Novoročný prezidentský prejav sa vyhol poriadnemu hryzkaniu do vlády

Áno, bol to prejav hodný zrelého a seriózneho politika. Štátnika, ktorý sa snaží spoločnosť spájať. A to je dobre plnená úloha od prezidenta. A je fajn, že prezident odoláva tomu, aby sa otvorene vyjadril: „Voľte toho a toho.“

Prejav hlavy štátu v SaS považujú za „nevyužitú príležitosť posunúť úroveň verejnej diskusie dopredu“. Nemyslia si, že by sa hlava štátu mala púšťať do tvrdej konfrontácie s vládou, pretože to je úloha opozície. „Ale pri takých závažných spoločenských poruchách vnímame ako zaváhanie, ak sa prezident vyhne konštruktívnej kritike vlády, ktorá nesie za ne primárnu zodpovednosť,“ vyhlásili.
Zdroj: Liberáli sú sklamaní z novoročného prejavu prezidenta | Konzervatívny výber

Vládny Smer by ten prejav chcel mať viac pochvalný. Pre nich to bude premárnená príležitosť k pochvale, ako pracujú pre ľudí. Premárnená šanca k pochvale skvelého zdravotníctva bez čakania a premárnená šanca na pochvalu vlády za navýšenie rozpočtu školstva v záujme jeho rozvoja.

Jediná poriadne opozičná strana by zas chcela mať ten prejav viac kritický. Nie len v oblasti zdravotníctva a školstva, ale aj v oblasti právneho štátu a distribuovaného podnikateľského prostredia. Pre nás to bude zas premárnená príležitosť pomenovať, že za debilný stav zdravotníctva, školstva, právneho štátu a podnikateľského prostredia môže strana, čo tu 4 roky buduje žumpu oligarchov a priateľských strýcov, čo všetko vybavia na ÚVé a zariadia na SÚDÉmračnej, aby kadejakým nezmyselným alobalovým podnikaniam dobre bolo a občanov ich podnikanie vo firme Štát s.r.o. nevyrušovalo.

Tak to na politickej scéne funguje. Jeden ho skritizuje za to, za čo opačná strana pochváli a pochváli za to, za čo opačná strana skritizuje.

Nie, nemám dôvod sa za svoje priania hanbiť a skrývať ich za nejaké inotaje. Od toho je tu demokracia, ktorá ochráni každého, kto si na plný balónik otvoríme ústa a vyjadríme svoje osobné presvedčenie.

Je to totiž zásadný rozdiel, medzi:

  1. kritizovať prezidenta za to čo povedal či nepovedal
  2. vyzývať prezidenta, aby 4.3. večer pred celým národom povedal: „Voľte demokratickú opozíciu a rozkrádačov zo Smeru pošlite do prepadliska dejín.“

Demokrat považuje za normálne bod č. 1. Bod č.2 robí leda tak prívrženec mečiarizmu blahej pamäti, keď voľby prebiehali dva dni.

Share Button