Na ukrajinskom korze chýba už len nakamerovaný Ukrajinec z Vladivostoku

Tak dnes 14.4. sa  po Ukrajine  korzujú autá naložené ťažkými zbraňami. Na fotkách sú profesionálne odetý a vyzbrojený vojaci a kde-kto sa obáva, aby sa nevyvolala občianska vojna. Odkedy je vojak občanom?

Do Slavjanska podle zpráv televize Espreso přijelo v pondělí ráno několik nákladních automobilů naložených kulomety a granátomety. Vozy jsou bez poznávacích značek a doprovázejí je ozbrojenci v ruských maskovacích uniformách bez hodnostního označení. Náklad údajně složili u městské radnice okupované separatisty.

Ozbrojenci nápadně připomínají vojáky bez jakéhokoliv označení, kteří se na začátku března objevili na Krymu a kterým novináři začali říkat „zelení mužíčci“. Výzbroj i poznávací značky na jejich vozidlech dokázaly, že se jedná o ruské vojáky (více čtěte zde).

Zdroj:  Vzbouřenci v Slavjansku dostali kulomety, Kyjev chce zavřít hranice – iDNES.cz.

A reakcia ukrajinskej vlády na to? Že sa NATO nechce-me angažovať, keďže Ukrajina nie je člen, tak to viac-menej chápem. Ale že sa neangažuje ukrajinská vláda? Prestávam tomuto rozumieť.

Dokonca ukrajinský policajti pod služobnou prísahou bez rozpakov riskujú vojenský súd za vlastizradu a pridali sa na stranu vojakov bez označenia. A tí vojaci pravdepodobne zas vyrástli zo zeme. Vyzerá to ako vojak, správa sa to ako vojak, vyzbrojený je ako vojak, len my sme lietadlo.

A ten vládny nápad s misiou OSN, to je hádam po včerajšom zasadnutí BR OSN zlý vtip. Rovnako, ako keď Rusko rieši nejaké problémy Ukrajinských občanov náhodou hovoriacich po rusky. Veď Rusi nemajú snahu zrealizovať obligátny  trápny pokus nakamerovať nejakého falošného zlinčovaného Ukrajinca z Vladivostoku. (Pamätáme si rok 1989 a štuneta Martina Šmída)

Skutočne som prekvapený, ako to v 30. rokoch 20. storočia nikto nevidel, že sa blíži vojna. Že to dnes nevidí ukrajinská vláda a hrá sa na vysokú školu demokracie, ach jo, ach jo! Nie som si istý, či v tejto chvíli ešte má čo dnešná Ukrajina stratiť.

Rusko, podľa vojenských analytikov, už niečo so svojim kontingentom desiatok tisíc vojakov na hranici s Ukrajinou musí urobiť. Pohotovosť nie je možné držať donekonečna.  Myslíte si, že ich pošlú 9. mája pochodovať na Červené námestie?

Áno, nad dnešnými hranicami Ukrajiny som zlomil palicu. Ale pamätáte si, ako sa podarilo na pôde OSN počas Kubánskej krízy Rusku sebastrápniť? A pamätáte si, že toto čisto morálne strápnenie sa spoluviedlo nakoniec k  porážke sovietskeho nápadu s umiestnením svojich jadrových zbraní?

Ak dnes ešte môže Ukrajina pre seba a pre svet niečo zmysluplné urobiť, tak to je nachystať Rusku morálnu pascu. Aby aj ten najzadubenejší videl, že takto to mi v Európe naozaj nerobíme. To by ale musela ešte dnes postaviť na hranice s Ruskom svojich vojakov. Strieľať nemusia, stačí aby ukázali, ako Rusko obsadzuje cudzie územie.

To by museli skutočne na tých zo zeme vyrastených neoznačneých vojakov oprávnene zaútočiť. Strieľať nemusia, stačí svetu ukázať, že si okupanti berú srabácky ako štíty civilných občanov

Opakovanie matka múdrosti

Napísal som 3.3. že Putinovi stačí siahnuť pre inšpiráciu do učebnice dejepisu 20. storočia. A už sa to skoro celé naplnilo. TAK UROBILI SME TIE PRVÉ TRI BODY?

Krok prvý: Vybudovanie silnej vojenskej prítomnosti na východných hraniciach EU.

Krok druhý: Vyjasnenie si sfér vplyvu medzi NATO/EU a Ruskom na území európskeho kontinentu.

Som presvedčený, že si sféry vplyvu vyjasnili Obama s Putinom v tom 1,5 hodinovom telefonáte. Pánboh nás ochraňuj, ak to nespravili! História nás učí, že nieje dôvod dôverovať. Preto krok jedna ako krok jedna.

Krok tretí: Nastavenie pravidiel komunikácie s Ruskom na úrovni studenej vojny 80. rokov minulého storočia.

Všetky tri body musíme urobiť rýchlo. Ak píšem že rýchlo, tak myslím 2-5 dní. Zemeguľa je plná zbrklých kokotov.

Krok štvrtý: Nastavenie ekonomických vzťahov s Ruskom na úrovni 80. rokov minulého storočia. (Viete si predstaviť, že by Rusi stavali Temelín a do Viedne viedla širokorozchodná?)

Dnes, 45 dní od vyhrotenia ukrajinskej krízy by sme mali byť naozaj už pri bode 3 môjho návrhu. Opakujem:  Zemeguľa je plná zbrklých kokotov.

Opakujem, aby nevznikol omyl: Nie nepáči sa mi to čo navrhujem! Nechcem to! Ale musíme sa brániť. Hneď teraz a aktívne. Nemáme proti sebe demokrata, ale diktátora.

 

Share Button