V čom ste ma posielali kade ľahšie v roku 2016 a nepodarilo sa

Liberál si nikdy nerobí patent na rozum. Liberálny princíp prikazuje, aby sme nikdy nikomu nezakázali prísť s nejakým nápadom, hlasom, či presvedčením. Liberálny princíp mi káže vytvárať podmienky na to, aby ktokoľvek mohol prísť so svojím riešením.

Osobne vidím najväčšiu silu liberalizmu v tom, že nemusíte myslieť povinne na všetko. Pre mňa je to ohromne oslobodzujúce.

Tak si zrekapitulujem tento rok z pohľadu tých pár parciálnych tém, na ktoré som si dovolil občas niečo napísať či si o nich niečo parciálne myslieť.

Grécke dôchodkové mňamky

Možno by bolo dobré, aby sa teraz niektorý z vás postavil a vysvetlil slovenským občanom a občanom zvyšku EU, že ich zlý pocit z vianočného príspevku gréckym dôchodcov je len externalita, je len vedľajšia škoda niečoho veľmi ale veľmi dobrého čo záchrana Gréckej ekonomiky formou eurovalov priniesla.

Kto bude mať tú odvahu a hlavne schopnosť?

Diktátor v inom jazyku, hlavne že sa postará

Manažer země? Autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu formou omezeného počtu nekonkurenčních organizací s povinným nebo polopovinným členstvím v nich. Tyto korporace, působící často paralelně s parlamentem, jsou kontrolovány a usměrňovány státem.

Kto z vás to spozná v našom jazyku pri plánoch na IC vlaky, štátneho leteckého dopravcu a lodičky na Dunaji?

Angažovať tam u nich sa už môže?

Prosím tých, čo sa nám smiali, keď sme hovorili, že je nutné, aby sa EU angažovala v utečeneckej kríze okrem iných opatrení aj TAM U NICH, tak prosím, aby sa nám už nesmiali (jáj vy sa už dnes nesmejete) a pozerali sa do zrkadla. Pri tom, ako teraz hľadajú cesty, ako TAM u nich pomáhať.

S neonacistami sa nediskutuje!

Počkajte, čo? Diskutovať s voličmi neonacistov už teraz pre zmenu nie je až taký zlý nápad?  A pri tom rozprávaní môžem už teraz použiť aj excel?

Takže tak  priatelia. Keď nás liberálov nabudúce hodíte do jedné vreca s niekým, kto si o utečencoch myslí že sú zmrdi alebo s niekým, kto si o utečencoch myslí, že je to vhodný nepriateľ len preto, že niktorí z nás si uvedomujú aj tie čísla, ktoré sú s prevádzkovým problémom s ľuďmi v EU spojené, bolo by dobré sa pozrieť, čo to vlastne hovoríme.

Liberálne zrkadlo ľavicovým konzervatívcom

Viete, keď v jednej chvíli hovorí liberál o jednom z aspektov, naozaj to neznamená, že o inom nevie. Možno len tak po liberalisticky necháva niekomu inému, kto sa v iných aspektoch lepšie vyzná, aby vynikol.

Viete, keď niekto s vaším názorom nesúhlasí, naozaj s vami tak akurát nesúhlasí. Ani zabiť vás nechce, ani umlčať vás nechce. Len s vami nesúhlasí.  Že vy milujete útok ad hominem neznamená, že stále neočakávam vaše argumenty.

Ako som bol býval bol pripomínal: Už nastavovali zrkadlo? Ja prídem, až keď budú nastavovať zrkadlo. (z filmu Vesničko má středisková.)

Na moje slová sem-tam 😉 dôjde. A nekričí na vás veľkými písmenami preto, že ste idioti, ale preto, že nemá tú trpezlivosť čakať, kým vám to dôjde. Kým neprestanete byť zaslepení svojou vlastnou myšlienkou a neotvoríte sa aj širším súvislostiam.

 

Share Button