Siroty zo Sýrie – tak to za Československo spravme na Slovensku

Česku prebieha diskusia o prijatí 50 sirôt zo Sýrie. Niet lepšej ukážky fake news, sfanatizovania spoločnsoti, pregrganosti 21. storočia a čoho len chcete z najnižších súterénov spoločnosti. Tak to poďme spraviť za jubilujúce Československo my Slováci.

Predpoklad je, že by šlo o deti vo veku do 18 rokov bez akéhokoľvek sprievodu. Počíta sa s tým, že sa zaradia do štandardného inštitucionálneho procesu spolu s českými deťmi. Hrá sa s “tradíciou” Wintonových detí.

Takto by to znelo skvele. Keby to bola pravda.

Tak sa pozrime na to, čo sú fakty, ktoré zazneli:

Několik desítek syrských sirotků by mohlo přicestovat do České republiky. Počítá s tím návrh, který iniciovala česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Inspirovat se chce záchranou takzvaných Wintonových dětí před nacisty. V pátek (14.9.) návrh projednávali senátoři a zástupci státní správy v rámci kulatého stolu na půdě Senátu a možná už příští týden chtějí s návrhem oslovit předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Česko by mělo poskytnout útočiště padesáti dětem, které jsou bez rodičů v uprchlických táborech v Řecku a dalších evropských zemích. Ať Česko přijme 50 syrských sirotků, navrhují Babišovi senátoři i Wintonovy děti – Aktuálně.cz

Idú eurovoľby a pani poslankyňa je až na treťom mieste. Potrebuje sa prekrúžkovať? Ako inak, ako citovo dobre podfarbenou iniciatívou. Pred rokom v EU-parlamente hájila a.Bureša a tvrdila, že Babišovo zneužívání médií neřešte, prosí Češi v europarlamentu. 

Vtedy koaličného partnera chránila. Dnes sa na jej iniciatívu vykašľal:

“Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí. Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?” https://www.novinky.cz/domaci/483407-babis-cr-neprijme-jedineho-uprchlika-to-plati-i-o-syrskych-sirotcich.html

S využitím kopy argumentačných faulov. A tak zaniká jeden zo zásadných rozmerov eu-poslaneckej iniciatívy: Má ísť o deti, ktoré už sú v EU. 

Druhým zásadným je, že ide o falošnú hru na Wintonovu tradíciu. Vtedy sami rodičia posielali svoje deti s tým, že sa po vojne vrátia. Aj tí, čo ich prijímali, vedeli, že sa deti onedlho vrátia k svojim rodinám. Tento projekt je na furt.

No nech už preberáme motívy a vyjadrenia z akejkoľvek strany, nakoniec, keď zodvyhneme zadky a pôjdeme sa na tie decká pozrieť, skončíme tu:   Ako zo mňa utečenci za týždeň spravili radikála – Denník N

Celá vojna je nahovno

Tak sa vráťme zas na začiatok. Na začiatku padol návrh, že či by Česko nejako nepomohlo hmatateľne a fakticky.

Najvyšší predstaviteľ – predseda vlády sa vyjadril v duchu, že :  „Nasrať!“

Preto hovorím: „Máme sto rokov Československa. Keď  nevedia Česi nájsť spôsob, mali by sme my, ich bratský národ zdieľajúci spoločné dejiny ich zastúpiť.“ 

Nájdime spôsob, ako:

  1. vybrať 50-60  skutočných sirôt vo veku 0-10 rokov. Začnime v utečeneckých táboroch na území EU a doplňme ich sirotami v utečeneckých táboroch v krajinách Mezopotámie alebo Ukrajiny.
  2. umiestniť ich do štandardného, ako by ich matka nechala v hniezde záchrany.
  3. Vytvorme špeciálnu zbierku pri nadácii, ktorá sa dlhodobo zaoberá podporou detí v detských domovoch a náhradných rodinách.
  4. Vytvorme podporu pre štandardné adopčné konania v prospech týchto detí. Otvorme toto adopčné konanie pre občanov Českej republiky nad rámec medzinárodných adopcii.

Na slovenskú demografiu by to nemalo vplyv – v roku 2017 sa narodilo 57969 detí a umrelo 53919 ľudí. Čo je to 50 detí?

Ja viem, je to selekcia ako… No nebudem radšej menovať.  Áno, niekde treba začať. Začnime naozaj s úplne bezprízornými a úplne maličkými deckami.  A pokojne zaraďme do programu aj siroty z Ukrajiny.

Naozaj je cieľom, aby väčšina tých detí bola adoptovaná do slovenských rodín, aby bola vychovávaná ako Európania. Preto ten vek 0-10, preto ten dôraz na spôsob ich vstupu do systému, ktorý už poznáme a s ktorým si náš štátny aparát vie poradiť.

Rodiny, ktoré si adoptovali na slovensku Rómske deti by vedeli poradiť, pomôcť s tým, ako sa vysporiadať s hlupákmi.

Na druhej strane, takýto projekt by pomohol aj tým, ktorí chcú adoptovať, ale váhajú nad Rómskym deckom.  Je to aj o klíme, ktorú takýto projekt dokáže v najbližšom okolí  rodiny vytvoriť.  Naozaj to nie je lne o deckách kdesi v tramtárii, ale aj o našich Rómskych deckách.

Preto hovorím, že paralelne musíme vytvoriť špeciálnu zbierku. Nie každý chce adoptovať, no niekto by si „viruálne adpotoval“, teda na diaľku jednorázovo, či trvalo pomáhal tomu „svojmu“ dieťaťu. Niekto by aj chcel, ale vie, že už vo svojom veku nemá na to, vziať si dieťa za vlastné.

Aj ja sám by som sa zapojil do takejto formy len „na diaľku“.  Ako som bol býval bol povedal a stále to platí – keď ma bude platiť štát ako voleného zástupcu, stačí mi jeden plat. A každý ďalší, každé ďalšie špeciálne odmeny štátu pôjdu pre nejaké konkrétne decko, čo malo menej šťastia, ako moje dve deti. Keď viem kúpiť mobil pre syna, viem kúpiť ešte jeden. Keď tašku do školy, tak ešte jedno decko zvládnem.  Kde sa najedia dve deti, najedia sa aj tri.

Široká zbierka pomôže nám samým ukázať si sami pred sebou, že sme dobrí ľudia. Pomôže ukázať aj ďalším krajinám EU.

Celý impulz je od Čechov.  Už dnes, ako výsledok celonárodnej diskusie sa tam ozývajú ľudia, ktorí sú na čakačke na adopciu a zapojili by sa do adopcie práve týchto detí. Už dnes viem, že by ich mal štát na krku nie 50, ale len 49.  Preto to otvorenie adopčného procesu pre túto skupinu pre Českú republiku. A máme to storočné výročie, mimochodom.

A keď sa pri preverovaní rodinných koreňov pomýlime? Keď sa o dieťa prihlásia príbuzní zo Sýrie? Veď to vieme riešiť. Existuje na to medzinárodné právo. Do istého štádia sa dieťa vracia k biologickej matke. Po istom momente je minulosť navždy zabudnutá.

Viete priatelia, ak bude mať čo i len jedno decko z tých 50 naozaj šťastie až do 25 rokov – do skončenia vysokej školy a svadby – dobrý život priemerného stredoeuópana, tak to celé stálo za to.

Stačí aj jedno z 50. A ja verím, že ich bude šťastných 51 z 50.

Priatelia, kašlime na idiotov. Skúsme urobiť dobrú vec.  Asi je to málo, že som o tom len napísal. Ale možno…

 

Share Button