Pozrite sa v najbližších dňoch na fotky a videá z východnej Ukrajiny. Ale nie tak, že sa budete pozerať na hlavnú akciu. Pozrite sa do rohov, na okraj. Zrazu zistíte, že ste strašne radi pod kontrolou EU.
Keď som začal pred rokom písať články o Ukrajine, zlomil som nad ňou palicu. Je to marné, je to marné, je to marné. Práve kvôli tomu, čo od začiatku vidím na fotografiách a videách z východnej Ukrajiny.
Šeď 80-90. rokov minulého storočia,. ktorú sme videl okolo nás v Československu. Je to o detailoch. Tak ako dnešný vizuálny smog v Bratislave. Tak aj tie neexistujúce chodníky a poľné cesty pred domom na ulici Parchomenko č 54. uprostred dedín v okolí Debalceva.
Spočítajte na fotkách, ktoré uvidíte, na „zábavných videách“ natočených automatickými kamerami v autách koľko uvidíte žigulíkov sovietskej éry. Hovorím vám, súvislosti sa nenachádzajú na tých fotkách v zlatom reze. Áno, fotky majú hlavný motív, rozprávajú silný príbeh. Ale rozprávajú aj súvislosti. Zarastení vojaci. Starší ako obvyklé odvodové ročníky…
Stačí sa len poriadne pozerať. A uvidíte holú pravdu: Ukrajina presrala posledných 25 rokov v možnosti byť rovnoprávnym partnerom okolitému svetu.
Pamätáte si, ako sa v 90. rokov v Púštnej búrke objavili československé V3Sky vzor 1963? Američania sa čudovali, čo to vidia. Na tých fotkách uvidíte samé nákladiaky s papuľou. Koľko sa takých dnes vyrába v EU? Ale isto nájdete kopu prvoplánových argumentov o nezničiteľnosti starých jednoduchých automobilov. Veď hej, aj ja nadávam na filter pevných častíc a trasiem sa kedy odíde turbo v mojej Zafire. To sa V3Ske nemôže stať. No pointa je niekde hlbšie. Na okraji fotografii.
Warning: Several of the following images are NSFW and extremely graphic.
Zdroj: Horrific Images Capture The Sheer Brutality Of War In Ukraine – BuzzFeed News.
Čím si zaslúžili tí ľudia, že chodia uprostred dediny po poľnej ceste?
V minulom článku som nadhodil:
Ak chcete mať životnú úroveň ako Nemci alebo Švajčiari či Američania, tak musíte chcieť byť pod kontrolou EU, Švajčiarska či USA. Iná cesta k rovnakému blahobytu a rovnakej osobnej slobode nie je.
Zdroj: Zamneď: Je Rusko vzor pre váš vysnívaný život v chudobe a diktatúre? | M+M+M+M (4M).
Áno, pod kontrolou. EU sme my. My sami môžeme tvoriť pravidlá EU. Sme tak slobodný v EU, ako sa sami snažíme tvoriť našu EU. USA je náš partner. Ale nie náš, Slovenska, ale náš, EU. Preto je napríklad dôležitým poučením z druhého minského samitu to, že nabudúce budú jednať traja. Vrátane Tuska.
Áno, pod kontrolou. Pretože len keď sa pracuje v zhode a jednote, tak môže byť demokracia dostatočne silná, aby odolala diktátorom. Diktátorom ako sú Putin; rečníkom más, ako je Hitler roku 2015 Lavrov; či holokaust slobodného sveta dnešných dní reprezentovaný IS.
Môžeme sa v EU hádať, môžeme v EU diskutovať, môžeme sa stretávať. Tak sa to aj deje. Pravidelne zasadajú Rady EU, kde sú všetky štáty EU. Spoločne sa prijme nejaké rozhodnutie. Po tom, ako sme mali šancu tieto rozhodnutia tvoriť už sme naozaj pod ich kontrolou.
Kým sú tieto EU direktívy v podobe eurodotácií na nové chodníky v našich mestách, tak sme celý nadšení. Kým sa podrobujeme diktátu budovania nemeckých úhľadných diaľnici ako rozvoja infraštruktúry EU, tak milujeme EU.
A to sú presne tie detaily, ktoré uvidíte na tých fotkách, ktoré prichádzajú z Ukrajiny. Ukrajina – štát Ukrajina – neurobil nič pre svojich občanov za posledných 25 rokov. Ukrajinci mali mnohé príležitosti zvoliť si zástupcov, ktorí budú diktovať stavbu chodníkov a asfaltovanie ciest aj v tej poslednej dedinke.
Že je neprijateľné, aby bola suverénna krajina pod kontrolou nejakej inej? Môžete snahe EU podporovať demokraciu vo svete hovoriť, že by bola Ukrajina pod kontrolou západu. Ale dostanete sa do bezvýchodiskovej situácie sporu so samým sebou. Chceli by ste žiť moderne a pohodlne. Môžete komplikovane znovu objavovať koleso, alebo okopírujete to, čo robí Nemecko Nemeckom roku 2015.
Keď sa pozriete na okraje videí a fotografií prichádzajúcich z Ukrajiny uvidíte to. Ukrajina šla 25 rokov nikam. Preto ju dnes putinovo Rusko požiera.
Aj obyvatelia Slovenska zvolia takúto cestu? Je to o tých detailoch každodennosti, ktoré v zlatom reze neuvidíte.