Zamneď: Voľby sú za cca 837 dní, MZ vedie stále OĽaNO, stále rovnako nedotknuteľne

Konalo sa 2,5-té výberové konanie na riaditeľa NCZI. Minule ma „zazdila“ zástupkyňa zamestnancov s nulou za pohovor, keď aj Kolník, mne SaS-toxickému, dal 50% možných bodov. Nakoniec vtedy vybrali dovtedy povereného prúserára, čo mu ušli dáta z pod rúk a potom zlyhal na čakárni.

Prešlo 12 mesiacov, vymenili sa 3 riaditeľa, minister už nie je ministrom, ani Kolník už nie je Kolníkom. To vám nič nehovorí?

Na dvakrát vyhlásili nové výberko, prihlásilo sa nakoniec 11 uchádzačov. Bola šanca, že táto skupina by mohla obsahovať profíka na IT aj zdravotníctvo aj s politickými schopnosťami pohybovať sa v priestore verejnej správy.

Priebeh výberového konania

Výberové konanie bolo vyhlásené tak, že skončilo jeden, slovom 1 deň pred koncom funkčného obdobia novovymenovaného. Kvôli opakovanému vyhlasovaniu. Pôvodne malo skončiť s dostatočnou rezervou.

A tým začína celý šlendrián generálneho tajomníka služobného úradu.

V deň D sme sa dostavili na MZ, akási sekretárka ukázal zalepenú obálku s testami. Zdôraznila, že je zalepené, asi nás chcela uistiť, že tým je zaručená férovosť. Akurát nik nevie čo sa dialo s testami pred pár dňami.

(Odskok do autu: Pri jednom výberku kdesi kamsi sa objavil rovnaký test z angličtiny, ktorý bol pred tromi týždňami na inom výberku. Pred rokmi sa chcel jeden riaditeľ zbaviť konkurencie podriadenej, tak na jej miesto vypísal re-výberko. Skúsil to cez brutálny angličtinársky test. Pohorela na angličtine a vzápätí nastúpila do Bruselu na GR Sante. Koniec odskoku do autu)

Celé výberové konanie bolo rozdelené na 3 kolá:

  1. písomné testy,
    1. angličtina
    2. odborný test
  2. psychológia na úrade vlády,
  3. verejné vypočutie.

Prvé kolo, prvý písomný test z angličtiny. Systém: doplňte zo 4 možností správne slovo, slovné spojenie. Jedna možnosť je hovadina, tri sú rôzne minulé časy, rôzne gramatické tvary. (Témou článku, do ktorého sa dopĺňalo, bol jeden člen z The Beatles.)

8 z 10 neprešlo. Koniec, finito, the End, die Ende, Konec. Šli sme domov. Stále 1. prvé kolo, písomný odborný test písali potom už len dvaja.

Bolo to na vás rýchle? Čakali ste niečo iné?

Celkový dojem teda môžem hodnotiť takto: Generálny tajomníka služobného úradu, človek sa najväčšou zodpovednosťou za výber a personálnu politiku ministerstva sa hanbil za to čo má pred sebou, v hodnotení dal pozostalým kandidátom 5 a 10 bodov zo 120.

Hodiny tikali a oni museli, proste museli vybrať, aj za cenu aspoň 10 bodov hodnotenia verejnej prezentácie.

Ešte raz: To aj ja, vrcholne toxický lebo SaS kandidát, som dostal pred rokom od Kolníka 50% z maxima. Tento dostal 2,5%.

Inak, víťaz bol na 3. mieste vo výberku na šéfa Poľnohospodárskej Platobnej Agentúry. Dovtedy sa chodí po výberkách, až to raz vyjde.

Záver?

Pre mňa je poučenie jasné: Nedalo sa neuspieť, keďže na hodnotenie ani nedošlo. Rovnako ako zvyšných 7 spoluuchádzačov. Možno medzi nimi bol niekto lepší, ako tretí z výberka u poľnohospodárov. To nik nevie, lebo to nik nezisťoval.

Viete, bolo prihlásených 11 ľudí. Pre tento štát to bola už fakt obrovská šanca, aby elektronizáciu zdravotníctva realizoval niekto príčetný.

Premárnená. Z NCZI sa stala N-árodná C-entrálna ja-Z-yková I-nštitúcia.


Jasne, že ma to mrzí, nebaví ma už 6. rok len vypisovať a sprostredkovane cez našich poslancov riešiť veci. Jasne, že by som to chcel robiť ako také zavŕšenie 20 ročne praxe na rozhraní IT a zdravotníctva. Ale v konečnom dôsledku, ja sa uživím so svojou alma mater vždy. O mňa v tejto hre o riadenie NCZI vlastne vôbec nejde.

Mne je tak strašne ľúto tejto republiky, každého jedného, čo bol včera od NCZI pozvaný na tretiu dávku do Trnavy a tam guča 300 ľudí. Osem rokov som robil v lekárni, denno-denne kontakt s trpiacimi, ukáž mi recept a ja ti vidím až do slepého čreva. Z toho 4 toky v malom mestečku, kde sa za pacientov stávali známy. U nás na dedine, zo susedov pacienti.

Viac ako 10 rokov sa prehrabujem v zdravotníckych dátach. Stačí mi mrknúť a vidím trendy, nášlapné míny a podvody. Áno, chvíľu som sa prehraboval v dátach aj ako interný audítor, takže fakt viem, kam sa pozrieť do dát, keď na vás treba niečo vyhrabať. Potom zistili, že som tiché nebezpečie, tak si objednali opravu procesov, aby ich tie dáta ne-samo-udávali.

Je mi skoro 50, decká veľké na 98% postavené na vlastných nohách, emancipovaná manželka. Na raňajky milujem suchý rožok s kávou s mliekom. Minule som to počítal, mám v skrini štvoro nohavíc, aj tak nosím večne jedny.

Pre mňa ostala na tomto svete už len služba ľuďom. V minulom volebnom období som svoje služby ponúkol ako asistent poslankyne, písal som podklady, riešil som analytiku, proste čo bolo treba, aby sme boli všetci v tíme pripravený odviesť pre našich spoluobčanov skutočnú službu.

Odmena? Pozrite sa nami, je to verejné – 300€ mesačne a aj z toho som 50 zaplatiť štátu na DPH. Ale OK, v pohode pokrylo náklady na benzín. Príjemným bonusom bola kartička do parlamentu a vidieť na vlastné oči biedu rokovania smerákov.

Ja viem, ťažko sa to chápe, že niekto môže mať v sebe aj nejaký altruizmu a filantropiu a vstupuje do politiky. Nemusíte veriť. Mne naozaj stačí jeden plat. Kdesi na tomto blogu to nájdete napísané už dávno. Ak mi o niečo ide, je to poskytnutie mojich expertíz pre spoluobčanov.

Či na pozícii štátneho tajomníka, šéfa sekcie farmácie alebo šéfa elektronizácie. Alebo ako kamienok tej elektronizácie na poste šéfa NCZI. Lebo to sú tie spolu-rozuhodujúce pozície, kde sa dnes tvorí fungujúce zdravotníctvo a spadajú do mojej 20 ročnej expertízy.

Snažím sa vyznať v tom, prečo sa to celé takto posralo. Či je to fakt priamy dôsledok toho jedného vida z pred Počiatkovej vily?

Sme naozaj my v SaS, v tom zdravotníckom tíme, až taká porucha v systéme ruka ruku umýva, rozpredaja, súkromného podnikania na štátom?

Viete, už pradávno som sa bol býval bol vyjadril, že je mi úplne jedno, koho otcov koňov brat bude poskytovať služby v štátu. Rozhodujúca je len kvalita výsledku a primeraná marža.

Tak ako aj mne stačí pätoro nohavíc v skrini a pre šieste už fakt nevidím využitie. Naopak, vidím potešenie v tom, že sa pacientovi polepšilo, že bez akejkoľvek protekcie a známosti sa ktokoľvek vie objednať na lekárom indikované vyšetrenie do týždňa dvoch. Toto je pre mňa dôležité. Aby som nemusel každý týždeň odháňať 2-3 požiadavky „veď to skús vybaviť“.

Viete, ja som introvert a strašne, ale že strašne ma nebaví telefonovanie, keď nie je o čom. „Vybavovanie“ sa dá vyriešiť aj dnes pomocou fungujúcich IT nástrojov. A babičky? Veď ich v mene ten IT nástroj môžu použiť ich lekári, stačí im ho len pripraviť. Nebavíma toto telefonovanie, preto radšej tento objednávací systém zariadim pre vás všetkých napriamo. A ja budem mať čas na zmysluplnejšie vec.

Nie, o mňa nejde. Ide o vás. Áno, pri tom šlendriánsky spackanom výberku nejde o mňa. Ide aj pri ňom o vás.

V piatok som mal konečne jedno super príjemné stretnutie. Chlapík sa chcel proste porozprávať, tak mi napísal, že by sa chcel stretnúť. Ja som napísal, kedy sa mi to hodí tak, že to pre mňa nebude veľká komplikácia. „Chcel sa stretnúť“, to je pre nás introvertov zásadná životná požiadavka. My nechodím sa „netvorkovať“ niekam, kde by sme mali najprv mlátiť prázdnu slamu „smart talku“. Nás introvertov proste musíte VY osloviť. A potom, keď je témou naša expertíza, tak sme k nezastaveniu.

Dnes na MZ nikto o služby odborného a politického zdravotníckeho tímu SaS nestojí. Nepotrebujú nás. Občania vo voľbách 2020 povedali, že Krajči, Kolník, Matovič sú tí správni odborníci pre riadenie zdravotníctva. Už tam nie sú, všetci sú ex-.

Ferjančík pred dvomi týždňami povedal, že ak neovládate anglickú gramatiku, tak vás nepotrebujeme na riadenie elektornických služieb vo vnútri slovenského zdravotníctva.

Na čo by s nami komunikovali, sme len ich politických koaličný partner. SaS mala len najlepší zdravontícky program vo voľbách 2020. Všetky demokratické politické strany odpisovali z nášho programy, alebo sa voči nemu vymedzovali, prosto bez nás v tíme SaS by mali veľké nič. Ako si poradiť s liekmi na a za hranicou kapacity solidárneho systému, to v programe nemal okrem mňa nik.

Sekciou farmácie na MZ prešlo za ostatný rok personálne tornádo. Asociácie farmabiznisu vysielajú na hosťovanie svojich zástupcov jedného za druhým pod pláštikom pacientských organizácii, starosti o sirôtky či onkopacientov. Premiešané je to nomenklatúrnymi kádrami zo smeráckych čias.

Nie priatelia, nejde o nás. My zo SaS sa všetci uživíme svojou odbornosťou. Ak niekto mne, farmaceutovi, lekárnikov, povie, že je to osobná frustrácia z neúspechu na výberovom konaní, tak nechápe ani len malú násobilku a trpí leda tak posthypnotickými bludmi. Už 20 rokov počúvame, ako už už za 2-3 roky bude dostatok farmaceutov. A ešte 20 rokov to budeme počúvať.

Je to inak – stačí prejaviť záujem o moje služby tomuto národu.

V mojom podpise nájdete, že som lekárnik-optimista. Naozaj verím, že keď sa vyčerpajú všetky debilné možnosti, nakoniec dôjde aj na tie správne.

Generál to s riadením očkovacej akcie stále tlačí cez jednu debilnú možnosť za druhou debilnou možnosťou. Stále sa nevzdal šéfky očkovacej akcie, ktorá sa volá pani Nikto a kolektív.

Nakoniec ste to vy, občania a pacienti, ktorí dostanete len to, čo si zvolíte a vo vašom mene urobia politici vo výkonných funkciách. Na MZ top bolo napríklad šlendriánske výberové konanie.

Ja si budem v pokoji robiť na projekte cezhraničnej výmeny receptov pre český SUKL a moderovať európsku skupinu. V anglickom esperante, tak štandardnom vo všetkých 26 krajinách. Kurát mám trochu problém s kolegom s Komisie, jeho angličtina s francúzskym prízvukom my fakt dáva zabrať. Hol frankofónny Belgičan. Jemu zas asi vadí môj slovansko-nemecký prízvuk. No nakoniec si rozumieme perfektne.

Voľby sú za cca 837 dní. Je 21. storočie, tak iste viete, čo máte robiť po pípnutí. Veď som „len“ koaličný partner, že.

Pod čiarou: Článok patrí do nepravidelného cyklu Zamyslení na nedeľu. Cieľom týchto zamyslení nie je ponúknuť riešenia, ale naopak, ponúknuť, takto v nedeľu s krvou plnou chylomikrótonov, podnety na zamyslenie, ako ďalej.

Share Button