Zdravotnícke investície bez predraženia, bez káuz

Sú dve rôzne, diametrálne rôzne cesty. Môžete kontrolovať riadenie štátnych nemocníc, alebo môžete kontrolovať konkurenčné nastavenie voľného trhu poskytovateľov.

Môžete vymýšľať analýzy trhu práce, alebo môžete zapojiť zamestnávateľov to vzdelávania svojich budúcich zamestnancov.

Liberál verzus nacionalista-konzervatívec, pravičiar verzus komunista. Vláda verzus opozícia.

Během uplynulých 5 let bylo ve skupině AGEL proinvestováno více než 2,5 miliardy korun. Jen v letošním roce byly realizovány investiční akce v celkové hodnotě 425 milionů korun, přičemž třetina z nich v Moravskoslezském kraji, čtvrtina v Olomouckém. „Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě byl letos ukončen projekt rekonstrukce operačních sálů a chirurgického oddělení v celkové hodnotě dosahující 80 milionů korun. Další 4 miliony korun putovaly do digitalizace těchto sálů a šest miliónů si vyžádal upgrade zdejší angiolinky,“ popsal předseda představenstva společnosti AGEL Ján Dudra. Celkově bylo podle jeho slov jen ve Vítkovické nemocnici, která je členem společnosti od roku 2005, proinvestováno více než 800 milionů korun.

Nové vybavení získala také Nemocnice Podlesí v Třinci, konkrétně nový skiagrafický rentgen v hodnotě 3 miliony korun. Do konce letošního roku zde projdou rekonstrukcí také kardiochirurgické sály, které budou vybaveny novu vzduchotechnikou za 2 miliony korun.

Zdroj: Náborový příspěvek nepomohl, AGEL otevře v příštím roce v Ostravě střední zdravotnickou školu – Zdravotnický deník

Priatelia, toto je ten liberálny prístup v riadení zdravotníctva. Poskytnúť priestor na rozvoj a sebarealizáciu akéhokoľvek poskytovateľa. Stanoviť im ciele a nech sa snažia. Nech medzi sebou súťažia. Nech vymýšľajú nové a moderné cesty.

Ja neviem, kto bude lepší vlastník a poskytovateľ. Neviem, či to bude štátna nemocnica alebo to bude nemocnica Penty alebo to bude nemocnica Agelu alebo to bude nemocnica piatich kamarátov, alebo či to bude nejaká manažérska skupina, ktorá bude radiť nejakej virtuálnej sieti okresných nemocníc v pol republike.

Vy to viete?

Čo rozhodne viem, tak to je vytvoriť verejne dostupné a zrozumiteľné kritériá, pomocou ktorých si občania budú vedieť porovnať ponuku poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Čo rozhodne viem je, že je v prostredí slovenskej mentality, slovenskej morálky, slovenskej spoločnosti roku 2016 významne jednoduchšie a užitočnejšie dozerať na férové prostredie v ktorom sa pohybujú akýkoľvek poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ako kontrolovať riaditeľov nemocníc, ich poradcov, poradcov poradcov.

Čo rozhodne viem je, že lepšie je vytvárať motivácie, aby samo poskytovatelia chceli zo svojej vlastnej vôle zlepšovať poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Lebo sa im to jednoducho vyplatí.

O každom s tých troch odstavcov sa dajú napísať siahodlhé články. No jeden dôkaz hádam postačí: 40 rokov socialistického centrálne plánovaného zdravotníctva verzus kapitalistická cudzina. 

Ciele každého organizátora prostredia pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti sú rovnaké – dlhší život, vyššia kvalita života, pohodlnejšie zdravotníctvo pre občanov.

Cesty, ako tieto tieto úlohy napĺňať, sú rôzne. Skúsenosť s ostatných 10 rokov hovorí, že zdravotníctvo riadené odborníkmi strany Smer zhoršuje už dosiahnuté parametre.

 

Share Button