Reforma zdravotníctva sa podarila, stavajú sa nové nemocnice

Ktokoľvek si vie dnes spočítať, aký obrat, teda aké výkony musí dosiahnuť a aké môže mať maximálne náklady, aby bol na konci roku hospodársky výsledok kladný alebo aspoň nulový. Zavedenie platby za výkon, definovanie ich maximálnych cien a systému maximálnych úhrad za výkony umožnilo investorom plánovať svoje investície.

Správne nastavenie platieb za výkony, vrátane “zriedkavých chorôb” motivuje kohokoľvek k postaveniu a prevádzkovaniu. Prosto, normálne trhové podmienky a stabilné podmienky spôsobujú, že nikto nechce peniaze dopredu. Vie, si naopak dopredu spočítať, koľko výkonov musí po postavení za vlastné spočítať, aby sa im peniaze vrátili a prevádzka niečo vynášala.

Už tento mesiac by sa mali začať stavebné práce na novej nemocnici v Michalovciach. Postaví a zaplatí ju Penta, ktorá má staršiu nemocnicu v Michalovciach v dlhodobom prenájme od župy.

Zdroj:  O takmer tri roky má fungovať nová nemocnica Penty (vizualizácie).

Ups,

Ani po 20 rokoch neexistuje jasný a stabilný systém platby za výkony nemocníc vrátane platieb za “náročné výkony” a “zriedkavé choroby”.

To je dôvod, prečo len niektorí vyvolení sú schopní prevádzkovať nemocnice so ziskom. Vždy na úkor tých menej vyvolených.

Alebo tí, ktorí si vedia vo svoje poisťovni rozhodnúť, koľko si budú platiť za výkony. Čo nás po ostatných prevádzkovateľoch či podnikateľoch.

Pod čiarou: Tento článok je č.b.t.d. k môjmu textu Naozaj ideme v Bratislave platiť za tehly novej nemocnice? Nie je to kritika konkrétneho investora. Je to kritika vládcov, ktorí takto nastavili systém a dlhodobo sa v ňom bahnia. Investor len využíva aktuálne podmienky.

Share Button