Škoda zbytočných chýb MZ v zásobovaní materiálom

Bojnický pacient

Prstocuc detského kardiológa nahradil Úrad pre dohľad a ani ho nespomenul, pritom je jediný kompetentný? Výsledky v budúci pondelok? O 6-8 dní? To sa vôbec odváži povedať verejne? WTF?
https://dennikn.sk/minuta/1833154/

Distribúcia na baterky ale s pompou

Župy mali dostať ochranné pomôcky ale nestalo sa kvôli distribúcii – pritom je tu plne aktívna a funkčná sieť pre distribúciu čohokoľvek zdravotníckeho: lekárenské veľkoobchody – lekárne (nemocničné, verejné) Denne v týchto časoch plne funkčné. Dodávky do 24 hodín ako povinnosť zo zákona do vyše 1500 odberných miest na celom Slovensku, závozy aj 2x denne, schopné pracovať s cenovými reguláciami.
https://dennikn.sk/minuta/1832837/

Objednané nie je doručené

Minister Krajčí povedal, že dnes malo prísť 600-tisíc respirátorov, ale dodávku zrušili.

To fakt na Slovensku nie je firma, ktorá dokáže vyrábať respirátory? To tam ešte nenabehol nútený správca a vojaci, aby dohliadli, že čo vyrobia, okamžite ide do SHR? WTF 3 týždne po začiatku krízy? https://dennikn.sk/minuta/1832886/

Jedno googlenie a máme info z 13. marca http://gevorkyan.sk/aktualna-tlacova-sprava-vyroba-polomasiek-a-respiratorov/

Dnes už malo byť napufrované v SHR a mali sme sa postupne vracať k fungovaniu normálneho voľného trhu – kto potrebuje objedná tam, kde je zvyknutý – nemocnice cez svoje zásobovanie a nemocničné lekárne, ambulancie u svojej dvornej dodávateľskej lekárne. Ochranné pomôcky naozaj nie sú žiadna kozmická technológia.

Kvalita je v zdravotníctve len jedna

Ak niečo pustíme na zdravotnícky trh, musíme si byť istý, že to fakt funguje.

Akýkoľvek tovar spojený so zdravotníctvom:

  • Aj pre rúško.
  • Aj pre testy.
  • Aj pre lieky.
  • A dokonca aj pre lokomotívu na zdravotnícke účely.
  • Aj lesný stroj (lekárnici vedia a pozdravujú ministra) #SomLes

Certifikácia, overenie, udelenie registrácie, povolenie skúšania a tak podobne sa tomu hovorí. Verím, že si ešte v tejto panike, viere a túžbach ešte pamätáme, čo je to overovanie a kontrola účinnosti a bezpečnosti.

Veď nemusí to overovanie trvať roky či mesiace. Ale nevynechávajme tento proces. Inak dopadneme ako Holanďania s rúškami, či na Severnej Morave s rýchlotestami.

Takže jasne, stručne zrozumiteľne?

  • Máme vybrané konkrétne druhy testovacích kitov (rúško, liek, lokomotívu či lesný traktor) s dokázanou funkčnosťou?
  • Máme ich vyrobené a naskladnené vo veľkosklade?
  •  ….. použiť lekárne na zásobovanie obyvateľstva je potom už úplná maličkosť a samozrejmosť.

Skratky naozaj nefungujú a v zdravotníctve dokonca zabíjajú. Práve my farmaceuti o tom naozaj niečo vieme.

Naozaj zbytočné, lusknutím prsta farmaceuta odstrániteľné chyby

Fakt začínam byť vrcholne rozladený z tohoto konzervatívno+ľavicového osadenstva, čo sa tam na tom MZ formuje.

Môžem spisovať odporúčania pre lekárenstvo aj 158x za deň, keď robí elementárne chyby.

Kurňa, ja nechcem o týždeň písať, že už 2 týždne upozorňujem, že sekcia farmácia (oddelenie kategorizácie) na MZ musí začať dohliadať nad… (nie všetko je pre verejný priestor, ale minister to dostal)

Zásobovanie hmotným tovarom je iste pre lekárov vo funkciách terra inkognita. Oni tak vedomosti, výkony, možno niektorí (asi dvaja) aj organizácia. Ale tovar? Na to v zdravotníctve potrebujete farmaceuta. Máme aj obchodného ducha aj zdravotnícke vzdelanie. Pohyb tovaru a liekov, cenové opatrenia, dodržanie vysokých štandardov zaobchádzania – to sú pre nás rutinné záležitosti.

Ale hovoriť o tom, to je ako nosenie dreva do lesa. #SomLes (lekárnici vedia) Veď liekovú polovicu ministerstva zvládne riadiť aj odborárka.

Vďaka Janka Cigániková za konanie zasadania Výboru NRSR pre zdravotníctvo. Aspoň vieme čo a kto. Ach jo. Nakoniec dostanete to, čo si zvolíte.

Share Button