Béla Bugár upozornil, že po rozhodnutí SNS bolo jasné, že iná vláda, ako súčasná, vzniknúť nemôže.
Nástroj propagandy: eufemizmy a slogany
Postup propagandy: Výnimka z pravidla je pravidlo
Rozhodnutie vykonala SNS a ten kto vykoná rozhodnutie nesie aj zodpovednosť za dôsledky. Pravidlom je, že malý členovia koalície vydierajú veľkých. Súhlas Mostu a Siete s počínaním SNS je výnimkou pri skladaní koalícii.
Mohla vzniknúť akákoľvek iná vláda. Mohli sa konať predčasné voľby. Všetky tieto možnosti boli realizovateľné. Niektoré s väčšou niektoré s menšou šancov na úspech. Niektoré sa nám páči viac, niektoré menej. No to nemení nič na tom, že existujú. Most a Sieť používajú uvedenú vetu ako jednoduchý slogan s cieľom, aby si ho osvojili občania.
„Navyše dnes vidíme, že keby vznikla iná vláda, dnes by už neexistovala. Ako sa dá vládnuť s ľuďmi, ktorí len vyvolávajú nenávisť? Po voľbách sľúbili, že nám urobia zo života peklo a od volieb nič iné nerobia,“ vyhlásil predseda Mosta-Híd. Zdroj: Bugár účasť vo vláde neľutuje | Ekonomika | TREND.sk
Nástroj propagandy: Strach
Postupy propagandy: Vytvorenie biľagu + súčasť palebnej prípravy
Uvedený odstavec neobsahuje ani jeden konkrétny argument, ktorý by podporil tvrdenia.
Ak by som sa chcel vyhnúť obvynenia z propagandy, použil by som aspoň jeden z nasledovných argumentov: Tomanovej deti, rabované vratky DPH, „texaské“ dediny na východnom Slovensku, totálny tunel okolo Prešova a diaľnica R7 do Bratislavy nazvaná „Bratislavský obchvat“, ignorácia novinárskych otázok, nevyjasnené príjmy každého z 15 členov vlády a minimálne 20 poslancov.
Po vymenovaní týchto argumentov je možné položiť otázku: „Kto tu má dnes hovoriť o kom, že mu robí peklo zo života?“, bez rizika obvynenia z propagandy.
Ako ďalej dodal, nová vláda nedostala ani tradičných prvých sto dní. „Nedávajú na stôl žiadne riešenia, burcujú ľudí, len nadávajú,“ konštatoval.
Nástroj propagandy: biľag a svätožiara, eufemizmy a slogany
Postup propagandy: Voľba „vhodných“ informácii,
Uvedenú vetu je možné v pohode rozporovať, pričom na úspešný rozpor stačí jeden kontrapríklad. Môžete si vybrať:
Poslanci SaS predložili 40 hlavne ekonomických zmien zákonov. Na stole bol prechod gastráčov do dobrovoľného režimu. Téma okolo malotriedok. Dokonca tam bola poslancami opozície predložená dvorná agenda Mostu z minulých čias – dvojité občianstvo. Ďalší poslanci opozície predkladali tiež riešenia. Všetko právoplatne neschálila vládna koalícia.
Na druhej strane však priznáva, že Most-Híd o vstupe do vlády rozhodol veľmi rýchlo. Podľa neho však nešlo o štandardnú situáciu. „Hneď po voľbách, keď vyšlo najavo, že nevznikne vláda zložená zo Sulíka a spol., dnešné opozičné strany na námestie okamžite zvolali občanov a začali tlačiť na poslancov. Hľadali desiatich statočných. Na niektorých novších poslancov začali vyvíjať veľký tlak, toto muselo urýchliť celý proces,“ povedal šéf Mosta.
Podľa neho hrozila možnosť „rozobratia“ poslancov. „Nemám pritom na mysli vlastných poslancov z Mosta-Híd, ale poslancov napríklad zo Siete. Hrozilo to, pretože tlak bol veľmi veľký. Tí, ktorí nemali dostatočné skúsenosti, nemohli vedieť, čo sa stane a čo bude nasledovať v prípade ich odchodu,“ podotkol B. Bugár.
Nástroj propagandy: Strach
Postup propagandy: Redigovanie – vytváranie súvislostí nepovedaného
Tím nepovedaným je zákulisie a súvislosti života niektorých konkrétnych poslancov. Na vládnu väčšinu stačí práve celý Híd+2x sieť, teda Procházka a Hrnčiar. Prvý má pôžičku, druhý Martinské hole. č.b.t.d.
Alebo neplatí prvá časť, že nehrozilo odtrhnutie Mostu od Hídu. Alebo neplatí pevnosť poslaneckého klubu SNS. Preto napríklad Smer robil v SNS svoju personálnu politiku. Zas č.b.t.d.
Ak by podľa neho nevznikla táto vláda, znamenalo by to, že by sa konali predčasné voľby, ktoré by však podľa neho nič nevyriešili. „Aj dnes prieskumy jasne ukazujú, že bez Smeru žiadna normálna vláda vzniknúť nemôže,“ dodal B. Bugár v reakcii na Sulíkove vyjadrenie, ktorý povedal, že si vie predstaviť spoluprácu s každým s výnimkou Smeru.
Postupy propagandy: Kvalifikujúci jazyk (normálna vláda, jasne ukazujú) s využitím predchádzajúcej palebnej prípravy.
„To znamená, že aj s Mariánom Kotlebom? Potom sa nečudujem, že štvrtina voličov SaS má sympatie ku Kotlebovi. Neviem si predstaviť takú vládu,“ dodal podpredseda parlament.
V tomto odstavci sú prítomné všetky štyri piliere propagandy:
- jednoduchosť – väzba Kotleba -Sulík
- oslovenie emócii – strach z extrémizmu
- oslovenie predstavivosti – „Neviem si predstaviť takú vládu“ – nabáda k predstave
- opakovanie
Postupy propagandy: Voľba „vhodných“ informácii (zo 120 politických strán na Slovensku si vybral práve neonacistov), Výnimka z pravidla je pravidlo (nevie si predstaviť), Dezinformácie (1/4 voličov SaS), Zníženie vnímavosti a rozptyľovanie pozornosti (nikde ani slovo o Baštrnákovi – najväčšej afére dnešných dní, presmerovanie na strach z extrémizmu)
Koniec rozboru.
V texte sa pravdepodobne nachádzajú aj ďalšie postupy propagandy. Pre podrobnejšie štúdium odporúčam ďalšie svoje články, v ktorých sa silou a odhaľovanám propagandy zaoberám.
Rozbor textu som vykonal na základe podkladov čerpaných z knihy: KOUKOLÍK, František a Jana DRTILOVÁ. Život s deprivanty. 1. vyd. Praha: Galén, 2002, 490 s. Makropulos. ISBN 80-7262-089-4.
Ďalšie diely seriálu:
1. PRP: Poznaj zbrane propagandy
2. PRP: Propagandistický biľag a kvalifikujúci jazyk
3. PRP: Propaganda 5% výnimiek zredigovaná do 100% pravidla
4. PRP: Rozbor propagandistického textu
5. PRP: Nebojím sa toho, čo označí moje postoje za hovadiny, bojím sa toho, čo ma označí za idiota
6. Zúrodňovanie spoločnosti propagandistickou palebnou prípravou Smeru
7. Propaganda – rozbor textu výlevu od Blahu na adresu novinárov RTVS
Keďže článok je vzdelávací, zaradil som ho medzi svoje pravidelné Pikiho rady na piatok.
2 názory na “PRP: Rozbor propagandistického textu vládnej koalície „Bugár účasť vo vláde neľutuje“”
Komentáre sú zakázané.