Môže sa tešiť vláda Smeru na dlhé vládnutie v demisii?

Dokonca je úplne jedno, či vymenovaná vláda bude mať šancu získať podporu schválením vládneho programu v parlamente. Aj vláda bez dôvery je plnohodnotná vláda. Víťazná strana aj bez parlamentnej väčšiny je víťazná strana.

Belgicko nemalo vládu 500 dní a štát stále fungoval. Eurofondy sa rozdeľovali, dotácie schvaľovali. Vládou v demisii. Taliansko malo od roku  1945 už cca 61 vládu ak nie aj viac.

Tak prečo tí lídri v stranách Sieť, Most-Híd a KDH sa nevyjadria jasne, že so Smerom nie?

Nuž, otázkou naozaj začína byť či je pravdivá téza: „sanca ze si Smer „vyberie“ miesto SNS nikoho ineho je rovna nule.“ – to že si neviem predstaviť myšlienkový pochod Fica, ktorý by viedol k inej koalícii ako so SNS neznamená, že neexistuje.

Konšpiračná úvaha č.1

Existuje mnoho medziriadkových vyjadrení, že sa SNS do parlamentu nedostane. Ak by to bola pravda, Smer potrebuje náhradu, aby nedopadol ako víťaz volieb bez väčšiny v parlamente kvôli nulovému koaličnému potenciálu. Preto už teraz kdesi za stodolami gazdovia a kombajnisti čosi dohodli.

A kým jedná s jedným, nemôže predsa s iným. Mesiac nie je žiadna miera. A tak sa vládne v demisii.

Konšpiračná úvaha č. 2

Navyše je tu možnosť, že Kiska nedá ako prvému poverenie na zostavenie vlády Ficovi, ale niekomu z dnešnej opozície. (Bolo by to divné, ale môže sa odvolať na neblahé skúsenosti z ČR.)

Takže SNS bude mať prvé oficiálne pytačky nie so Smerom, ale s pravicovou koalíciu. No a tu sa poľahky môže udiať, že aj Híd ostane kvôli antiSNS postoju mimo. Potom by sa poľahky zosobášili Smer+Híd, Béla hodí Žitňasku a Šebeja cez násypku kombajnu a Kiska bude musieť druhý pokus o zostavenie vlády dať Ficovi.

A čas beží a vládne sa mesiace v demisii.

Konšpiračná úvaha č. 3

No a potom je tu ešte možnosť v slovenských vodách doteraz nevyskytujúca sa – import „opoziční smlouvy“ z ČR. Híd/Sieť/KDH nemusí ísť do vlády, stačí, že dostane mimovládne posty výmenou za schválenie programového vyhlásenia.

Most je programovo ľavicová sociálna-demokracia. Sieť nevie čím je a KDH zas nevie čím sú jej politici. To sú ideálne predpoklady na to, aby si Fico raz za mesiac zašiel na rokovania o budúcej vláde.  A jeho vláda v demisii rokuje a prijíma rozpočet a vždy sa nájde niekto z tejto trojice, kto v duchu „opozičnej zmluvy“ v záujme občanov Slovenska ten rozpočet či henten zákon schváli.

A keby aj nie, Smer nepotrebuje za 4 roky schváliť žiaden zákon.  Dokonca ani rozpočet. Štát sa preto nezrúti. A skúsenosti hovoria, že vždy sa niekto z tria KDH/MOST-HÍD/SIEŤ zmiluje a hlasy dodá výmenou za nejakú tú vodu či manželstvo alebo pozemky.

Naozaj len konšpirácia?

No a nakoniec tu je niečo, na čo strašne až strašidelne zabúdame.

Smer nepotrebuje politickú stabilitu aby mohol podnikať vo firme Štát, s.r.o. Keby sa konali voľby aj každý rok, niekto tie eurofondy musí spravovať. Zúčtovanie programového obdobia je až o 5-7 rokov.  Kým bude Smer tým kto poskladal predchádzajúcu vládu, nič mu nehrozí.

Sem-tam založia nejaký štátny podnik na výrobu okien či nejaký sociálny podnik, aby tých mimovládnych štátnych funkcii bolo dostatok na odmeňovanie verných.

Aspoň rok trvajúce vyjednávanie o vláde – to sa mi zdá viac a viac pravdepodobné ako motivácia k zahmlievaniu v Sieti, Moste a KDH. (Ale ako hovorím, je to len taká konšpirácia)

Politikom Smeru je vlastne jedno ako dopadnú voľby. Vládnu aj tak ďalej.  Že vám to pripomína rok 1948 a Klementa Gottwalda? No to je len také trápna náhoda.

Koniec konšpiračných úvah.

Politici strany Smer-SD chcú byť len zvolení. Nič viac. Žiadne vízie, žiadny program.  Ich voľby len vyrušujú. To je to, na čo občas my zodpovedný demokrati zabúdame.

Že si vymýšľam? Nuž, ja som zažil v priamom prenose vládu Jiřího Rusnoka. Aj opoziční smlouvu. Vrátane všetkého toho ústavno-právneho kentusu, ktorý ich sprevádzal. Tie ústavné poriadky v ČR a SR nie sú zas až tak rozdielne. A nech vás nemýli, že v ČR si vládu postavil prezident a u nás to bude „vláda v demisii“. Obe spojuje jedno jediné – vládne sa aj bez vyslovenej dôvery v parlamente či bez parlamentnej väčšiny.

Čaká nás ešte dlhé čerpanie provízii v demisii? Lavírovanie strán Sieť, Most-Híd a KDH pri odpovediach na ich ochotu vládnuť so Smerom tomu významne pomáha.

Tolerancia naj-najvyšších politikov strán Sieť, KDH a Most-Híd k morálnemu bahnu nasadenému politikmi strany Sieť skrz-naskrz Slovenskou republikou to umožní. Inak by svojimi vyjadreniami už dávno jasne nastavili koaličný potenciál strany Smer na absolútnu nulu.

Share Button

2 názory na “Môže sa tešiť vláda Smeru na dlhé vládnutie v demisii?”

Komentáre sú zakázané.