Transporty do Treblinky začali slovami: „Nepovedala som nič, lebo som nestála o scénu pred deťmi“

Stačí sa obzrieť a hneď sa objeví potvrdenie toho, čo som písal článok Zamneď: Držme sa ľudských práv, nemusíme sa vďaka nim uskromňovať.

Riaditeľka je z fotky, ktorá sa dostala na Facebook a do médií, nešťastná. Ona sama má s Kotlebom problém. „Veď som učiteľka. Ale ako takýmto malým deťom vysvetľovať, že tento ujo je zlý? Nepovedala som nič, lebo som nestála o scénu pred deťmi.“ Zdroj: “Už keď sa pri nás pristavil, vedela som, že bude… – Denník N

Áno, zastanie sa ľudských práv nám spôsobí istý diskomfort. Aj tej učiteľke by spôsobil – musela by možno 5-ročným deťom vysvetliť, že sú niektorí ľudia, ktorí sú takí  zlí k iným, že je hanba sa s nimi fotiť.  A naopak, keď sa budete k ostatným správať pekne, bude pre iných radosť sa s vami fotiť.

Toto uskromnenie však je absolútne nič, oproti tomu, keď z druhej strany ulice nacisti odvážali 5-ročné deti do Treblinky. Toto naše uskromnenie si ani len nevšimneme. Naopak, s odstupom času nás posilní. Poteší, že sme na strane Listiny práv a slobôd.

Toto naše uskromnenie v mene ľudských práv nás oprávni rozprávať, že my by sme už nezlyhali ani v oveľa viac napätých situáciách. Lebo to máme vyskúšané.

Demokrat neonacistu nevolí. Slobodný človek sa s členmi K-ĽSNS nefotí. Slobodný človek k tomu vedie aj tých, za ktorých má zodpovednosť.  Sloboda človeka je prvý bod Listiny práv a slobôd pretože, že je to to, čo nás robí ľuďmi.

Share Button