Liberálna politická strana, to je keď…

Na Slovensku a ani Česko nie je výnimkou, nie sú politické strany založená na hodnotovom princípe. Sú to politické strany založené na pokračovaní biznisu po náraste do istej veľkosti.  A tak, keď sa objaví skutočne hodnotová strana, vzniká zmätok.

Á aprdón, v Čechách majú jednu hodnotovú stranu. Je to KSČM. V každej normálne demokracii by bola za hranicou zákona. V Čechách nie, pretože spoločnosť je plne zamestnaná kritikou neustále sa objavujúcich pokračovateľov biznisu.

Onehdá sa na Slovensku objavila SaS. Brutálne liberálna strana. Tak liberálna, že keď prišiel Matovič so svojim nápadom pridať sa na chvost kandidátky, tak nebol problém a stalo sa to.  Dokonca tak liberálna, že keď chce Poliačik riešiť svoju agendu legalizácie/dekriminalizácie tak má k dispozícii celú stranícku mašinériu.

Dokonca tak liberálna, že keď chce Jožo Miháľ plátať diery a zjednodušovať systém sociálneho poistenia a trhu práce tak má k dispozícii celý politický aparát strany.

Dokonca tak liberálna, že keď chce Richard Sulík prísť s návrhom na odvodový bonus, tak má k dispozícii celý politický systém strany.

Jediné čo mali všetky spomenuté riešenia spoločné, bolo, že prinášali viacej slobody.

Priniesť viac osobnej slobody jednotlivcovi, to je vlastnosť liberálnej strany. Možno aj vy máte nejaký super nápad, ako zmeniť konkrétnu oblasť života slovenskej spoločnosti. Môžete prísť a jedinou podmienkou bude, aby váš návrh oslobodzoval. Aby váš návrh nepotláčal cudzie práva. Aby váš návrh neprikazoval ako sa má nejaká skupina správať a už vôbec nie, že nemá právo na život.

Liberálna strana by mala mať liberálnych voličov. Otvorených. Skúmajúcich jediný aspekt: Prináša mi to, čo liberálna strana postavila na stôl, viac slobody?

Napriek tomu, že fakt nemá rád tie ich debilné dúhové predvádzačky, nedávno ohlásené členstvo osoby menom R. Schlesinger mne osobne prináša viac slobody. Čo iné je slobodnejšie, ako mať právo obliekať sa, ako sa vám zapáči? O registrovaných partnerstvách som sa podrobne rozpísal minule v článku  Môžete sa aj na hlavu postaviť, biológia bude vždy sexistická a politicky nekorektná

Môj názor, že alegorický sexuálny sprievod je extravagantná pakovina, podobne ako číro môjho suseda a podivná fialová na fasáde domu na druhej strane našej dediny to nič nemení. Ale keď takúto pakovinu doprajem im, mám právo očakávať, že podobne slobodne si budem môcť robiť sprostosti aj ja.

Slobodný človek v slobodnej krajine si môže robiť slobodne aj sprostosti.  Preto ide ruka v ruke so slobodou aj zodpovednosť za primeranú mieru solidarity. Bez toho by u mňa liberalizmus nemal šancu. Som síce optimista, ale aj lekárnik a teda viem o živote svoje.

Mám 40 rokov a to čo som považoval za pakovinu keď som mal 20,  považujem dnes za prejav slobody. To čo dnes považujem za pakovinu, som v 26 rokoch považoval za prejav slobody. Áno, meníme sa v čase. Každý krok, ktorý urobíme v snahe obmedziť nejaké práva a slobody nás môže poľahky dobehnúť. Spomeňte si na to, keď vás vyhodia zo zamestnania za to, čo ste urobili pred 15 rokmi a chválili sa tým na nejakom vtedajšom Facebooku. Spomeňte si na to, keď vás vyhodia zo zamestnania, lebo už nevládzete ako pred 40 rokmi.

Byť slobodným občanom je naozaj vecou charakteru. Keď si myslíte, že sa vám tiež ujde, voľte si pokračovateľov biznisu.  Keď chcete mať istotu, že váš hodnotový systém pretrvá až do pokolenia vašich detí, voľte hodnotové strany. 

V komentároch toho činu (FB) SaS zaznievalo (parafrázujem) :

  1. na Slovensku ste si týmto krokom odpílili kopu voličov
  2. volil som vás, ale už nebudem, ten chlap sa mi bridí

O mladých demokraciách hovorievam: „Tak demokraciu by sme mali, ešte tých demokratov lupou pohľadať.“  Naozaj mám o liberálne mysliacich hovoriť: „Tak liberálnu stranu by sme tu mali, ešte tých liberálov aby sme lupou pohľadali.“? Nepomýlili ste si dvere? Naozaj to chcete, aby dnes hodnotová strana na chvíľu zabudla na nejaké svoje hodnoty a v záujme  volebného víťazstva oklamala kopu voličov?

Nalejte si čistej pepsikoly a uvážte, či ste skutočne liberáli alebo to o sebe len hovoríte. Či ste demokrati, alebo to o sebe len hovoríte. Byť demokratom a slobodným občanom je vecou charakteru. 

Ono sa to povie, slobodne sa vyjadriť. Ale vy musíte počúvať aj to hovado demagogické.  Vy ho musíte uznávať, aj keď sa vám z jeho slov, kedykoľvek ho počujete,  varí krv v žilách. Aj keď tvrdí, že by ste mali byť celý život v opozícii a držať hubu.

Ak tvrdíme, že toto je demokratická krajina, tak symbolom nemôžeme byť len my demokrati. Symbolom musí byť aj ten človek, ktorý uplatňuje svoje právo na slobodu slova tým, že vás zosmiešňuje a nadáva vám.

Slobodu a demokraciu bráňme a ospevujme každý deň!

(Volne podľa filmu Americký prezident.)

Liberálna politická strana, to je keď jej členom môže byť aj gay aj katolík, pretože sa vedia dohodnúť na svojich spoločných prioritách na svojom spoločnom programe pre svojich voličov.

Share Button

Názor na “Liberálna politická strana, to je keď…”

Komentáre sú zakázané.