Česká úhradová vyhláška na Slovenský spôsob – aj my na ceste k britskému NHS, kde nikto za nič nezodpovedá, ale rozhoduje o všetkom

Podľa Martina Smatanu, riaditeľa Inštitútu pre zdravotnú politiku, sa rozpočet doteraz stanovil ako jedna suma, tento rok však prvýkrát vyčíslili po položkách, kde a na čo sa majú zdroje v zdravotníctve minúť. „Keď sme robili celkový rozpočet, pozreli sme sa na ich očakávané nárasty a na to, a akými nárastmi sme rátali my. Rozdiel medzi našimi očakávaniami a tým, čo predikovali oni, bol napríklad pri Všeobecnej zdravotnej poisťovni okolo 300 miliónov eur,“ uviedol M. Smatana. Ak by zdravotné poisťovne minuli financie tam, kde chcú, a nie tam, kde sme im to naplánovali, rozdiel medzi plusom a mínusom by bol ešte výraznejší. Ako tiež uviedol, tento rok by radi spoločne so zdravotnými poisťovňami doriešili a etablovali pilotnú štruktúru, reportovanie a programové rozpočtovanie.

Source: Financovanie zdravotníctva – je peňazí veľa alebo málo? | mediweb

Jedna špecifická poznámka – nastavenie úhrad za konkrétny liek znamená definovanie celkových nákladov.  Toto nastavenie je dostatočne flexibilné, aby každý pacient dostal taký liek, ktorý mu určí jeho lekár. Lekár, ktorý priamo komunikuje s pacientom. A súčasne vďaka štatistickým dátam je toto číslo dostatočne predvídateľné.

Ak do tohoto systému vložíte aj druhý parameter – na ministerstve zdravotníctva z prsta vycucanú hodnotu celkových nákladov na lieky, na 100% sa stane že sa vám tieto dve čísla nestretnú.

A potom čo?  Čo povieme pacientov? Tento rok sme naplánovali malovanie nemocničných izieb, takže na váš inzulín už neostalo?

A rovnako je to s úhradami za výkony. Áno, v ich prípade stojíme pred zásadnou úlohou vôbec naceniť. Ako hovorí člen nášho zdravotníckeho tímu: DRG je dobrá cesta, ako sa k tak potrebnej cenotvorbe dostať, no práce stagnujú. Nepochopiteľne stagnujú.

Slovenský systém je od roku 2004 principiálne nastavený ako systém založený na úlohe poisťovne, ako manažéra starostlivosti o pacienta. Je to distribuovaný systém.

Ak si niekto chce vziať na svoje plecia zavedenie systému centrálneho programovaného rozpočtu na úrovni ministerstva zdravotníctva, musí prepísať nakomplet všetky zákony.  Vložením pár paragrafov, či nebodaj len dopísanie pár viet do paragrafov, vznikne len dobre známy #bordelakonapošte.

Martin Filko priniesol do slovenskej politiky jednej veľmi nebezpečný prvok. Onehdá som si s ním na túto tému aj pekne podiskutovali. Zdá sa, že snaha úradníkov o robenie politiky pomocou všakovakých inštitútov štátnej politiky má ďalších nasledovníkov aj na ministerstve zdravotníctva. Pri všetkej úcte k analizátorom tabuliek: Ak chcete rozhodovať o systéme, riešiť principiálne otázky, slovenského zdravotníctva, musíte dať výpoveď z teplého miestečka z nulovou zodpovednosťou a vstúpiť do politickej strany a robiť stranícku politiku. Postaviť sa pred občanov a od nich získať mandát na radikálnu reformu, ktorú sa teraz snažíte urobiť poza chrbát občanov Slovenska.

Share Button