Bez dvoch poslancov Siete nemá podnikateľská koalícia vládnu väčšinu. Tak sa poďme pozrieť do finančného a iného zákulisia voľby predsedu strany Sieť, ktorá sa bude konať tento víkend, v sobotu 13. 8.
Začnime na východnom Slovensku. Odtiaľ prišla správa o nejakom Neumytom a Strapatom a čomsi, čo občania vo svojom občianskom živote nemajú a čomu ani nerozumejú. Z východného Slovenska prišla do Bratislavy vratka DPH.
Vyšetrovanie skončilo tento týždeň obvinením príčinlivého dozorujúceho prokurátora. Proste skončilo.
Dozor nad správnym ukončením má ministerka Lucia Žitňanská zo strany… No z ktorej strany? No z ktorej ? No? Most-Híd predsa.
Rozdeľuj a panuj
Ďalej už len Híd, pretože sa ukazuje, že existencia tejto strany na politickom nebi je možná len preto, že niekoho tá naša maďarská menšina voliť musí a nik iný sa im neponúka.
Híd sa ponúka maďarskej menšine skvele – zariadi postavenie diaľnice na južnom Slovensku. Zdá sa vám, že som od strany Sieť kamsi odbočil a stratil sa v husto siatych obilninách? Strana Sieť a strana Most sú veľmi pekne a hlavne politicky umne preplatené.
Ťažko sa bude zisťovať, čo bolo skôr, či sliepka alebo vajce. Isté je, že Híd má dnes v Národnej Rade SR dvoch podpredsedov. Jeden je súčasným členom a druhý je minulým členom strany Most.
Súčasne tento podpredseda, hodilo by sa povedať absolútny podpredseda, teda podpredseda s nútenou správou ministerstva financií nad svojim mestom sa bol býval bol vyjadril tak, že zviazal svoj mandáta primátora s trvaním nútenej správy. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že veď nemusel. Tá šlamastika nie je absolútne jeho šlamastika, je to šlamastika predchádzajúcich vedení mesta.
Akurát, že Trend píše:
Pohľadávku na 103,1 milióna korún získal v roku 2008 v konkurze Martin Gargulák za 10,6 milióna korún (350-tisíc eur). Mesto Martin sa do súťaže nezapojilo a nevyužilo možnosť ukončiť súdny spor odkúpením tejto pohľadávky za desatinu jej nominálnej hodnoty. Dôvodom bol podľa primátora A. Hrnčiara fakt, že mesto odmieta pohľadávku uznať. Odkúpenie by znamenalo jej faktické uznanie. Zdroj: Mesto Martin má zablokované účty, požiadalo o nútenú správu | Ekonomika | TREND.sk
Nútenú správu môže ale aj nemusí uvaliť minister vnútra. Áno, vraciame sa oblúkom z východného Slovenska cez Martin do Bratislavy. Predstavte si, ako vyzerá v politickom sívíčku bulvárnych prameňov, že ste ten, kvôli ktorému bol 2-3 mesiace nevyvážaný komunálny odpad. Lebo ste nekúpili kus papiera za smiešnych 350 tisíc euro. Nútená správa odvoz odpadu vyrieši.
Ja viem, je to hovadina, ale taký Gábor Grendel by vám vysvetlil, že 35 hlasov hovadina nie je, keď vás delí od postu starostu mestskej časti.
A poďme pekne z Bratislavy zas východným smerom. Smer udelil ministerstvo dopravy Sieti.
Prečo sieti? Kľúčovým je toto číslo: 146 205 hlasov strany Sieť vo voľbách.
Strana Sieť de facto voličsky neexistuje. Strana de facto finančne neexistuje. Na takejto politickej strane stojí a padá vládna podnikateľská koalícia Smer+SNS+Most+2 oká zo Siete.
Na splatenie úveru by dnes Sieť potrebovala presvedčiť asi 160-tisíc voličov, čo by pri súčasných preferenciách nemal byť problém. Pred štyrmi rokmi toľko hlasov získala aj oslabená Dzurindova SDKÚ.
Okrem zástavy budúcich príjmov podpísal s Fio bankou takzvané ručiteľské vyhlásenie aj predseda strany Radoslav Procházka. Za úver ručí ako osoba, nie ako štatutár strany, ktorý by sa prípadne mohol zmeniť. V tomto vyhlásení sa píše, že ak by strana nezvládla dlh zaplatiť, prevezme ho on.Zdroj: Sieť chce presvedčiť o čistote úveru, ukázala zmluvu s bankou – Denník N
Sieť získala 146 205 hlasov.
Strana Sieť má podľa účtovnej uzávierky 2015 hospodársky výsledok v podobe dlžoby v celkovej sume 2,5 milióna eur. Tento výsledok hospodárenia zhodnotila vylosovaná audítorka ako citujem:
„Výsledok hospodárenia predstavujúci účtovnú stratu vo výške mínus 2,457 mil. eur, ako aj medziročný nárast a aktuálny stav cudzích zdrojov na riadku bankové výpomoci a pôžičky predstavujúci záväzok vo výške 2,852 mil. eur, naznačujú existenciu neistoty a pochybnosť o schopnosti politickej strany plynule pokračovať vo svojej činnosti.“
Logicky pre Smer, toto ministerstvo je správcom najväčších eurofondových investícii. Tieto investície sú následne spravované len niekoľkými súkromnými agentúrami po reštrukturalizácii, ako Váhostav-Sk, Doprastav a podobne, takže stomčeková štruktúra riadenia a straníckej kontroly nie je veľmi široká. A teda má Smer veci pod kontrolou.
No nemohla ho dostať od Smeru rovno strana Híd. To by neboli tie správne a potrebné prepletence. To by Smer nemohol kontrolovať vývoj R7.
Logicky pre Smer, podarilo sa mu tak zviazať osobnú existenciu predsedu strany Sieť a radového poslanca (sic!) so záujmami a existenčnou potrebou strany Híd.
Ja viem, nesponínam SNS – ale to je iný TA3 príbeh.
A ideme vyberať zisky
Sieť potrebuje dostatočne výnosné ministerstvo na riešenie svojich dlhov a udržanie existencie osobných životov. Híd potrebuje nákup maďarkého elektorátu na udržanie existencie strany do dôchodku.
Takže R7 sa ukazuje pre Smer ako dve muchy jednou ranou. Bude aj komplet poslanecký klub Mostu aj istota 2 hlasov Siete.
Strane Híd ide o voličov južného Slovenska. R7 sa stane prioritou vlády.
Ministerstvo dopravy je to, ktoré dokončilo rozhodovanie o R7 a kontroluje jej trasovanie. Pod kontrolou Siete. (sic!)
Vládna koalícia má dobre poistené kompletku hlasov Mostu – bude R7. Pre lepší predaj voličstvu sa bude mať akcia krycí názov Obchvat Bratislavy.
Smeru sa podarilo, že Híd má záujem, aby Sieť dodala 2 hlasy koalície.
Smer má dobre poistené dva hlasy individuálnych poslancov – jeden je radový člen s dlhmi 2,5 milióna eur na osobnom triku a ministerstvom dopravy k dispozícii, druhým je podpredseda podpredsedov. Tam to ale nie je až také pevné, čo ak ani podpredsednícke kreslo nebude stačiť.
Dokonalé bude, keď po sobote Radoslav procházka bude mať dlhy a nebude mať stranu. Dokonalé bude, keď sa podarí zaviazať až päticu hlasov.
Čerešničkou na tortičke je to správne trasovanie R7 cez tie správne pozemky. Pre Smer je to záruka budúcich širokých darčekov pod vianočný stromček.
A to hlavne a to hlavne – no veď viete, to s tými amnestiami. Keď nie sú amnestie, aj ministerstvo spravodlivosti poslúži.
Róbert Fico kandidoval pred nedávnom na možnosť udeľovať amnestie a nepodarilo sa mu to. Niektoré vetri z východu dávajú stále krokom na západe väčší a väčší zmysel. Pre Smer a Smeru podobných.
Čím väčší zmysel dávajú pre indivíduá vládnej koalície, tým menší zmysel pre Slovensko a občanov. Toto nie je politika, toto nie je demokracia. Toto je podnikanie vo firme Štát, s.r.o.
Suma sumárum
R7 zvíťazila v otvorenej súťaži 3-4 riešení dopravnej situácie hlavného mesta Bratislava s najlepším pomerom náklady a prínosy pre občanov.
Prochádzka sa nikomu neupísal a žiadna nútená správa neexistuje.
Vnútrostranícka voľba strany Sieť je slobodná a otvorená súťaž ideí.
Všetkých 15 členov vlády Slovenskej republiky podalo majetkové priznania verejných činiteľov a neexistuje žiadne podozrenie, že by boli neúplné. Príjmy členov vlády Slovenskej republiky a ich majetok je nespochybniteľný.
A tak vláda Slovenskej republiky stojí na demokratických princípoch slobodnej voľby občanov v zastupiteľskej demokracii.
Leda že by som písal o udalostiach v úplne inom vesmíre.