Komentár Daga Daniša: Prečo sú dnes radikáli v kurze

Elity, ktorých úlohou je zastupovať spoločnosť, zmizli. Zmenili sa na elitárov. Ich prioritami sa stali heslá o právach LGBT, o rodovej rovnosti, o ochrane menšín (sexuálnych, etnických, náboženských), o právach imigrantov… Nazvali to „agenda“ a „politiky“ a „akčné plány“. A hrali sa na progresívnych.

Keby do toho nevleteli tri krízy – finančná (2009), bezpečnostná (2014 po Majdane) a imigračná (2015), asi by všetko ostalo po starom. Kým sa svetu a ľuďom darí, je im srdečne jedno, či Juncker so Schulzom pozorne sledujú LGBT, alebo HBO…

Ľudia sa s prekvapením dozvedeli, že na ilegálnu migráciu a nových susedov si musia zvyknúť, že hranice sú prežitok, že treba otvoriť dvere, že utečencov treba vítať.

Elity, pardon, elitári sa vášnivo bili za záujmy imigrantov. Cudzincov. Nie za záujmy domácej spoločnosti.

Demokratický systém má garantovať, že vládne elity budú presadzovať (zastupovať) záujmy spoločenskej väčšiny. Nie záujmy menšiny. Alebo budú aspoň rešpektovať väčšinové postoje. Hlavne pri zásadných otázkach (imigrácia, vojenské zásahy v zahraničí).

A presne v tomto bol problém. „Establišment“ sa zamestnával a kompromitoval neúspešnými vojnami (Irak, Líbya, Sýria). A zápasom za záujmy menšín. Či za záujmy cudzincov. Väčšinové domáce postoje verejnosti buď ignoroval, alebo odsudzoval ako „závadové“, ktoré treba prekonať. Pokrokovo.

Imunitný systém a kút hanby

Elity si pri ochrane svojho sveta vypracovali dômyselný imunitný systém. Každého, kto chcel preniknúť dnu a meniť pomýlené myslenie či videnie elitárov, vytlačili do „kúta hanby“.

Chceš brániť národné záujmy? Si nacionalista. Odmietaš rozmach ilegálnej migrácie? Si xenofób. Nevítaš cudzincov? Si rasista. Útočíš na pravidlá politickej korektnosti? Si extrémista. Načúvaš ľuďom? Si populista…

Áno, aj elitári sa zradikalizovali. V hlásaní svojej „pravdy“ a v stíhaní nepriateľa. Len si to nepriznávajú. Považujú sa za umiernených.

Zdroj: Komentár Daga Daniša: Prečo sú dnes radikáli v kurze

Share Button