Zúrodňovanie spoločnosti propagandistickou „palebnou prípravou“ Smeru

Prvým výstrelom bolo „špinavé protislovenské prostitútky“. Prvým výstrelom čoho? No predsa jedného z odporúčaných pracovných postupov propagandy. Smer tvorí „palebnú prípravu“.

Palebná príprava je propagandistický postup, kedy sa cieľová skupina pravidelne a intenzívne bombarduje rovnakými slovami, rovnou myšlienkou. Palebná príprava je pomenovaná podľa dlhotrvajúceho kontinuálneho delostreleckého bombardovania línie protivníka pred konečnou ofenzívou pechoty.

Smer sa snaží zakoreniť do spoločnosti pozitívnu väzbu medzi slovami „novinár“ a „protislovenský“ – cieľom je oslabiť pozície národnej agendy v stranách SNS a K-ĽSNS.

Smer sa snaží zakoreniť do spoločnosti negatívnu väzbu medzi slovami „novinár“ a „naše záujmy“ – cieľom je vniesť automatickú pochybnosť do akéhokoľvek bilancovania vládnych skutkov pred voľbami.

No a po tretie, nie však ako posledné, Smer sa snaží zakoreniť predstavu, že všetko to, čo sa v budúcnosti dočítate, dopočujete, uvidíte v akomkoľvek médiu, je klamstvo. Že nič z toho Smer nespôsobil, že oni nič, oni len vládli.

Rovnako s palebnou prípravou pracoval Andrej Kiska a jeho volebný tím ešte dávno pred tým, ako oficiálne ohlásil kandidatúru.

Palebnú prípravu môžeme sledovať teraz, pri príprave na uvedenie novej ľavicovej politickej strany kaviarenského typu. (Áno dovolil som si použiť nástroj biľag a svätožira)

V médiách sa objavujú články, príbehy, úvahy, rozhovori. DennikN hrá významnú úlohu, či už vedomú alebo nevedomú.

Môžeme sa „tešiť“ na skutočne veľkú zrážku. Na jednej strane spochybnenie pravdivosti akýchkoľvek budúcich slov zo strany Smeru, na druhej strane snaha o uvedenie novej politickej strany v priestore, kde sa dnes pohybuje práve Smer.

Po palebnej príprave je prijatie tejto zásadnej informácie významne jednoduchšie. Ľudia sú zoznámený s témou, do ich vedomia vstúpil myšlienkový smer, bol vytvorený myšlienkový rámec do ktorého ďalšie propagandistické informácie dobre vkĺznu.

Dobrá palebná príprava je nepriamazdanlivo bez akéhokoľvek priameho vzťahu ku kľúčovej informácii. Dobrá palebná príprava nenaznačuje smer hlavného úderu.

V prípade novej politickej strany stále netušíme, čo bude zač. V prípade Smeru netušíme, aké bude tá najvýznamnejšia informácia, ktorú potrebujú ochrániť pred útokom novinárov. Aj keď, v prípade Smeru sa dá ľahšie odhadovať.

Z vlády sa do kampane zle vstupuje

Smer spustil túto palebnú prípravu, pretože vládna strana má vždy pri vstupe do volebnej kampane horšie postavenie ako opozícia.

Opozícii a nová politická strana je automaticky opozícia,  stačí kritika vlády a hlavne, opozícia môže dávať len prísľuby.  Naopak, vláda musí obhajovať svoje úspechy.

Sú dve možnosti, ako sa vysporiadať s touto nešikovnou vstupnou pozíciou. Prvou je preniesť včas pred voľbami zodpovednosti na koaličných partnerov. V oblasti zdravotníctva, školstva a dopravy sa dočkáme ešte pekných záludností.

Druhou je práve spochybnenie sily hlasov, ktoré budú isto-iste prinášať odpočet vláde. Spustená palebná príprava má práve tieto dva ciele.

Účinnosť palebnej prípravy tak, aby bola užitočná pre nástroje propagandy ako sú biľag, jedna rodina, strach, je v tom, že je dostatočne dlhá a nepoľavujúca. Je potrebné vytvoriť skutočne dokonale zúrodnené bojové pole pre redigovanie informácii, kvalifikujúci jazyk a hlavne pre dobú a neohrozenú pozíciu spin doctorov.

Ak by vypustili tieto postupy len tak, ich účinok by bol slabý ak nie pochybný. No po dobrej palebnej príprave, to len uvidíte, ako všetci budú reagovať na čo i len ľahké využitie ďalších postupov propagandy Smeru.

Najväčšiu užitočnosť z tejto konkrétnej palebnej prípravy bude mať Smer vtedy, keď bude môcť každú vecnú kritiku rozdrtiť argumentom ad hominem: Pozrite, kto to o nás tvrdí. To sú tí klamári. Klamali vtedy, klamú aj teraz. 

Aby aj moje deti, inžinieri a zememerači  (ale veď hej, už vám to raz konečne musím objasniť) pochopili:

Všetky nástroje a postupy propagandy musia byť zasadené do dobre zúrodnenej pôdy vašej mysle. Na jej zúrodňovanie sa používa propagandistický postup „palebná príprava“. Kedy už dávno dávno pred tým, ako budete potrebovať ďalšie nástroje a nasadzovať ďalšie postupy propagandy, intenzívne pracujete na vytváraní dobrých podmienok.

Literatúra: KOUKOLÍK, František a Jana DRTILOVÁ. Život s deprivanty. 1. vyd. Praha: Galén, 2002, 490 s. Makropulos. ISBN 80-7262-089-4.

Článok patrí do série:

1. PRP: Poznaj zbrane propagandy
2. PRP: Propagandistický biľag a kvalifikujúci jazyk
3. PRP: Propaganda 5% výnimiek zredigovaná do 100% pravidla
4. PRP: Rozbor propagandistického textu vládnej koalície – Bugár účasť vo vláde neľutuje
5.  PRP: Nebojím sa toho, čo označí moje postoje za hovadiny, bojím sa toho, čo ma označí za idiota
6. Zúrodňovanie spoločnosti propagandistickou palebnou prípravou
7. Propaganda – rozbor textu výlevu od Blahu na adresu novinárov RTVS

 

 

 

Share Button