Demokrati legitimizujú Šebejovu, Žiňaskej, Kresákovu podporu Kaliňáka

Hm, hovorí sa o tom, ako si taký Šebej, Žitňaská, Kresák a ďalší kazia image a vlastne sa im čudujú prečo to robia… A v ten istý deň si jedného z nich Denník N pozve do diskusie ako šéfa zahraničného výboru NRSR diskutovať o brexite.

Nie, nekonečné pripomínanie kadejakých starých osobných činov – to nemám ani ja rád. Ale tu sa rozprávame o situácii dnešných dní. O ich podpore Kaliňáka zo 7.7.

S extrémistami sa nerozpráva… Podivnou korupčnou politikou Smeru, ktorú vlastnými telami bránia SNS, Híd a 2 oká zo Siete sa vytvára podhubie extrémizmu a priestor pre ĽSNS. Šebej bráni svoje rozhodnutia – veď geopolitika, hlavne aby sme boli na tej správnej strane Európy.

Ešte dlho budú Konstantin Cikovsky, Tomas Bella a Lukáš Fila presviedčať podporou morálky indivíduí Smeru pri výbere svojich hostí, že sa len snažia robiť dobre novinársku prácu?

Nabudúce si pozvú morálnu autoritu Kresáka, aby rozprával o situácii na Ústavnom súde po Kiskových odmietnutiach? Kresáka, ktorý deň pred tým svojim hlasovaním podporí vládu Smeru – toho Smeru, ktorý navrhol Lašákovú za nadstranícku ústavnú sudkyňu a Tomanovú za samostatnú detskú ombutsmanku?

Len pre pokročilých

Áno, pojem legitimizácia je taký akýsi vágny, každý ho cítime akosi inak. Chce to naozaj silnú osobnosť, byť schopný nad vecou a objektívnejšie posúdiť svoj odmietavý či obdivný postoj. A aj tak, keď sa stretneme 4, tak dáme dohromady 16 verzii obsahu pojmu legitimizácia Smeru. 

Ja neviem, kde presne je tá hranica, kedy sa z demokrata stáva debilný demokrat, čo nechá diktátorom likvidovať demokraciu. Ale tak nejako tuším, že tá hranica je niekde tam, kde uvažujete, či je pozvanie poslancov Híd a Sieť a SNS do mienkotvornej diskusie, dobrým alebo zlým nápadom. Dnes a počas trvania kauzy Kaliňák.

Brexit a Kaliňák sú dve nesúmiestne udalosti. Ak by boli aj nesúčastné, tak naozaj nevidím veľký a asi ani malý problém, aby človek, ktorý je angažovaný v jednej, bol mienkotvorcom v druhej. Takže keď kauza Kaliňák skončí, pokojne nech páni tvoria verejnú mienku v oblasti ústavného súdu či schránkových firiem alebo geopolitiky.

Ako som spomenul v jednom svojom starom článku z roku 2009, kde sa zamýšľam nad uholnými kameňmi vlastných osobných skúseností a pouerní, nevidím dôvod, aby bol človek do nekonečna, teda do svojej smrti furtom konfrontovaný s nesúmiestnymi a nesúčastnými udalosťami nad rámec obyčajného „v kauze Kaliňák bol na jeho strane“.

Viete, často sa stretávam s tým, že činy vykonané v minulosti alebo v niektorom z našich paralelných životov, sú argumentom, prečo daný človek nemá právo  v súčasnosti niečo požadovať.  Dám príklad, dobre? Napríklad keď človek chodil za mladi poza školu a teraz vyžaduje od svojich detí, aby do tej školy chodili.  Alebo keď niekto vo svojej práci urobí nejakú chybu, verejne sa to prevalí a o niekoľko rokov tento človek očakáva, že dostane bezchybnú službu.

Hoďte kameňom, kto ste bez viny, povedala mi onehdá moja najvyššia morálna autorita. Zdroj: Chytajte kamene do vás hodené, hodia sa na základy | M+M+M+M (4M)

Nežijeme 20-30 rokov, ale 70-80, preto potrebujeme právo masť zabudnutú osobnú históriu. To čo vykonáme pred 2-5-10-20-25 rokmi proste malo svoj vlastný kontext a naozaj nie je dôvod to donekonečna vyťahovať.

Preto som alergický, keď je dôvodom pochybností o práve na dnešné moralizovanie etický úpadok z pred 10 rokov. A keby aj z pred 5 rokov. Ak došlo k poučeniu.

V prípade Žitńanskej, Šebeja, Kresáka a ostatných sa tu rozprávame o dnešnej podpore niečoho, čo Lipšic pomenoval v rozhovore práve pre DennikN:

Z informácií, ktoré mám, je kauza Bašternák len vrchol ľadovca. To, čo sa v tejto krajine deje s nadmernými odpočtami DPH, ako sú v tom zaangažovaní predstavitelia vlády, je až neuveriteľné. Veľmi dobre vedia, že ak by došlo k zmene vlády, tak je reálna pravdepodobnosť, že sa to neskončí len výmenou vlády, ale bude to mať aj trestnoprávnu koncovku.

Tvrdíte, že sa tu nadmerné odpočty DPH vyplácajú protizákonne pod dozorom členov vlády?

Funguje tu organizovaná skupina, ktorá výpalníckym spôsobom profituje v obrovských hodnotách na nadmerných odpočtoch DPH. Zdroj: Lipšic: Bašternák by už aj s týmito dôkazmi mal byť vo väzbe – Denník N

Nie, nie je to jednoduché rozhodnúť sa a byť spravodlivý na všetky strany.  Z môjho pohľadu dnes DennikN legitimizuje kauzu Kaliňák tým, že dáva priestor jej živým aktérom, aby pôsobili vierohodne.

Veď aj ten rozhľadený a tak múdro, o brexite, rozprávajúci Šebej hlasoval v menej ochrany vlády Fica a Kaliňáka. Tak to musí byť pravda, že sú to všetko klamstvá a zlé informácie z bulváru.

Share Button