Nie, naozaj nie je mojou snahou hľadať pre sociálno-demokraticky zmýšľajúcich ľavičiarov ich politickú reprezentáciu. Je to ich starosť. Že sú chudáci osirotení mi opätovne pripomenul Hvorecký:
Som ľavičiar, preto som nikdy nevolil pravicovo-nacionalistický Smer-SD, založený a financovaný postkomunistickými oligarchami, prisatý na štátne zdroje aj eurofondy a v rytme Repete slastne parazitujúci na mafiánskom kapitalizme. Moderná, humanistická, demokratická, kritická, proeurópsky a ekologicky orientovaná ľavica na Slovensku už roky nemá politické zastúpenie a s rozmachom putinovskej propagandy aj smerom k nám sa bude etablovať ešte ťažšie.
…
Už roky sa verejnosti vsugerúva dojem, že existujú len miklošovské reformy alebo ficovské populistické rozdávanie odrobiniek zo štátneho a prežívanie na dlh. Aj Philipp Ther pripomína, že je najvyšší čas skúsiť hľadať ťažšie, ale aj spravodlivejšie a dlhodobo udržateľnejšie cesty.
Zdroj: Naozaj neexistuje alternatíva medzi Miklošom a Ficom?
Ale čo to chce vlastne presadzovať? Zástupcov to nemá, obsah to nemá sformulovaný… Dokonca ani nejaké žiarivé príklady to nevie ponúknuť.
Nie, naozaj toto nie je moja agenda. Nemám pre tieto myšlienky veľa pochopenia. A je príjemné čítať od ich zástancu, že vlastne sa ani nemajú o čo oprieť.
Nebude to preto, že sú nepoužiteľné? Nebude to preto, že každý z pravicových prúdov si uchmatol kus ľavicových myšlienok, zakomponoval ich do kontextu a komplexnosti riešení a tak vytvorili svoje európske verzie liberalizmu, konzervativizmu či zelenizmu (strany zelených) a podobne.
Mne sa zdá, ako by čistým socdemáckym riešeniam niečo totálne chýbalo. Tak totálne, že si ich nikto neľajzne uchopiť v čistej podobe. Kým naopak, pre pravičiarov je využitie ľavicových riešení vhodným doplnkom. A môžu si to bezpečne dovoliť, pretože pravicové myšlienky sú dostatočne odolné voči rozpadu aj keď sa do nich vkrádajú ľavicové pohľady. Na ten kus ľavicovosti si proste dokážu zarobiť.
Na liberalizmu SaS vôbec neškodia prvky solidarity, ktoré sú sami o sebe samozrejme ľavicové. A že sú v politike SaS, to je nad slnko jasnejšie. Ani ja by som do čistej liberálnej strany nikdy neliezol či sa k nej nehlásil. Bez štipky solidarity už liberalizmus v Európe 21. storočia nemá miesto. Prosto, naša európska civilizácia sa postupne vyvinula a tento vývoj ovplyvnil všetky politické prúdy.
Je zaujímavé, ako si pravicové strany dokážu ustriehnuť, aby tieto prevzaté ľavicové prvky neprevážili. Napríklad liberalizmus obsahuje dostatok spätnoväzobných kontrolných mechanizmov, ktoré udržujú „ľavičiarsku“ solidaritu v udržateľných medziach. Podobne, keď začali pravičiari v ODS podivne zvyšovať dane a úlohu štátu, okamžite to pocítili v podobe odmietania zo strany čisto pravicovo mysliacich voličov. A socialistické myšlienky museli ustúpiť do pravicovo rozumných intencii.
Podľa mňa, po cca 100 až 120 rokoch hľadania a hľadania čistej ľavicovej politickej reprezentácie by sme toto delenie na ľavicové a pravicové mali opustiť. Celé toto nahánanie sa za dávno minulou érou ľavice môže skončiť len dvomi výsledkami. Prvým je náruč komunistickej ideológie. A tým druhým je pohltenie a rozobratie si ľavicových myšlienok do celého politického spektra.
Viete, aby ste mohli mať sociálne istoty 80. rokov 20. storočia v Československo, musíte mať k dispozícii dostatočne výkonnú pravicovo riadenú ekonomiku a silne bránenú liberálnu demokraciu.
Niekto ten blahobyt ničnerobenia, rozdávania či ekológie zaplatiť musí, milí ľavičiari.