ČR: Politická strana naozaj nemôže spolupracovať s ničiteľom politických strán

Ako to, že s ANO nechce v českej republike nikto do koalície? Nuž,  odpoveď je veľmi jednoduchá: ANO je proti establišmentu, proti deleniu na pravicu a ľavicu, proti klasickej straníckej politike.

Tak ako môžu štandardné politické strany, jasne sa vidiace na konkrétnom mieste politickej mapy, ísť s niekým takým do vlády. Vy tušíte, čo bude chcieť taký koaličný partner presadzovať?

Je normálne, že k sebe majú blízko ľavicové strany. Je normálne, že k sebe majú blízko pravicové strany. Lebo vedia, čo od seba môžu očakávať aj bez deklarácii do posledného detailu.

Nikto nemá s ANO nič spoločné. Tak ako môžu ísť do spolku? Od Babiša by bolo normálne, tak ako sa to stalo teraz v Nemecku, že by proste vyhlásil „rokovania o koalícii“ a snažil sa vytvoriť vládny program takej koalície. A keby to trvalo ako toť teraz v Holandsku aj 250 dní, no tak proste tvoria program a plán, aby sa to zvyšné 3 roky nerozsypalo.  Aby spravovanie krajiny malo hlavu a pätu a hlavne bolo udržateľné aj za hranicou volebného obdobia.

Ale čo urobil Babiš – kašlem na vás, kašlem na Ústavu, kašlem na demokraciu, jdu dělat… Akurát že nemá 101 poslancov. Si myslí, že sa to vyrokuje samo? Nie, on proste na akúkoľvek demokraciu rezignoval. Já mám 30 procentov a tak sa poserte. No zabudol, že demokracia znamená, že sa hlasuje a na rozhodnutie treba mať väčšinu.

To čo Jiri Hlavenka píše o tej analógii s väčšinovým systémom je nebezpečný hazard.

Nechat vládnout pak taky znamená „ukaž se, co umíš“. Je mně jasné, že tato věta ve spojení se jménem Babiš u leckoho vyvolává husí kůži, ale takto rozhodli voliči a nic s tím nenaděláme. Babiš se tentokrát nebude moci na nikoho vymlouvat a za nikoho schovávat; nebude moci předstírat, že je ve vládě a vlastně je v opozici; každá chyba každého ministra spadne na hlavu jeho osoby a jeho hnutí. Takhle ostatně vypadají většinové systémy: plná pravomoc, plná zodpovědnost, jasně, přehledně.

Zdroj: Nechte vládnout Babiše | 2. 11. 2017 | Jiří Hlavenka | Britské listy

Česko nemá väčšinový systém. Nemôže byť výsledkom pomerných volieb väčšinový systém. Takto naozaj nerozhodli voliči.

Pretože tomu, keď si niekto robí s Ústavy trhací kalendár sa nehovorí „nechajte ho vládnuť, voliči tak rozdali karty“, ale diktatúra alebo anarchia.

Hneď z kraja – za čo bude nakupovať ANO hlasy za štátny rozpočet? Áno, Babiš bude musieť normálne za hlasy zaplatiť. Keby mal koalíciu, šlo by o politické vyjadnávania o volebných programoch. Takto proste bude nakupovať za peniaze alebo horšie – vydierať za nepoužitie zložiek, ktoré má na každého pripravené. To sú známe fakty o systéme práce agenta Bureša.

Naozaj sa ešte čudujete, že nik nechce s niekým, komu takýto prístup k demokracii nepríde podivný, spolupracovať vo vláde? Za ostatných 14 dní neprejavil Babiš ani štipku citu pre demokraciu. Ani len toľko,  čo by sa do benzénového jadra vošlo.

Mimochodom, už dávno som vás varoval, aby ste nechceli likvidovať stranícky systém politiky. Ak ste to nechápali vtedy, pri opise a zdôvodňovaní, teraz si to môžete zažiť v priamom prenose.

Share Button