Aj by som vám skrz dane viac prispel, ale zvolte si profesionálov

Príhovor tým, ktorí tento blog asi veľmi nečítajú.

So solidaritou nemám najmenší problém. Rozhodne by som na solidárnosť s mojimi spoluobčanmi mohol viac prispievať. Len si prosím zvolte lepších správcov mojich daní a odvodov. Inak nedostanete ani o korunu viac ako inulý rok.

Patríte medzi tých, ktorým štát poskytuje dávky? Ste štátny zamestnanci? A chceli by ste viac? Je len vašou chybou, že tí, ktorí sa na tieto dávky skladáme sme až tak strašne opatrní.

Učitelia, chceli by ste väčšie platy? Nedávno som napísal, že som za to, aby ste ich dostávali z mojich daní väčšie.  Ale musíte sa posnažiť, aby ste tam mali rozumných správcov.

Holandská firma Achmea, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Union, vyhrala spor so Slovenskom. Verdikt v piatok oznámil medzinárodný arbitrážny tribunál. Nie je jasné, či sa bude môcť Slovensko odvolať. 

Slovensko podľa rozhodnutia v roku 2006 a 2007 porušilo investičnú dohodu s Holandskom.

Prvá vláda Roberta Fica (Smer) totiž zakázala súkromným poisťovniam vyplácať si zisk. O neústavnosti kroku minulý rok rozhodol Ústavný súd.

„Problém arbitráži komunikuje ministerstvo financií. Problematiku zavedenia jednej poisťovne ministerstvo zdravotníctva,“ napísala SME hovorkyňa premiéra Fica Beatrice Hudáková. 

Ficova vláda v roku 2007 schválila zákon, ktorý zakázal zdravotným poisťovniam vyplatiť zisk. Akcionári poisťovní Apollo, Dôvera a Union dali podnet na arbitrážny súd o náhradu ušlého zisku. Išlo asi o miliardu eur.

Poslanci dnešnej opozície podali podnet na Ústavný súd, aby preveril, či je zákaz vyplatenia zisku v súlade s ústavou. Vlani súd zákon označil za protiústavný.

Štát musí zaplatiť 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody a 3 milióny eur ako súdne trovy.

Slovensko prehralo 22 miliónov eur za Ficov zákaz zisku poisťovní

Viete, jedna vec je, že ten hnusný kapitalista chce zisk a iná vec je, ako technicky zabezpečiť, aby ten zisk mal rozumný.  Viete, je nápad a je potom jeho realizácia.

Pred pár dňami som sa ako profesionál chychúňal nad riešením, ktoré zvolili Maďari pri ochrane citlivých dát pacientov. Nápad mali perfektný, poskytnúť do lekární dáta o liekoch, ktoré pacient-úr kdekoľvek dostal, aby mohol lekárnik-úr profesionálne sledovať interakcie. A realizácia? Poskytnú všetky okrem a len a práve liekov na sexuálne prenosné choroby a len a práve liekov na psychiatrické diagnózy.  Nemusíte byť ani kryptológ ani lekárnik, aby ste si všimli, že selektívne utajenie dát vás bezpečne zavede k citlivému bodu pacienta.  Na problém s penicilínom už tím profesionálom musíte byť.

Áno, nápadov máme každý milión. Aj ja mám tak asi 2048 dobrých nápadov pre tento svet. Ale kľúčovým momentom je moment realizácie. A tu sa ukáže skutočný profesionál.

Novelizovať novelu novely, dokonca v predtermíne platnosti, to je naozaj hodné profesionálna.  Čo za trtošivých trafikantov si to tam politici dosadili, že vyrábajú také formulácie daňových a sociálnych zákonov, že ich idea, dokonalá idea, nie je realizovaná? 

Smer sa rozhodol zaviesť odvody z dohôd. Ostatná novela novelizovanej novely je v vraj takom znení, že ak je dohoda na neurčito a vypláca sa nepravidelne, tak k spočítaniu a zaplateniu odvodov nedôjde nikdy.  Keď občan príde na to, ako je napísaný zákon a čo umožňuje, ešte ho obvinia z porušenia toho zákona a nabádania na zločin.

Priatelia, to sú ľudia, ktorých ste si zvolili, aby spravovali naše dane a vaše sociálne dávky. Sú to politici, ktorí si nevedia ani len vybrať schopných úradníkov! Ako potom môžete od nich očakávať, že vám dajú to čo vám sľúbili?

Ak chcete od štátu peniaze, musíte si nájsť takú lopatku, ktorý  je schopný  od daňovníkov dosť peňazí vybrať, dobre ich spracovať  a včas vám ich v hojnom množstve aj doručiť.

Vaša voľba vybrala politikov, ktorí dokážu vybrať 22 miliónv eur a doručiť ich do Holandska. Mohli byť vaše.

Pod čiarou:Ak sa cítite byť nacistom alebo komunistom, pokojne môžete tvrdiť, že zákony tej arbitráže sú zlé.

Share Button

Názor na “Aj by som vám skrz dane viac prispel, ale zvolte si profesionálov”

Komentáre sú zakázané.