Vysvetlenie, prečo Matovič posiela očkovaciu odmenu mŕtvym a celá republika šalie okolo predpisovania liekov

Ksindl financií… Mal by som byť zhovievavý? Mal by som brániť nášho koaličného partnera? Nemal by som šéfa OĽaNO nazývať vo svojich článkoch ksindl negramotný?

Asi máte pravdu, je to za čiarou budovania dobrých koaličných vzťahov.

Do určitej hranice.

Osoba Igora Matoviča u mňa túto hranicu dávno prekročila. Pretože je jednoducho hlúpy. Nie je potom vôbec žiadne prekvapenie, že sa okolo neho objavilo mnoho ďalších.

Keď 9.12. na mojej obrazovke pristála novela liekového zákona od profesorky Horváthovej, pripadal som si ako somár. Viac ako 3 mesiace som pracoval na opravách v novelizácii zákona 362/2011, zbieral som názory a konfrontoval svoje so špičkami slovenského lekárenstva. Hľadal kompromis, presviedčal vnútrostranícki tím. Vyrokoval podporu našej vlády, nášho ministerstva zdravotníctva, aby moje navrhované zmeny neboli v rozpore s našou liekovou politikou našej vládnej koalície. Skoro mesiac pred schvaľovaním bol zverejnený finálny návrh, aby bol priestor pre prípadné záchranné brzdy, ak by sme my všetci do toho dovtedy zainteresovaní, niečo prehliadli.

Potom prišli hlupáci a hodili to do koša. Našťastie sa našli odvážni, vytiahli to z koša a záväznosť SPC dokumentu lieku je zachránená. Tri mesiace odbornej a politickej práce.

A potom príde nápad, veď treba zachraňovať životy, a máme tu zo dňa na deň vyhodených 300-500 miliónov eur na podporu už dávno zaočkovaných občanov. Prínos v náraste zaočkovanosti nula nula nič.

A potom príde lobistický nápad, veď prax si to žiada, a máme tu zo dňa na deň koncepčnú zmenu v predpisovaní liekov.

Mal som k dispozícii 3 hodiny, kedy som musel odhodiť svoju vlastnú komerčnú robotu a snažiť sa zachrániť čo sa dá v predpisovaní. Varoval som pani profesorku, že robí veci, ktoré sú ďalekosiahle. Že ide ovplyvniť 5,5 milióna občanov v zásadnej veci. Že takto sa to naozaj nerobí. Že zámer, ktorý chce dosiahnuť vyžaduje úplne iné úpravy a v úplne iných častiach zákona o lieku a tiež na iných miestach v celej sústave zdravotníckych zákonov.

Nepomohlo, pripomienky ignorované, sú to požiadavky praxe a moji špičkoví legislatívci vedia čo robia. Iste, špičkoví navrhli, aby sa na druhú stranu elektronického preskripčného záznamu čosi písalo… Pretože vedia, ako funguje ctrl+c a ctrl+v.

Štát nie je startup s tromi zamestnancami. Štát je tanker, kde keď dnes zatočíte kormidlom, tak o 2-3 mesiace zaznamenáte prvú zmenu v smerovaní.

Mohol by som tu teraz písať aspoň za 10 odstavcov, ako sa to malo celé urobiť. Nie, nenapíšem. Hlúpe nápady sa nedajú opraviť. Hlúpe nápady sa musia jedine škrtnúť a začať úplne odznovu. Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov. Len klikajte.

Nemá zmysel písať o tom, ako správne implementovať IT nástroje do preskripcie liekov. Komu? Ľuďom, ktorí nie sú ochotní počúvať? Ľuďom opitým mocou? Hlupákom?

Berte to takto: Ak sa vám niekto snaží niečo vysvetliť, ak sa snaží s vami diskutovať, rozhodne vás považuje za nádejný prípad. Určite vidí šancu, že spoločne dôjdeme k lepšiemu riešeniu. Určite verí, že diskusia bude podľa vzorca kde 2+2=7, teda že v diskusii práve s vami sa kvalita nie len sčíta, ale násobí možno dokonca umocní.

Už ostáva len jeden pokus, hovorí história a príde Fico s fašistami, tak si to preberte. Mám 50 na krku, život predomnou je už len kratší ako ten za mnou. Je zbytočné strácať čas s hlupákmi.

Share Button