O utečencoch nič nevieme, tak sa radšej nespýtame a zaútočíme

Maďari  použili pri ochrane svojich a aj našich EU-hraníc proti útočiacim migrantom vodné delá a slzotvorný plyn. Takto by aj môjmu uchu lahodila informácia o tom, že si chránime hranice pred agresívnymi útočníkmi. Skvelé, hranica nie je korzo, pravidlá treba dodržiavať!

Ups! A opýtal sa niekto tých ľudí, ktorí pred pár dňami pokojne prišli k hranici, čo že chcú?

Ups! A vysvetlil niekto tým ľuďom ako sa správať na EU-hranici? Aké doklady potrebujú, aké sú možnosti, aké následné kroky vyvolá ich výber ďalšej akcie?

Ups?

Naozaj si myslíte, že sme vyčerpali všetky ľudské prístupy? Naozaj ste si istí, že  Maďarom nič iné neostávalo, pretože tí migranti nemali ani schengenské doklady ani schengenské víza ani nechceli požiadať o azyl v Maďarsku? A opýtali ste sa ich to?

Holý fakt: V prvý deň platnosti sprísneného režimu prijalo Maďarsko 72 kusov žiadostí o azyl. Podľa slov vládneho prestaviteľa viac  im systém neumožnil spracovať.

Ešte raz holý fakt: Za 24 hodín prijali 72 kusov žiadostí o azyl, pretože systém…

Holý fakt: Príprava technických (plot) a legislatívnych (zmena zákonov) opatrení prebiehala poslednýách cca 30 dní. Za posledných 30 dní  sú evidované tisíce bezprízornách putujúcich po Európe.

Nech to preberám z akejkoľvek strany, a to mi verte skutočne sa snažím byť na strane našich EU spolubývajúcich Maďarov, no nech to preberám zľava z prava, z predu či odzadu, stále mi vychádza, že si sami Maďari pripravili podmienky pre svoj nacistický zásah.

Pritom stačilo  sa opýtať. Pekne pod novinárskou kontrolou.

Opýtať sa, čo ste vlastne zač, keď tu búchate na dvere EU.  Ak chcete požiadať o azyl – nech sa páči doprava, tam vás čaká zaevidovanie, lekárska prehliadka, posteľ a jedlo. Do konca úvodných procedúr máte takéto a takéto povinnosti.  Keď ich porušíte, automaticky azyl zamietneme a vyexportujeme vás za hranice.

Opýtať sa, čo ste vlastne zač: Máte schengenské víza, schengenské doklady? Nech sa páči pokračujte.

Opýtať sa, čo ste  vlastne zač: Nemáte žiadne doklady, nechcete požiadať o azyl ani o inú medzinárodnú ochranu? Tak potom pardón, hranica je pre vás zavretá. Tamto sú srbský úradníci, možno vám poradia čo a ako, keď si nesplnili svoje povinnosti a pustili vás len tak do vojho priestoru.

Tak, tak, stačilo sa opýtať a všetci by sme Maďarov chválili. Tak tenké je fluktuačné pásmo oddeľujúce ľudskosť od nacizmu.

Tak, tak. Stačilo pod novinárskou kontrolou ukázať, ako sa, tentoraz už žiadatelia o azyl, búria proti azylovej procedúre EU. Celá Európa by bola na strane Maďarov.  Už by nešlo o naše rozhodovanie o nich, ale ich slobodnú vôľu ignorovať európske pravidlá a európsky spôsob života.

Dôkaz sporom: Pokojne prijmeme ich tvrdenie, že tu chcú s nami žiť. Dáme im šancu to ukázať. Už je to len a len ich voľba. Buď to dokážu, alebo to nedokážu. Tie rodiny s deťmi, intelektuáli, šikovní remeselníci, tí to dokážu. A o tích nám ide predovšetkým. Mohli sme ich mať pod zdravotnou kontrolou. Mohli sme hovoriť: My sme chceli, to oni našu ponúknutú pomoc nezvládli. Konečne ste vy, čo ich tu nechcete, mohli mať lapidárny dôkaz  svocjich dojmov. Maďari, ktorých tak chválite, vám ho spláchli vodným delom. A naďalej sa nám tu po Európe mocú bezprízorní, neregistrovaní, bez dokladov, hladní a uzimení.

Veď čo keby sa náhodou ukázalo, že sú to ľudia.

Share Button