Progresívne ružolíco k ďalšiemu rastu obludného štátu?

A jéjé. Som na 21. strane progresívneho ružolíceho dokumentu od ľavicových progresivistov a neobjavil som nič o úlohách štátu. Nie v boji s korupciou. Proste o úlohách štátu, ktoré sú nevyhnutné a majú na ne byť uvedené postupy aplikované. A niečo o úlohách štátu, ktoré prestanú byť korupčné vďaka tomu, že ich štát proste a jednoducho prestane vykonávať.

Ak potrebujete, príklad nadovšetky – soľárňi bizňis a spaľovanie nováckeho uhlia v nováckej elektrárni. Alebo také kampane za „slovenské potraviny“.

Hm, ale ten dokument má len 23 strán… Takže asi sa už ani nedočítam ničoho iného okrem jedného odstavčeka:

Byrokratické prekážky bežného života občanov, nejasnosti a komplikovaná komunikácia s orgánmi štátnej správy, či s poskytovateľmi verejných služieb (zdravotníctvo, školstvo) sú primárnymi
spúšťačmi bežnej korupcie. Systematické odstraňovanie týchto prekážok a zjednodušovanie, a zlepšovanie fungovania štátnej správy a verejných služieb je najlepším liekom na odstraňovanie motivácií ku korupcii v každodennom živote. Zdroj: Dá sa bojovať s korupciou na Slovensku? Dá! (PDF)

A aj to sa týka byrokracie okolo existujúcich úloh, ktoré na svoje bedrá za ostatných 15 rokov nabral po socialisticky vedený štát. Takže vlastne je rozsah štátu OK, len treba múdrejšiu demokraciu?

V mojej predstave opravy korupčných chýb v zdravotníctve má škrtanie činností štátu nezastupiteľnú úlohu. Nie je pritom jednoduché kľučkovať pri vylievaní tak, aby som nevylial ja decko – solidárny rozmer zdravotnej starostlivosti Európy 21. storočia.  Ale dá sa to!

Viem veľmi dobre o čom hovorím. Nakupovať s cudzou peňaženkou bez rizika strát vo vlastnej peňaženke, to je pre zdravotníckych pracovníkov veľmi charakteristické. Dokonca to skvele spoločnosť akceptuje, pretože vždy vie zdravotnícky pracovník povedať, že „je to nutné pre záchranu života“. Tak sa dá každá osobne motivovaná hovadina presadiť do financovania zo solidárneho zdravotného poistenia.

Verte mi, naozaj viem o čom hovorím, keď apelujem, na prehodnocovanie úloh štátu. Nabobtnať do nezvládateľných rozmerov sa dá s tými najlepšími úmyslami.

Preto mi tam tak neuveriteľne chýba bod medzi 2 až 3. škrtanie činností štátu.

Namiesto toho, je tam podivne naformulovaný bod (a možno aj dva) o podpore kontinuity profesionality v štátnej správe. Čo je presný opak. Nie je nad to, podporovať pečiatku, ktorej potrebu vyjadrí 11 z 10 jeho profesionálnych kolegov so slovami: „My to tak už 15 rokov kontinuálne pečiatkujeme a keď prestaneme, tak sa zrúti svet a zhasne slnko“.

Viete priatelia, mám vieru, že oni len pozabudli na ten chýbajúci bodík v protikorupčnom boji. Lebo inak, je to ako by ho jedna mater mi ho od mojej klávesnice odtŕhali. Fakt, že dobré.

Share Button