Niekto má sestričky a niekto platí dojem vzbudzujúce lieky za 2 tisíc eur kus

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) ako príslušný orgán zaraďuje do zoznamu kategorizovaných liekov liek Leqvio 284 mg injekčný roztok naplnený v injekčnej striekačke s úhradou 2031,12 eura.

Taká, že úplne bežná ba priam rutinne nudná správa z liekovej politiky, ktorých sú štvrťročne stovky. Proste, prišiel na trh liek a tak sme mu určili regulovanú cenu, aby bol plne dostupný pacientom na Slovensku.

Keď sa budete prejedať slaniny a klobásy, tak budete mať vysoký cholesterol. Môžete upraviť svoj jedálniček, alebo si dáte jednu tabletku statínov – liekov na znižovanie cholesterolu. A krvný tlak sa ustáli, infarkt sa nedostaví, mŕtvica vám neprevráti život hore nohami.

Aj my lekárnici chceme žiť (veď poznáte ten vtip), aj pacient si chce užívať, tak lekár predpíše lieky.

Poďme počítať, čo to bude stáť

Sú to vaše peniaze. Všetko sa to platí z vašich zdravotných odvodov alebo daní, ktoré platíte do spoločného balíka solidárneho systému.

Doporučená dávka tamto toho inovatívneho lieku je jednorázová injekcia pod kožu v dávkovaní: Počiatočná dávka, ďalšia po 3 mesiacoch a potom každých 6 mesiacov.

Úhrada zdravotnej poisťovne je 2031,12 eura, na 3 mesiace. Potom 2031,12 eura, na 6 mesiacov.

Pri tabletovej forme starých dobrých statínov, napríklad takého Atorvastatin Mylan 20 mg tbl flm (fľ.HDPE) 1×90 ks je u dospelých odporúčaná dávka 1 tableta 1x denne.

Na 3 mesiace je bežne úhrada 3,78 € pri bežnej dávke. Pri maximálne dávke 80mg je úhrada 11,52€ ( Atorvastatin Teva Pharma 80 mg tbl flm (blis.Al/Al) 1×90 ks)

Takže ministerstvo zdravotníctva vedené OĽaNO rozhodlo, že za rovnaký výsledný efekt budeme zo solidárneho poistenia platiť alebo 3,78 až 11,52€ alebo 2031,12€ za 3 mesiace liečby. Teda 176x až 537x viac.

Naozaj za rovnaký liečebný efekt?

Tá veta znie naozaj inovatívne a vedecky, že? Takže to musí byť isto-iste pravda. V ľubozvučnej stredoslovenčine tá veta znie: Napriek dojem vzbudzujúcej účinnosti, nie sú ešte k dispozícii výsledky dlhodobých štúdii…

Toto sa píše v odôvodnení rozhodnutia ministerstva zdravotníctva pod kontrolou OĽaNO v rozhodnutí o 537x väčšej úhrade lieku za rovnaký liečebný efekt.

Ako poznamenal môj dobrí priateľ: To v Čechách nemáte, zase máte sestričky.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou konštatoval, že úhrada väčšiny zdravotníckych výkonov nepokrýva náklady v SR. Ale máme vysoko dostupné, plne hradené “inovatívne” lieky, vzbudzujúce dojem účinnosti. To len aby ste videli súvislosť, keď vám nejaká z našich 3 poisťovní zamietne uhradiť nejakú skutočne život zachraňujúcu liečbu rakoviny. Tá poisťovňa to v skutočnosti urobí správne, lebo na tú vašu liečbu nemá peniaze. Nemá ich, lebo nominanti OĽaNO na MZ SR prikázali poisťovni uhradiť 537x viac za znižovanie cholesterolu.

Jo, ten vtip som vám dlžný:

Hovorí obchodný zástupca dojem účinnosti vzbudzujúceho Sava:

  • Išiel som k lekárovi, veď aj ten chce žiť.
  • Išiel som s receptom do lekárne, veď aj lekárnik chce žiť.
  • Doma som lieky vyhodil do koša, lebo aj ja chcem žiť.
  • Zajtra zas pôjdem na ministerstvo, veď oni chcú tiež žiť.

Nakoniec vždy dostanete, čo si zvolíte

Na stôl pred seba staviam jasnú ponuku:

  • Ošéfujem pre Slovensko elektronizáciu zdravotníctva.
  • Opravím so svojim tímom liekovú politiku tak, aby boli lieky dostupné a ostalo aj na platy sestier
  • Opravím predpisovanie liekov tak, aby sa nik nemusel doprosovať predpisu na svoje lieky.

Toto všetko dnes robím a viem priviesť spolu so mnou na MZ tím profíkov európskej úrovni. Som profesionál a živí ma dnes a denne po mnoho rokov elektronizácia zdravotníctva a tvorba procesov v medicíne a obzvlášť vo farmácii.

Je to na vás, toto všetko dostanete od SaS, ak k jej 25% vo voľbách pridáte tak asi 8-10 000 prednostných hlasov pre mňa, čím vy dokážete, že naozaj vy chcete novú a profesionálnu liekovú politiku v tejto krajine.

Ak by tých krúžkov bolo 28 773+1, tak by to bol jasný mandát na úplne inú celú zdravotnícku politiku SaS, akou bola doteraz.

Buď im to zrkadlo nastavíte pomocou prednostných hlasov udelených mne a potom ja prídem. Veď vám to tu píšem už viac ako rok: Ja prídem, až keď budú nastavovať zrkadlo.

Share Button