Že by niekto zas napustil pravicový konzervatívny rybníček?

Na troskách straničiek jedného muža a skamenelín KDH a SKDU musí vzniknúť jedna poriadna konzervatívna pravicová sila. Voliči potom nebudú musieť pociťovať to vákuum v duši, keď ich naštve konkrétna osoba. Stále im ostane ich konzervativizmus alebo pravicovosť.

Rovnako ich nenaštve, keď ich strana pôjde do koalície s liberálnymi pravičiarmi, lebo im ostane to pravičiarstvo. Ani keď pôjdu do koalície s ľavicovými konzervatívcami, lebo im ostane to konzervatívstvo. Áno, bolo by divné, keby išli do koalície s ľavicovými liberálmi.

Do zbierky Strana zelených ako ľavicový-čojaviemčo povedľa nejakých skutočných!!! socialistov (ľavicové konzervy) a máme pokryté všetky 4 kvadranty. A prirodzene sa vytesňujú kadejaké extrémy ako je KSS či ĽS NS alebo voľbyakobiznis.

Bez toho, aby sa umravnila scéna na obvyklý západoeurópsky model, bez toho ani štát nebude západoeurópsky fungovať.

Navyše, hodnotové (ja rovno poviem ideologické) strany nemajú problém vytvárať koalície raz tam raz inam, pretože rozhodnutie o príslušnosti k opozícii či koalícii rozhodnú jasne a zreteľne voliči tým, čo si aktuálne vyberú ako PREVLÁDAJÚCU túžbu. Voľby sa stávajú vždy výberom ZA. Konzervatívny voliči si raz zvolia pravicových raz ľavicových…. Úspech vo voľbách je odrazom dodržania či vzdialenia sa od svojej vlastnej „hodnotovej orientácie“ za predchádzajúce obdobie.

V takto normálnom prostredí nie je pravo-ľavá ani konzervatívno-liberálna koalícia nič silené, nič neprirodzené, pretože vzniknú preto, že voliči!!! videli prienik v aktuálnych potrebách. Prav-ľavá bude preto, že voliči chceli viac liberálne riešenia, no tak vyhrajú voľby a sa spoja praví liberáli s ľavými liberálmi na 4 roky. Alebo chceli pravicové riešenia a konzervatívci aj liberálny voliči si vybrali svojich pravičiarov.

Nie, ideológia nie je sprosté slovo. No dobre, tak tomu hovorte „hodnotová orientácia“.

SaS si svoju domácu úlohu splnila. Svojich 10-30% liberálnych si uhrala s prehľadom. Vo vedľajšom kvadrante je ale brutálne prázdno. Pravicoví konzervatívci – je to na vás. Robte niečo!

No ale ono to chce, aby tu boli strany pre ľudí, nie ľudia pre strany.

Pozrite si aj: Rybníček: Riešením volebného patu sú predčasné voľby

Video

Zdroj: Rybníček: Chcem zmeniť túto krajinu a viem ako | Politika | .týždeň – iný pohľad na spoločnosť

Share Button