Dobré úmysly „užitočných idiotov“

Súvislosť sem, súvislosť tam, súvislosť hentam a obrázok o tom, ako páni a dámy v predsedníctvach strán Most a Sieť zohrali úlohu „užitočných idiotov“ začína získavať kontúry kolorovanej kresby.

Oni vlastne za to ani nemôžu. Oni len chceli to najlepšie. A dopadlo to ako režisér naplánoval. Prvým dejstvom boli prezidentské voľby – prvý pokus akcionárov firmy Štát, s.r.o. získať do ruky amnestie.

Don Pavol mal nekontrolovane kričať na šéfa, že vláda za žiadnych okolností nesmie skončiť v rukách pravičiarov, lebo všetci pôjdu do basy. Vraj bolo na ňom vidieť nefalšovaný strach a hystériu. Šéf mu údajne vykričal naspäť, že nemali tak okato kradnúť.

Zdroj: Milý volič, klamú ťa aj po voľbách – Lucia Nicholsonová (blog.sme.sk)

Podľa informácií Denníka N však Danko dosiahol, že skončí šéf Slovenskej informačnej služby Ján Valko. Má to byť ústupok Smeru za to, že Robert Kaliňák zostal ministrom vnútra. O túto pozíciu mal záujem Danko, napokon je predsedom parlamentu.

Andrej Danko však poprel, že by SNS nominovala nového šéfa SIS. Je to podľa neho pozícia, na ktorú nominuje premiér. Zdroj: SIS dostane nového šéfa, Hrnčiar sa Fica spýta na Gorilu (+video)

Vyšetrovateľ hovorí, že keď informoval nadriadených, tvárili sa, že je to v pohode. “Keď som sa vrátil zo špeciálnej prokuratúry, zavolal si ma šéf expozitúry NaKA v Košiciach Jozef Hrušovský, že akú zápisnicu som doniesol, lebo volal Martin Krčmárik ako šéf finančnej polície. Jemu zase volal človek z Úradu špeciálnej prokuratúry, že sú tam nejakí politici. Zopakoval som, že Chovanec označil Kubánka ako návodcu a Kopčíka ako nejakého spolupáchateľa. On povedal, že je to v poriadku.”

Prokuratúra však podľa Milana prípad zabrzdila.

Zdroj: Vyšetrovateľ opísal, ako nemohol vyšetrovať špičky Smeru

Nepomohol však ani dozor špeciálnej prokuratúry. Tá mlčala, hoci videla, že v Bašternákovom prípade polícia zďaleka neurobila ani štandard primeraný takým vážnym podozreniam, ktoré navyše vyslovili špecialisti na daňové podvody.

Séria zlyhaní orgánov činných v trestnom konaní je v tomto prípade o to podozrivejšia, že Bašternák je známy nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj ďalších špičiek Smeru. Tento bývalý sused Roberta Kaliňáka pod Bratislavským hradom postavil komplex Bonaparte, v ktorom býva Robert Fico a byt tam má napríklad aj minister dopravy Ján Počiatek či podnikateľ Marián Kočner. Priatelí sa aj s ministrom obrany Martinom Glváčom.

Zdroj: Polícia ututlala podozrenia z podvodu Kaliňákovho suseda, ktorý prenajíma byt Ficovi

Všetci ministri za SNS sú zo štátnej správy, ktorú doteraz riadil Smer. To sa nestáva v štandardných politických stranách, aby strana s odborným kabinetom a 6,5-tisíc členmi brala ľudí s externého prostredia, ktorí pôsobili v štátnej správe, ktorú riadila iná strana.

Zdroj: EXKLUZÍVNE: Chovan prelomil mlčanie, SNS odvrhla voličov a ministrov hľadá po ulici | Aktuálne.sk

Funkcia podprededu parlamentu je pre Smer úplatkom pre druhý hlas pre vládu Smeru (49) + SNS (15) + Most (10) = 74 . Takto si Smer zabezpečí istotu 2 hlasov Siete, čo je kľúčové.

Stabilita jedného hlasu.

O martinskom primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi sa hovorilo aj ako o ďalšom z kandidátov na post ministra dopravy, nakoniec však bude podpredsedom parlamentu.

Novinárom informáciu potvrdil aj sám Hrnčiar, ktorý je prvým podpredsedom strany a po odchode Miroslava Beblavého zostal jasnou straníckou dvojkou. Šéf Siete Radoslav Procházka zostal bez významnejšej funkcie vo vedení štátu.

Zdroj: Ministrom dopravy za Sieť bude Brecely, podpredsedom parlamentu Hrnčiar

Martin Dubéci (Most-Híd), ktorý sa legislatíve SIS dlhodobo venuje, hovorí, že prezident, poslanci aj členovia vlády majú podľa zákona prístup k utajovaným skutočnostiam. Zákon o SIS je podľa neho jednoznačný aj v tom, že hovorí, že riaditeľ služby má prezidentovi poskytovať informácie, keď o ne písomne požiada.

„Problém je, že nikde poriadne nie je napísané, ako sa toto celé poskytovanie informácií má vykladať a čo sa má stať, keď reálne nebola informácia poskytnutá. Do spisov by politici nemali chodiť na požiadanie, ale určite by mal existovať spôsob, ako v súčasnom právnom rámci prezidentovi služba poskytne zásadné informácie o takejto veci.“

Zdroj: Kaliňák: Tím Gorila zostane zachovaný. Kiskovi viac nepovedia

Z pohľadu vyšetrovania spisu Gorila je to trapas a hanba, že do dnešného dňa nemáme žiadny výsledok. Pre mňa bolo najšokujúcejším zistením, že ani ja ako prezident, najvyšší ústavný činiteľ, neviem, či Gorila bola alebo nebola pravdivá. Slovenská informačná služba mi odmietla prístup ku spisu. Viackrát som sedel so špeciálnym prokurátorom, s generálnym prokurátorom a nemám iné informácie ako z tlače, čo je pre mňa dosť šokujúce.

Zdroj: Prezident Kiska: Cítim stres, že nemôžem veci meniť

Share Button