Som šťastný, že som pomohol 13. mesačnému dieťatku!

Každý z nás, občanov Slovenska sa podieľal na pomoci jednému 13. mesačnému dieťatku. Neviem ako vy, ale ja som šťastný, že som mu pomohol.  A to je kompletná emócia, kompletný postoj, ktorý k tomu dokážem zaujať.

Štát si budujeme preto, aby keď sa nezadarí, aby tu bol vždy niekto, kto nám podá pomocnú ruku. Áno, príbuzní, rodina, susedia, priatelia dedinčania na vašej ulici… Tí všetci sú na prvom mieste v poradí.

A keď nikoho takého nemáte?

Úlohou štátu je budovať sociálnu a zdravotnú záchrannú sieť. Obe budujeme na princípe solidarity.

Solidarita, to znamená, že podľa vzájomnej dohody sa spoločne skladáme bez toho, že by sme si za to nárokovali väčšie zásluhy, väčšie opatrovanie zo strany štátu. Prispievame, preto, aby tí, ktorím sa nezadarí z akýchkoľvek dôvodov, aby im vždy niekto  pomohol.

Nemci pred tromi rokmi veľmi intenzívne rozšírili pôsobenie svojej solidarity až za hranice. Mali pocit, že to zvládnu, že si to môžu dovoliť, lebo sú takí bohatí, že im prevyšujú statky aj pre iných.

Slovensko a jeho občania, asi nie sme takí bohatí a preto sa naša solidarita obmedzuje len na pomoc pre občanov Slovenska. Viete, veľmi by som si prial, aby sme boli takí bohatí, že by sa nám zdalo samozrejmé, že rozšírime svoju solidaritu až za naše hranice.

Princíp solidarity znamená, že sa proste nepýtam, prečo, ako na čo, za čo a kvôli čomu sa dotyčnému nezadarilo. Tieto otázky s princípom solidarity nemajú nič spoločné.

Solidarita je, keď prispievam s vedomím, že je to plne určené pre iných. Ani o slovko viac a už vôbec nie slová „A čo ja?“

Je dôležité, aby tí politici, ktorým na 4 roky po voľbách zveríme dohľad nad správou našej osobnej občianskej solidarity v zdravotnom a sociálnom systéme, aby nám dokázali vždy zabezpečiť rovný prístup k možnostiam solidárneho sociálneho a zdravotného systému.

Ak by mne odborníci na medicínu povedali, že je potrebné vyslať vládny špeciál a ďalší odborníci povedali, že náš solidárny systém si takúto formu pomoci môže dovoliť, v takom prípade by som ani na minútku neváhal.

Vysvetlil by som národu, že, priatelia, ste to vy, kto ste tak zodpovedne pracovali a primerane poctivo platili odvody a dane, že ste si vy mohli dovoliť poslať solidárne lietadlo pre to 13. mesačné dieťa.  Vďaka vášmu solidárnemu systému na Slovensku, žiaden občan neostane bez pomoci.

Čítajte aj: PRP: Solidarita je keď prispievam s vedomím, že je to určené na liečenie iných

Share Button