ale kto bol z vás, čo ste boli v Ríme, pri Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II alias Altare della Patria?

Fórum Romanum je len jedna veľká kopa kamenia, ktorá má svoj príbeh. Cirkus Maximus je jedna obyčajná lúka. S príbehom. Bratislavský hrad svoj príbeh nemá a stále naň čaká. Nakročili sme dobre k príbehu o P+R parkovisku.

Share Button