Napriek kritike je mojou jasnou preferenciou západná demokracia

Dnes je to skutočne ultimatívny výber. Alebo putinizmus, alebo západná demokracia.

Čo si mám vybrať? Vierolomný západ, alebo diktátorské Rusko? Západ nie je len vierolomný a Rusko nie je len diktátorské. Napriek tej kope fajnových vecí v Rusku či na Západe si vyberám západnú demokraciu. 

Napríklad aj preto, že na Západe sa dá Západ beztrestne kritizovať. Skúste to v Rusku. 

Keď veci zlyhávajú, treba hľadať základy. Ustupovať, kým človek nenahmatá pevnú pôdu pod nohami. Hľadať až úplné fundamenty. Obetovať ďalšie a ďalšie stupne pohodlia. Akceptovať kompromisné a kompromisné a kompromisné riešenie. 

Na Západe to nie je až tak hlboko. A to mi dosť vadí, že toto si kritici západu neuvedomujú. Zabúdajú pripomínať, že kritizujú niečo západné, na čo sa Rusko len túžobne pozerá z poriadnej hĺbky.

Je tu text, ktorý spochybňuje a dáva fotografie z Ukrajiny do priamej súvislosti s propagandou. Tá je z princípu a z definície toho slova vždy založená na ohýbaní faktov. A to je presne to ustupovanie o ktorom píšem vyššie.

Slová demokrata sú vždy podrobené kontrole. Je to tak správne. Do vnútra, pri vylepšovaní našej demokracie. Ale nemôžete poraziť diktátora, ak sa budete správať k nemu demokraticky. Áno, pred začiatkom je demokracia na mieste. Po skončení je zas dôležitá demokracia.

Majte stále na pamäti, že proti vám stojí diktátor. Neexistuje nič ako overiteľné slová diktátora. Z princípu veci.

Trochu didaktiky revolúcie.

Pred začiatkom demokracia nalákala Ukrajincov. Demokracia je skutočne lákavá vo svojej podstate. Demokracia má tisíce a tisíce drobných benefitov pre strednú vrstvu. Je úplne normálne, že obyvatelia v diktátorských štátoch ju chcú. Demokracia má čo dobré ponúknuť.

Potom nastane revolúcia. Revolúcia nie je nič demokratické ani spravodlivé. Majdan bol revolúciou. Nemôžeme spravodlivo očakávať od revolúcie nejaké demokratické postupy. Jediné, čo musíme požadovať, aby sa na konci revolúcie smerovalo k demokratickým voľbám. Nemusí sa nám vôbec páčiť ich výsledok (veď Egypt) Ale to je vlastnosť demokracie. Nemáme nárok pindať do toho, čo si kto v slobodných a demokratických voľbách zvolí. Môžeme len upozorňovať, či sú kroky novej demokracie skutočne demokratické. Či je dodržané kontrolná otázka demokracie: „Nesúhlasí, alebo už nechce počúvať?“. Ak sa veci zvrhávajú k diktatúre, zas máme právo diktatúru narúšať.

Dnes musíme dať Ukrajine čas, aby si pripravila voľby.

Áno, som štváč demokracie. Ak ma tak označíte, to su klidný, to su úplne klidný.

A zas je tu demokracia. A zas je tu miesto na kritiku, rozvoj, nápady, ako prehlbovať demokraciu. Zas je tu na odsúdenie podvodníkov s fotkami, ktorý sa pomocou lži snažia zvrátiť či ovplyvňovať demokratické rozhodovanie slobodných občanov v slobodnej krajine.

Ale vráťme sa k dnes tak obľúbenej téme:

Čo je skutočný problém

Najprv si povedzme, čo je predmetom sporu.

Ja viem, nechce sa vám to, ale skúste nájsť medzi mojimi statusmi a textami a komentármi s Ukrajiny niečo o vojenskej podpore z Ruska či z USA. Nájdete akurát tak prd baraní. Pretože hádku o to kto bol býval bol onehdá komu rozbil kýblik vedú tak akurát k ospravedlňovaniu neospravedlniteľného. Do takéhoto čvachtania sa v zástupných problémoch dnešného dňa ma nedostanete.

Zásadným predmetom, problémom, nie nepohodlím, ale skutočným problémom je prítomnosť chlapov so samopalmi v uliciach na Kryme a teraz aj na západnej Ukrajine. Tak ako skutočným problémom nebolo  revolučného hnutie na Majdane, a prítomnosť strelných zranení na Majdane.

Skutočným problém nie že sa Rusko cíti zo strany Západu ohrozené. Ach Bože, aká je len toto neskutočná fráza. Kto sa cíti ohrozený? Mužik vo Sverdlovsku, alebo Putin? Ako Západ ohrozuje Rusko? Čím? Demokraciou? Vyššou životnou úrovňou po ktorej túžia mladí ľudia v Mukačeve? Tak konečne odpovedajte!!!

Hm, nikde nič.

Tak ja vám to poviem. Každý človek bez rozdielu s cíti ohrozený, keď sa po ulici ponevierajú chlapi so samopalmi.

To je to, čo je dôležité. Slobodne sa prechádzať s deťmi po parku v strede mesta. Slobodné rozhodovanie neexistuje s puškami v uliciach. Krymské referendum? Cha-cha-xa-xa – to je jediná možná reakcia demokrata.

Takže kto môže za zbrane na uliciach?

Tak ako teda? Podporíme, my Západ, Ukrajinský odboj vojensky?

No skúsme na chvíľu pripustiť, že hej. Nestalo sa (dokážeme), ale predstavte si to:

USA podporuje vojakov na Ukrajine. (Použijeme túto vetu ako pravdivé východisko, aby sme ukázali ju priviedli do sporu s elemntárne jasným tvrdením)

Z toho čo som písal vyššie by sa mohlo zdať, že by som to aj  vlastne schvaľoval. Ak má byť výsledkom demokracia, pokojne nech sú tí samopalníci agentmi USA. Nevadí mi to, veď šíria demokraciu. Ani na Ukrajine ani v Rusku nebola/nie je demokracia. Ani v Líbii. Postaviť sa proti diktátorovi demokraticky, to proste nejde, to sme si horevyššie ukázali. Takže jedine samopalníci.

Mal by som byť teda spokojný, keď sa obviňuje USA a Západ z podpori vzbúrencov a dokonca to chváliť.

A teraz sa to začne pomaly rúcať.

Jednak pôvod. Tí samopalníci, čo náhodou niekto zahliadol, tí vyrástli zo zeme ako trpaslíci z „Ať žijí duchové“ na popud USA. Ako by sa to dalo najlepšie dokázať. Napríklad pomocou misie OBSE. Hm, EU ju tam chce, Ukrajina ju tam chce, Rusko nie.

Tiež ich pôsobenie navonok. Keďže USA vidí, že tí cvičení chlapi podnecujú Rusko k ešte väčšej eskalácii svojej (ruskej) bojovej sily, tak ich stále držia na mieste, vyživujú, morálne podporujú… USA potrebujú posunúť a  zdôvodniť svoju vojenskú prítomnosť do Pobaltia a na hranice Poľska. Aby tam diktátorsky zaviedli výnimočný stav a všetok priemysel týchto krajín odvádzal dane do USA, kde si budú môcť rodení Američania konečne vďaka porobenej Európe žiť ako rodení obyvatelia Saudskej Arábie.

To je fakt, Západný svet prinútil Rusko vytiahnuť T72 z garáží. To si naozaj myslíte, že sme tu na Západe či v USA takí kokoti? Potrebujeme dráždiť ruského hada bosou nohou, lebo nie je nad to riskovať, že jedna či dve nukleárne rakety z tých desiatok vystrelených sa nepodarí zlikvidovať pred dopadom na Viedeň.

Č.b.t.d. pomocou dôkazu sporom. Ak pripustíte, že tých samopalníkov vydržuje USA dostanete sa po chvíle uvažovania do sporu s logikou. Buď s logikou putinovskej diktatúry alebo s logikou zdravého rozumu.

Leda, že by tie fotky boli, ako sa nám snažia nahovoriť Rusi, totálne zmanipulované. A keď to totálne, tak totálne. To je fakt. Tie fotky chlapov so samopalmi sú len fotomontáž, na Ukrajine žiadny chlapi so samopalmi nie sú. Len potom nerozumiem, prečo kvôli neexistujúcim samopalníkom majú Rusi toľko rečí a toľko vojenských činov.

Č.b.t.d. ako dôkaz sporu s tvrdení, že Rusku ide o deeskaláciu napätia. Že Rusko v Ženeve podpísalo dohodu s USA, EU a Ukrajinou so serióznym úmyslom.

Nalejme si čistej pepsikoly – Putin (a pár ďalších diktátorov v jeho okolí) v Rusku sa bojí, že sa po svete šíri demokracia. Nič viac, nič menej. Demokracia je proste lákavejšia, ako diktatúra. Áno, som štváč demokracie a slobodnej voľby slobodných ľudí kto im má vládnuť a ako dlho.

Aby aj moje deti pochopili

Keď si chcete vybrať Putina za svojho organizátora vašich životov, je to voľba proti demokracii. Nie som dementný aby som vás neoznačil za diktátora, nacistu, či komunistu. A tak sa k vám aj staval. A tak sa aj staval k vašim slovám a činom. Ja som si vybral Západný svet. Lebo dnes je to skutočne ultimatívny výber. Alebo putinizmus, alebo západná demokracia.

Nič nie je dokonalé. No Západnú demokraciu môžeme slobodne kritizovať, môžeme ju tak meniť na svoj obraz. Môžeme sa navzájom upozorňovať, že nabudúce treba lepšie pracovať s overovaním informácii v The New York Times. Skúste kritizovať putinizmus.

Pokojne to robte, zasadím sa, aby ste svoje názory na demokraciu mohli šíriť.

Ale prosím vás! Jasne nakoniec napíšte, že ide o snahu zlepšiť našu demokraciu, nie podkopať naše snahy o rozširovanie demokracie po svete. 

Share Button