Svet má byť organizovaný tak, aby vyhovoval tým čo v ňom žijú

Nie, nechcem aby ma pokutoval robot. To nie je len o peniazoch. Je to aj zásadný filozofický a spoločenský problém.

Vo filme Demolition Man je scéna, keď Stallone potrebuje trochu toaletného papiera. Tak si zanadáva, aby mu boli vydané papierové pokutové bloky.

Kto by chcel predbiehať na ceste z Bratislavy do Rovinky, nech si to radšej rozmyslí. Niekde tu budú mať policajti „stacionár“, ktorý šoféra nasníma a pokutu mu pošle rovno domov do schránky.

Tento systém automatických pokút bude stáť 140 miliónov eur, čiže asi dvakrát toľko, ako pýtajú štrajkujúci učitelia ročne na platy. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku verejného obstarávania. Zdroj: Kaliňák chce nové IT na pokuty za 140 miliónov eur, uzávierka tendra je tri dni po voľbách

  1. nemorálne k našim deťom
  2. za 140 miliónov nemorálne k zdravotným sestrám a učiteľom
  3. za 140 miliónov jeden eštébácky priateľ čo všetko vybaví a pokutu nepošle stovkám až tisícom
  4. bagatelizácia zodpovednosti, dôraz na represiu
  5. výber 2 dni po voľbách

Priatelia, toto je možné si dobrovoľne zvoliť. A nehovorte že som vás nevaroval.  Robiť sprostosti je každého slobodná voľba. Aj sprostosti voliť. Aj sprostosti na cestách robiť. A potom za ne niesť aj dôsledky.

Nie, toto naozaj nie! Toto svojim deťom urobiť nemôžeme.

Je to každého z nás voľba. Byť vo vleku udalostí a nerozhodovať. Rovnako ako nechať si svoje rozhodovanie a rozhodovať sa zle. S posúdením, či je to dobre alebo zle, to máme, my katolíci, jednoduché. Nesúdime. Teda, aspoň sa o to limitne snažíme.

Hm, možno je načase pridať do základnej listiny práv a slobôd právo na omyl a právo na hlúposť.

Svedomie a slobodná vôľa. Dva atribúty človečenstva v nás.

Pokutovanie prevádzkovateľov je o potlačovaní práva na prezumpciu neviny, práva na spravodlivý proces. To sú ľudské práva, ktorých sa zásadne dotýka zavedenie všeobecnej zodpovednosti prevádzkovateľa vozidla.

Postaviť na každý roh robota na kontrolu ľudí, to je peklo zo života pre nás priemerne zodpovedných a priemerne poctivých. Svet má byť organizovaný tak, aby vyhovoval tým čo v ňom žijú. Svet tu nie je ani pre roboty ani pre tých, ktorých si volíme do zastupiteľskej demokracie.

Za starých dobrých čias bolo zvykom, že pokutu udelil policajt za práve spáchaný priestupok práve prichytenému vodičovi. Boli to zlaté časy spravodlivosti.

Share Button