Kvákať ako choré vrany to hej, ale voliť demokratov a toleranciu, to nie

Referendum je jedinečnou šancou na to, aby slovenská spoločnosť na niekoľko rokov jasne a brutálne nahlas zvolila toleranciu.

Je tu jedinečná šanca jasne povedať iniciátorom referenda AKO si to väčšina predstavuje. Že je tu síce, podľa sčítania 70% katolíkov, ale je to 69% umiernených, čo si prajú svetský štát a ľudské práva.

Keď nebude nik hlasovať inak ako za a zúčastní sa práve tých 400000 iniciátorov, tak to referendum nikomu z nás, ktorým vadí staranie sa cirkvi do štátu, nepomôže. Stále tu bude aktuálne status quo. A furt budú otravovať.

Je to jedinečná šanca na dlhý čas, možno aj niekoľko desaťročí, nastoliť preferenciu rovnosti ľudí a rešpektovania rovnakých ľudských práv bez ohľadu na náboženstvo a sexuálnu orientáciu.

To sa tak bojíme, že by sme prispeli účasťou k platnosti referenda a prehlasovali by nás? Fakt?!?

Keď povieš v danej otázke jasné NIE, je to informácia, že na otázku hovoríš NIE. To je nespochybniteľná informácia.

Keď sa nezúčastníte, ktokoľvek je oprávnený povedať:

  1. Keby sa bol zúčastnil, bol by hlasoval za našu vec.
  2. Keby sa bol zúčastnil, bol by hlasoval proti našej veci.
  3. Nezúčastnil sa, lebo mal zlomenú nohu.
  4. Nezúčastnil sa, lebo černosi vo vlakoch prdia.”

Mám pokračovať vo výklade vašej neúčasti? “Nemému decku ani vlastná mater nerozumie.”, sa traduje po stáročia.

Vyše 400 000 ľudí využilo ústavné právo. Budeme ho upierať len preto, že sa nám ich názor nepáči?

Nie som tomu naklonený, ale dajme tomu, že spochybním názor Ústavného súdu a prikloním sa k názoru, že tie tri otázky čo zostali sú hlasovaním o ľudských právach. Nemyslím si to, ako som bol býval bol napísal už pradávno, ale dajme tomu a na chvíľu to pripustím.

Tak to vás dvojnásobne motivuje ostať doma a držať hubu? Tak ostanete doma a budete ticho ak si myslíte, že ide o ľudské práva? Alebo jasne vyjadríte NIE?

No?

No?

Fakt vám nevadí, že výsledkom bude 420 000 hlasov za potlačenie ľudských práv, za potlačenie demokracie a proti nim nič?

Asi vám to fakt nevadí. Keď 71 tisíc z vás volilo neonacizmus, pokojne by ste volili aj klérofašistické riešenia. Možno by ste pokojne aj súhlasili so zákonom o podpore výroby žltej látky.

Keď sa nezúčastníte, ktokoľvek je oprávnený povedať:

  1. Keby sa bol zúčastnil, bol by hlasoval za našu vec.
  2. Keby sa bol zúčastnil, bol by hlasoval proti našej veci.
  3. Nezúčastnil sa, lebo mal zlomenú nohu.
  4. Nezúčastnil sa, lebo kachličkoval.
  5. Nezúčastil sa, lebo vyrábal žltú látku.
  6. Nezúčastnil sa, lebo černosi vo vlakoch prdia.”

Nie, naozaj nie je žiadny rozdiel medzi tými výkladmi. Aj krištáľová guľa by rovnako poslúžila. Mne sa jednoznačne páči vysvetlenie s tými černochmi.

Viete priatelia, treba vyvinúť energiu, aby sa niečo stalo. Sviňa matka príroda tak funguje. Ja verím, že na Boží príkaz. (Vy si verte čomu chcete.)  Bez toho, aby sme sa jasne vyjadrili za demokraciu, za slobodu a ľudské práva  sa nikdy ľudské práva a demokracia nestanú. Nič sa samé od seba nestane.

Musíme sa na tom zhodnúť. Ako zistíme, že sme sa zhodli? Musíme sa na to opýtať a keď sa väčšina zhodne… Aha, bez vyjadrenia súhlasu to nejde.

Takže sa nezúčastníte, že? Lebo na ľudských právach je predsa zhoda apriori v spoločnosti 21. storočia.

Ste si istý, že to vie aj váš sused?

Kvórum treba

Áno, 50% kvórum je správne. Referendum vždy definuje dlhodobé preferencie. Porovnávať to s voľbami je chyba. Voľby sú pracovný nástroj demokracie. Z čisto praktického fungovania demokracie potrebujeme, aby bol na 100% niekto zvolený. Keď aj 10% voličov. Vždy je možnosť mať predčasné voľby vyprovokované verejnou mienkou. To nie je chyba, to je vlastnosť.

Stanovené 50% kvórum referenda garantuje, že sa nenájde tak skoro (o pár rokov či mesiacov) sila na zmenu smerovania spoločnosti. Je to vyjadrenie pevného smerovania spoločnosti.

Že boli doteraz účasti menšie: Nuž asi spoločnosť nemá jasný a vyhranený názor na dané otázky. Takže nie je problém, ak sa voľbami smerovanie v nich mení každú chvíľu. Ide aj o to, že politická strana si nedovolí mať bod volebného programu, ktorý by išiel proti víťaznému názoru v referende. A to najbližších niekoľko rokov si to nedovolí. Chcú byť predsa zvolení.

Pekné to bolo, len o inom referende

Pekne som sa na vás intelektuálnych sralbotkov rozohnil. (kto ma pochváli, keď nie ja). Pekné by to bolo, ale je to písané o úplne inom referende o úplne iných otázkach. 

Tie otázky sú 1. jazykovedné, 3 školsko-profesné, takže akokoľvek hlasovať je vlastne úplne jedno. Veda dosiahla už takú slobodu a nezávislosť na politike či svetonázore, že ju žiadne referendum nezastaví. A tá jedna jediná, tá otázka o sirotách, tá to veru nevytrhne.

Na počiatku boli otázky 4 a nakoniec ostala jedna jediná sirôtka, skutočne hodná prepieranie formou referenda.  Škoda, že chudinka umrela zadusená burinou.

A tak sme vyliali so sirotami aj vaničku. A dali priestor vykladačom krištáľovej gule. Mohli sme na dlhý čas jasne deklarovať, že občania žijúci na území Slovenskej republiky sú na strane tolerancie, slobody, demokracie a ľudských práv.

Tichí a slušní sa nechajú prevalcovať klérofašistami. Stačilo, že kričia hlasnejšie. Asi to tak má byť. Asi si nič lepšie nezaslúžime.

Pod čiarou: Je signifikantné, ako Smer čuší ako voš pod chrastou a čaká ako to dopadne.

Share Button