Výrobcovia liekov by aj radi predávali, akurát nie je čo a niektoré vlády ani nevedia, čo za lieky ich občanom chýbajú

Agent Bureš sa dušuje, že on by skočil do Zentivy a penicilíny a aj zvyšok z toho francúzskeho zoznamu nedostatkových liekov, by hneď boli vo výrobe.

Nuž…

Len jedna drobnôstka: U liekov neexistuje iná ako prvá akostná trieda. U liekov nemôžete na obal alibisticky napísať, že „môže obsahovať stopy sépie, mlieka a živočíšnej bielkoviny“, lebo sa v na susednej linke vyrába krmivo pre mačky.

Tak týždeň balíte tabletky jedného lieku a potom týždeň nič iné nerobíte, len umývate a umývate. A po týždni vám vezmú vzorky do labáku a ak nájdu stopy čohokoľvek, umývate ďalší týždeň. Špeciálne to platí pre antibiotikové prevádzky.

Možno ste si všimli, že množstvo účinnej látky v tablete je bežne 1-5 miligramov. A občas aj menej ako miligram. To je bežnej kuchárskej hantírke takzvané „nič“.

Áno, roky až niekoľko desaťročí prebiehal postupný odklon hnusnej chemickej výroby z Európy kamsi, kde zíde s očí, zišlo z mysle. Teda do Indie alebo Číny. Takže aj keby sme mali voľné a vyumývané kapacity na finalizáciu bieleho prášku do formy tabliet a tablety do blistrov a blistre do škatuliek, tak nemáme tie účinné a pomocné látky na zostavenie tej 2-3 gramovej tabletky.

Oni tí výrobcovia by aj radi predávali, akurát nie je čo.

Pripočítajte syslovanie „pre istotu“, obča nejakú havárku na linke či v kvalite surovín, sem tam nejaké nekvalitné obali, sme tam nejaký šlendrián pri plánovaní kapacít a keď vynásobíte stredný výskyt chyby jednotlivých čiastkových procesov, sme v riti jak tiče hlísty.

Z kvalitatívnych parametrov nechce nikto zľaviť. Správne nechce nikto zľaviť. Iná cesta, ako vrátiť samotnú výrobu do Európy, nie je. Aj keby sa všetci zelení fanatici na hlavu postavili, inej cesty nie. Výroba liekov je a vždy bude chemickým priemyslom so všetkým, čo k tomu patrí. Buď to bude smrdieť, alebo to bude ďalší dôvod na drahšiu výrobu. A vyššie úhrady zo solidárnych systémov.

Jediné čo nám hrá do karát, je že tu máme zlaté časy generickej éry. Teda okrem liekovej politiky Slovenska. Ale to je už iný príbeh. ten začína už tým, že na MZ SR nikto nai len netuší, čo by na tom zozname nedostupných liekov mali mať napísané a odkiaľ vziať dáta.

Pod čiarou: No a teraz babo raď! Ja by som aj vedel, ale… Ale toto čudo, čo sa ustanovila ako vláda, je vláda nacistická, veď má v kreslách ministrov a štátnych tajomníkov kovaných kandidátov ĽSNS. Ak by aj nedajbože náhodou zistiuli, čo sa po prečítaní takýchto textov v 21. storočí má robiť, ani neviem, či by som im to zdvyhol. Vy by ste?

Share Button