Na každú reguláciu sa v slobodnej spoločnosti vždy promptne nájde riešenie. V tomto prípade je to založenie holdingu.
Takzvané kolektívne zmluvy vyššieho stupňa presadil už prvý Ficov kabinet, nestihol ich však zaviesť do praxe. Dosiaľ ich mohli uzatvárať len podniky združené v zamestnávateľských zväzoch. Ak však nový vládny návrh podporí aj parlament, o necelý polrok by mali pravidlá platiť pre všetky firmy v sektore s viac ako 20 zamestnancami bez ohľadu na to, či v zamestnávateľskom zväze sú, alebo nie. Podmienkou už nebude ani súhlas zamestnávateľa.
Veľká či malá firma, výhody zamestnancov budú rovnaké – Správy – Domáce – Pravda.sk
Ako to tam je? Aká je v tejto regulácii výnimka? Aha, 20 zamestnancov ako hranica. Takže firmu s 5-6 oddeleniami rozdelíme do „holdingu“ 5-6 firiem, každá po 19 zamestnancov..
Dokonca tu je aj výrok Protimonopolného úradu, že takto zorganizované zoskupenie nekoná v zhode.
Druhá možnosť ako udržať produktivitu práce je 5-6 zamestnancov vyhodiť a prácu pridať tým čo ostali a majú teraz vyjednané vyššie platy.
Kua-kua, to musíte byť riadny idiot, keď po zavedená niekoľkých takýchto opatrení poviete, že za rast nezamestnanosti môže kríza, nie vy.
Absurdná a nezmyselné? Áno, ukážem vám prečo to dospelo až sem. Z pohľadu štátu ako inštitúcie sa týmto nápadom totiž privatizuje povinnosť štátu vytvárať a udržiavať záchrannú sociálnu sieť.
Neviem ako vy, ale ja od štátu práve toto očakávam. Že sa spoločne poskladáme na to, aby keď niekto urobí životnú chybu, keď niekto nedostal od Boha toľko talentu ako vy alebo ja, aby sa stále mohol cítiť ako ľudská bytosť. Aby sa stále mohol cítiť ako rovný príslušník našej spoločnosti. Aby sa z neho nestal občan druhej kategórie.
Tento štát takto nefunguje! Preto jeho existencia v tejto podobe nedáva žiaden zmysel.
Aha, ja som vám to už bol býval bol hovoril, že „inštitúcia štát“ v slovenskom podaní nedáva zmysel. Ak sa na na tento útvar pozriete ako na firmu Štát s.r.o., tak už to zmysel dáva. Ale je predsa nezmysel, aby bola „inštitúcia štát“ firmou Štát s.r.o.
Politici hospodáriaci vo firme Štát s.r.o. zdá sa usúdili, že organizovanie záchrannej siete a tvorba podmienok pre rast životnej úrovne je nad ich sily. Tak sa týchto úloh postupne zbavujú a prenášajú ich na bedrá firiem tvoriacich zisky zo svojho podnikania.
Prečo by mali ale potom títo podnikatelia prispievať firme Štát s.r.o. na niečo čo nerobí?!?
Svoje obligátne upozornenie pre tvorcov regulácii som už musel rozšíriť o slová „v slobodnej spoločnosti“. Po tom, ako sa socialistickí vodcovia Vlády a Parlamentu minulý týždeň prihlásili k najlepším tradíciám mečiarizmu začína byť v ohrození už bazálna sloboda.
Neviem ako vy, ja som v procese a to nemám 20 zamestnancov.
Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil. Nijak jim to nevadilo, prostě si sedli a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc: Všichni dohromady neměli ani na polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.
Pokud dojde k daňové úlevě, mají z toho nejvíc ti nejbohatší. Pokud by ale museli platit příliš, může se stát, že se příští den u našeho stolu neobjeví. Ve Švýcarsku, v Karibiku a i jinde na světě je spousta pěkných restaurací.
Zdroj: Konatelia začnú zvažovať, kde sú hranice ich solidarity | M+M+M+M (4M).
Pod čiarou: Pôvodne som ani nechcel niečo o tom písať. Je to také debilina, že by sa mohlo uplatniť Murphyho pravidlo o diskusii s hlupákom.