Niekomu doprajete liek za 79 minút, niekomu život zachraňujúci ani roky…

Z verejných zdrojov sa ukázalo, že osadenstvo MZ dokáže navzdory zákonu o lieku vykonať zaradenie lieku od podania žiadosti po podpis ministra za 79 minút.

Z verejných zdrojov sa ukázalo, že osadenstvo MZ nedokáže navzdory potrebám pacientov vykonať zaradenie lieku v súlade so zákonom ani za 473 dní. Zajtra 474, 475, 476…

„Žiadosť o zaradenie lieku Keytruda je momentálne v procese posudzovania ministerstvom zdravotníctva. Ministerstvo si je vedomé medicínskej potreby zaradenia lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a spoločne s držiteľom registrácie vynaloží maximálne úsilie pri rokovaní o podmienkach úhrady,“ tvrdí ministerstvo, ktoré vedie Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Na otázku, dokedy by mali o zaradení lieku rozhodnúť, ministerstvo neodpovedalo. „Cieľ je dosiahnuť plnú úhradu bez doplatku pacienta a rozšíriť…

Zdroj: Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkým

Priatelia, keď píšem o šlamastikách v liekovej politike, píšem o vás, o vašich príbuzných, o vašich priateľoch.

Nič, naozaj nič nebráni, aby liek, ktorý už bol v kategorizácii sa do nej dostal za 3-6 týždňov aj s vyschnutím elektronickej pečiatky na kvalifikovanom elektronickom podpise.

Je to o ľuďoch, ktorých si zvolíte. Len a len o ľuďoch.

Ak chcete, aby boli k dispozícii lieky, musíte si voliť ľudí, ktorí dokážu zabezpečiť dve veci:

  1. Istotu ekonomického rastu, aby bolo za čo lieky nakúpiť
  2. Tím ľudí, ktorí nie len, že vedia čo, ale vedia aj prečo fungujúci systém má byť práve taký.

Viete, mne je to osobne jedno. Jednak si v pohode robím svoju prácu snov na Ministerstve zdravotníctva Českej republiky v oblasti elektronizácie zdravotníctva. A hlavne, som zdravotnícky profesionál, takže si viem sám sebe pomôcť.

Ale potom mi zavoláte vy a chcete radu k hentomu a k tamtomu…

A ja všetko nechám a venujem sa vám. Snažím sa vám vysvetliť na čo máte nárok, ako funguje cezhraničná zdravotná starostlivosť, ako sa zmestiť do mantinelov, aby ste maximalizovali svoje šance pri debilnom doprosovaní sa úhrady za lieky.

Nakoniec, keď už dôjde na toho pacienta, tak si všetci spomenú, že?

Ako to hovoril ten Gándhý? „Keď robíte dobrú vec, ľudia sa odniekiaľ sami objavia a pridajú sa.“

Aj preto sa venujem liekovej politike, aby som potom nemusel dávať rady priateľom a mohol po 27-krát pozerať Malého pitavala. Aj preto sa venujem liekovej politike, aby bol systém nastavený tak, aby veci fungovali bez ohľadu, či v tom viete chodiť, či máte kdesi známych (ach, ako toto nenávidím v zdravotníctve), či ste mladý alebo starý, vysoký alebo oranžový…

Nakoniec vždy dostanete čo si zvolíte. Dnes sú to zbytočne umierajúci pacienti len preto, že niekto za ostatné 3 roky na MZ SR nevedel čo činí.

V dobrých časoch ťa pokojne oserú, aby si v zlých časoch spomenuli, že… A ja prídem, lebo to tak proste mám nastavené, že najprv zaistím pacientovi životné funkcie. Ale nechcite počuť potom tie moje nadávky.

Takže priatelia, nie kvôli mne, ja naozaj nepotrebujem šieste nohavice do skrine. Aj tak neviem, čo si počať s tými štvrtými a piatymi. Ale kvôli vám seba samým tu dookola píšem o liekovej politike. Kopa z vás mi píše a telefonuje a denne vidím, ako je vám ubližované.

Toto je tá bližšia košeľa o ktorú sa denno denne zaujímate. Aby ste vy osobne, keď na vás dopadne smolný osud, aby ste vy sami osobne zažili fungujúce predpisovanie liekov.

Mnohí z vás vedia, že ja viem. Že aj na kandidátke SaS nie je profíkov na liekovú politiku na rozdávanie. Jeden vzdelaný človek mi raz povedal, že keď si jediný, kto to môže spraviť, tak to spraviť treba. Na celých kandidátkach do predčasných volieb som jediným profesionálom v liekovej politike a v elektronizácii zdravotníctva. Fakty nezmeníte, ani keby to mamička povedala.

Je to na vás. Môžete mať procesy štátu pri zbytných liekoch za 79 minút v rozpore so zákonom, ktoré aj tak zruší súd. Môžete mať tajné zmluvy na tajné zľavy bez verejnej kontroly s absolútnym korupčným potenciálom.

Alebo môžete mať profesionálne spravovanú liekovú politiku odo mňa.

Je to len a len otázka preferenčných krúžkov. Čím viac sa vás ku mne pridá, tým viac bude aj elektronických služieb v slovenskom zdravotníctve. Ak nás bude 28 773+1 budete mať istotu.

Nakoniec vždy dostanete čo si zvolíte. Aj z kandidátov SaS.

28 773+1 preferenčný krúžok znamená, že (nielen) liekovú politiku dostane do rúk naozaj odborník.

Share Button