Naša spoločnosť je konečne naladená na slobodu a zodpovednosť jednotlivca

Je skvelé, že sa za ostatné dni premenilo Slovensko na krajinu samých liberálov. Moje liberálne srdce plesá. Neviete si ani predstaviť ako trpím, keď sa musím zaoberať kadejakými reguláciami v zdravotníctve, len aby občania Slovenska neumierali.

Takže už sa môžeme vykašlať na všetky regulácie. Napríklad aj na reguláciu cien liekov. Pripravované štandardy liečenia (guidelines) ani netreba uvádzať do praxe. Načo nejaké  verejné čakacie listiny a ďalšie zoznamy povinností pre zdravotné poisťovne kvôli regulácii ich zisku.

A toto, toto sa mi bude najviac páčiť – konečne budeme môcť zahodiť tabuľky materiálno-technicko-personálnych požiadaviek na prevádzkovateľov nemocníc a ambulancii, lekární. Pri ich pripomienkovaní a tvorbe som vždy trpel ako pes v množiarni.

Slobodááá! Už žiadne debilné prekladacie okienko v lekárni!

Liberáli predsa doprajú slobodu nie len sebe ale aj ostatným.

Alebo v ostatných veciach – môžeme už konečne zredukovať pravidlá cestnej premávky aspoň o 80% a zrušiť rýchlostné limity aspoň mimo obce. Naša spoločnosť je evidentne naladená na slobodu a zodpovednosť jednotlivca – základný atribút liberalizmu.

A toto, to sa vám bude super páčiť, vám, čo ste v sebe objavili svoje liberálne ja. Budeme môcť zrušiť NKU, Protimonopolný úrad, kadejaké komisie na kontrolu SIS, kontroly bánk a tak ďalej a tak podobne. Liberálny štát plný občanov liberálov to predsa nepotrebuje

Alebo že by sme… No nezrušíme po libertariánsky aj vyberanie daní a platenie verejných statkov ako je školstvo či zdravotníctvo? Ale veď dobre, liberál ešte nie je libertarián.

Jáj, moment, vy to chcete inak – vyberať od nich dane, využívať ich naplno pre seba, ale bez zodpovednosti k ostatným občanom.

Vy ste chorý, tak nech vám štát zabezpečí liek za akúkoľvek cenu, lekára keď aj za nemecké platy, keď taký na Slovensku nie je. Lebo vy ho potrebujete a nech sa štát postará. Tu teraz a hneď!  A nie aby sa niekto v duchu totálnej slobody opýtal: „A prečo si to nekúpite sám?“! To by bolo fukjky.

Naozaj a úplne bez srandy – som príjemne prekvapený, aká brutálne liberálna je už naša slovenská spoločnosť. Spoločnosť vyznávajúca právo na slobodu jednotlivca. Za peniaze ostatných.

Ups, prečo si nechávate vašu slobodu zaplatiť niekým iným? Vaše lieky? Vaše vzdelanie? Vaše právo na prázdnu cestu z Bratislavy do Trnavy?

Viete, priatelia, sloboda je vtedy, keď…  Také tie srandy o osobnej zodpovednosti k sebe a okoliu. Ale veď vy to viete, vy ste všetci liberáli. Na strane „štát daj“.

Akurát, že to pekelné účtovníctvo má vždy aj proti účet „mal dať“.

Skúste odpovedať, nie mne, ale vášmu susedovi na ulici, čo ste jemu vrátili za to, že vám on zafinancoval vzdelanie, že vám on prispel na lieky, že vám vaši susedia na vašej ulici prispeli na asfalt na vašej spoločnej ulici?

Nie, nie je dôležité či ste spoločnosti vrátili práve toľko, koľko ste čerpali.  Preto máme štát, aby riešil veci, na ktoré sám človek nestačí. Je to ako s tým chudobným, čo sa rozdelí o suchý krajec. Dal oveľa viac, ako Bill Gates v Afrike do programu čistej pitnej vody.  Dal polovicu všetkého čo má.

Nie, ani školstvo ani zdravotníctvo nie je zadarmo. Všetko niečo stojí. Zdravotnícke školstvo dvojnásobne a keď započítate aj solidárny princíp poistenia, tak trojnásobne. (Ale to je iný príbeh na inokedy). A niekto to zaplatiť musí. Buď my, alebo štát. Teda zase my, lebo štát sú naše dane.

Toto vedomie, že veci naozaj nie sú zadarmo,  je tiež súčasťou toho, byť liberál.  Toto niesť za svoju slobodu aj svoju zodpovednosť.

Share Button