Na stole stojí otázka či je pre liberálnu SaS vhodná predvolebná alebo povolebná koalícia.
“Som za to, aby sme do volieb išli sami, ale názory sú rozličné. Sme jediná liberálna strana. Keď má mať liberálny volič zastúpenie v parlamente, tak je to SaS. Myslím si, že by mohol byť z koalície zmätený,” vyhlásil Sulík.
O možnej trojkoalícii rozhodnú rokovania medzi stranami, vývoj preferencií a v prípade SaS – bez ohľadu na rozdielnosť názorov špičiek strany – Republiková rada, najvyšší orgán medzi snemami.
Zdroj: Sulík chce ísť sám, Galko a Mihál nie. Matovič je za koalíciu, Lipšic zas opatrný.
Aké budú po vyhratých voľbách v roku 2016 východiská? Čo to tu v apríli 2016 budeme mať?
V roku 2016 skončí vláda, ktorú charakterizuje výrok, ktorý je na tomto blogu necitovateľný. (Aj o zelených mužíčkoch na Ukrajine sa píše ľahšie, až taký disident nie som.). Od normálnosti to bude fakt ďaleko.
Spomínate si? Po prvej Ficovej vláde to bolo podobné. (A napriek tomu sme, ako spoločnosť zas vstúpili do tej istej žumpy. Ale to je iný príbeh.)
Ak by sa vyskladala finančná hodnota všetkých podozrení z korupcie, rodinkárstva a konfliktov záujmov ľudí súčasnej vlády, v porovnaní s kradnutím z posledných rokov, sú to nezmysly. Iba nahradenie jedného predraženého PPP projektu vlády Roberta Fica za racionálnejšie stavanie diaľnic ušetrí Slovákom stovky miliónov eur.
Cynicky povedané, ak má byť daňou za zastavenie plytvania desaťročia neštandardne vyriešená bytová situácia jedného politika, je to síce smutné, no pre daňových poplatníkov je to stále dobrý obchod.
Takže čokoľvek, čo sa podarí vykonať v prvých dvoch rokoch novej pravicovej vlády, nebude ani liberálne, ani konzervatívne a nebude to ani uspokojivé. Bude to prvá iterácia k normálnosti. Bude potrebné obnoviť úplné ekonomické základy kapitalizmu. Bude potrebné obnoviť úplné demokratické základy riadenia spoločnosti. Rovnako sa budú obnovovať základy slobody a základy solidarity.
Pristúpim k tomu ako obvykle matematicky. Tak ako som k faktickej výkonnej politike pristupoval odjakživa. A tento matematický prístup mi hovorí, že treba myslieť v podobe iterácii. Postupné približovanie sa k dokonalosti.
Tak veru priatelia, základom všetkého je matematika. Preto si aj dnes pomôžem tak, ako som si pomohol pred rokmi pri hodnotení mnou volenej vlády po 100 dňoch.
Ale spôsob, ako si ohodnotiť po 100 dňoch túto vládu som predsa len našiel. Pri čítaní odcitovaného komentára mi to preblesklo mozgomňou.
Ako prvá iterácia naplniť programové vyhlásenie vlády a predvolebné predsavzatia je to dobré.
Ešte môžu mať k dispozícii 3 priblíženia sa. Aby sa to ambiciózne programové vyhlásenie naplnilo, istotne ich spotrebujú všetky bezozvyšku. Neviem ako sympatizanti zvyšných strán, ja SaS tento iteračný vývoj doprajem. Myslím si totiž stále, že je to pre mňa v tejto prvej iterácii dobrý obchod.
Zdroj: Prvých sto dní – prvá iterácia k normálnosti | M+M+M+M (4M).
Mám jasnú predstavu, ako by mala vyzerať naša spoločnosť tak po 3-5 iteráciach k normálnosti. Možno pri takej tretej, či štvrtej je čas na to, aby sa už rozišiel konzervatívny a liberálny prúd a každý zvlášť hľadal väčšinovú podporu. Ak v roku 2020 budeme diskutovať či podporujeme pravicový liberalizmus alebo pravicový konzervativizmus bez toho, aby sme sa museli zaoberať socializmom, tak to bude na teraz, pred voľbami roku 2016 super.
Matematika nesklame. Víťaz volieb bude mať viac ako 82 poslancov. Z 82 sa v pohode nájde v čase prípravy 3 iterácie 10-15, ktorí budú jadrom čisto liberálneho pravicového prúdu. Ak by sa aj 3 iterácia stihla počas budúceho volebného obdobia, je tu priestor na čistú liberálnu politiku.
A do tretice, je tu ešte krúžkovacia matematika. Spoločnú kandidátku hádžu do urny inak zakrúžkovanú liberáli a inak konzervatívci. Tú istú. Samozrejme, že vás budem presviedčať, aby ste krúžkovali liberálnych poslancov. Práv preto, aby už druhá iterácia k normálnosti mohla smerovať viac k liberálnym hodnotám. Proste si s konzervatívcami dáme súťaž, ktorú nemôžeme po 4 rokov socializmu prehrať.
Milujem matematiku. Ešte nikdy ma nesklamala. Ani demokracia. Ani pri zvažovaní čo s otázkou na predvolebnú koalíciu.
Navyše je tu ešte moja obligátna osobná skromnosť. Ak som vás nedokázal za ostatné roky presvedčiť, že liberálne videnie sveta a teda voľba čisto liberálnej strany je pre vás dobrá, tak musím strpieť kompromisné riešenia. Ak by som bol býval bol dosť šikovný, tak nestojím pred otázkou kompromisu. Áno, tak jednoduché to je, ako som bol býval bol onehdá napísal:
Pravica nedokáže presvedčiť človeka s volebným právom, že keď sa mu nezadarí, že ho pravicový štát ochráni. Že mu niekto chápavý podá pomocnú ruku a nenechá ho umrieť v sračkách len preto, že si nenašetril sám. Stručne: Že solidarita je istotou.
Kým to pravica nedokáže, bude na nás ten graf vystrkovať socialistický prostredníček.
Takže aby aj moje deti a inžinier pochopili: Áno, v záujme prvej iterácie k normálnosti budem voliť skutočné pravicové riešenia s osvedčenými odborníkmi s výhľadom na liberálne smerovanie. Budem krúžkovať liberálny pravicový program SaS na kandidátke. Moje predstavy sú známe aj mnou očakávaný volebný program.
Je to stále v duchu mojich skutočne dlhodobo prezentovaných nízkych nárokov na charakter:
Vychvaľovať sa tým, ako dokonale sme zabezpečili nepriestrelnosť spravodlivosti a objektivity je absolútny sebaklam.
Viete, kto chce so systémom vydrbať, nič mu v tom nezabráni. Nič. Hľadajme tých, čo nechcú.
SaS má jedno neprekročiteľné pravidlo: žiadny bývali komunisti, žiadny eštébáci. Chápete, to bude prvá iterácia pri zostavovaní kandidátky. Už to mi dáva istotu, že programové kroky novej vlády mi budú v prvej iterácii vyhovovať.
Akokoľvek, stále je dosť času a sú to len také tančeky.
S definitívnym rozhodnutím treba vydržať! Smer sa snaží obrátiť situáciu. Naozaj nie je dôvod hrať jeho hru. Nech si len jeho voliči vyžerú až do dna čo si zvolili.
Prinajhoršom sa nám bude ľahšie poukazovať na dokonaných socialistických príkladoch, kam to skrz tú riť až vedie a čoho ste na tej ceste svedkami. A to, že sme v riti, na to netreba rektoskop. Stačí sledovať famózne intelektuálne eskamotérstvo tých tárajov, čo si nepamätajú ani svoje včerajšie slová. Nie to témy svojich bakalárskych prác.
Úlohou demokrata je nechať to tým voličom zjesť kompletne. Za voľbu treba niesť zodpovednosť.
Pod čiarou: Demokracia a matematika sú zábavné. Len 8,94% oprávnených voličov zvolilo premiérku
Názor na “Prvá iterácia k normálnosti nebude ani konzervatívna ani liberálna voľba”
Komentáre sú zakázané.