Solidarita a regulácie cien verzus reexport liekov a ich nedostupnosť

Čo si myslím o reexportoch? Nič lichotivé. A viete prečo? Lebo je to očakávaný dôsledok regulácie.

Regulácia cien liekov, PZT (zdravotníckych pomôcok) a výkonov zo strany štátu (nie poisťovní, ale štátu) je nutná. Proste takto sa vyvinula solidarita v tradícii demokratickej Európy.

Na každú reguláciu sa nájde okamžite riešenie. Reexporty sú takouto reakciou trhu na nevhodne nastavenú reguláciu. Do rovnakej skupiny patrí aj „pacientská turistika“ a, KDH to nebude počuť rado, aj potratová turistika. Proste nevhodne nastavená regulácia.

Preto považujem v oblasti štátneho regulovania cien za nutné rozumné referencovanie aj s ohľadom na ceny v štátoch EU. Opakujem: Rozumné referencovanie cien.

Referencovanie cien je súčasťou procesu regulácie, kde sa kontroluje konečná cena lieku u nás a na ostatných 27 trhoch krajín EU. Ak budeme referencovať tak, že chceme povinne byť na úrovni najnižšej ceny v EU, tak samozrejme že bude existovať v prostredí voľného trhu EU reexport.

A keby len to. Atraktivita našich pacientov pre výrobcov liekov je na bode mrazu, keď ich títo pacienti (štát) núti, aby predávali svoje lieky za najnižšie ceny v celej EU.  Dôsledkom je, že výrobca pošle na Slovensko len toľko liekov, aby sa nepovedalo, že Slovensko ignoruje. A občasné výpadky nie sú prioritne riešené. Prioritu majú štáty, kde sa za liek utŕži viac.

Nie, nie je to nič morálne ani etické a nepáči sa mi to. No to, že sa mi to nepáči nezmení nič na tom, že to existuje. Jediné čo pomôže, je niečo urobiť.

Áno, sú to totálne protichodné tendencie: 1. mať lacné lieky, aby sa výdavky na zdravotníctvo nerástli. 2. zabezpečiť dostupnosť liekov.

V slobodnom prostredí nedokážete prinútiť výrobcu aby predával tam, kde nechce. Môžete mu pripraviť len lákavé prostredie.

Takže aby to nezapadlo, ešte raz:

Liekom na reexporty je rozumne nastavené referencovanie cien v rámci EU. 

Celé zdravotníctvo je o solidarite

Prečo takýto totálne neliberálny prístup? Prečo v článku píšem niečo o povinnosti štátu regulovať ceny liekov, PZT a výkonov?

Za všetko môže solidarita.  Musíme, jednoducho musíme byť medzi sebou solidárny. Ako spoločnosť sa musíme postarať o chorých a menej úspešných. To je vlastnosť európskeho životného priestoru.  Byť solidárny je vysoko morálne.

Súčasťou solidarity je aj to, že spoločnosť zabezpečí, že chorý má k dispozícii liečbu. Jeden z nástrojov je cenová regulácia.

Cenová regulácia je nástroj. Môže byť dobý, môže byť zlý. Ako každý nástroj. Všetko závisí, ako tento nástroj použijeme.  A kto ho má v rukách.

Akú cenu má vás život?

Ešte jedno vysvetlenie pre totálnych nadšencov totálnej slobody trhu s liekmi a výkonmi.

Pripustím, že cenu má nastavovať trh. Tak sa vám teda opýtam, akú cenu má pre vás vaše zdravie?

Predstavte si, že sa poškriabete hrdzavým klincom a rana je hlboká a špinavá.  Ak nepoužijete antibiotiká, čaká vás na 100% smrť.  Čo by ste dali za to, aby ste neumreli? Milión? Dva milióny?

Dva milióny, to je trhová cena škatuľky Augmentinu a vakcíny proti tetanu vo vašom prípade.

Áno, ak by takto nastavil venu výrobca, nič by nepredal, leto nikto dva milióny eur na účte nemáme. Takže zlezie s cenou na cca 5 000€. To je priemerná výška vkladu na účtoch Slovákov.  To reálne máte možnosť zaplatiť.

Tak si vyberte: 5000€ alebo 100% smrť.  č.b.t.d.

Preto do cien liekov, PZT a výkonov vstupuje silná vyjednávacia autorita. Štát je silná vyjednávacia autorita. Namiesto slabého a o život bojujúceho pacienta nad hrobom a mokvajúcou hnisavou a gangrenóznou haksňov, preto cenu vyjednáva štát.

V dobrých časoch, bez časového tlaku, so silou trhu v hodnote niekoľkých miliárd € za sebou.  Za takýchto podmienok sa vyjednávanie s firmou dostane do stavu, že Augmentin stojí 5€ a vakcína proti tetanu 4€.

Cena za váš život bude 9€. Pomocou štátnej autority sa vám podarí zachrániť si svoj život v hodnote desiatok miliónov eur liekmi za 9€.

Priatelia, naozaj sa dá byť liberál a stáť za cenovou reguláciou liekov.

Tam, kde existuje voľný trh, cenové regulácie naozaj nemajú miesto.  Za lieky si kupujeme život. 80-90% liekov, ktoré užívate po 45-50 roku životu, sú lieky proti smrti. Lieky proti smrti nie sú voľný trh. Lieky proti smrti sú o solidarite medzi nami.

Pamätajte, osobná sloboda a medziľudská solidarita. Jedno bez druhého existovať nemôže.

Pod čiarou: O cene nemôže vyjednávať poisťovňa. Tej, na rozdiel od štátu, nezáleží na dostupnosti. Ak je liek nedostupný, poisťovňa nemusí zaplatiť.   Je to vidieť na to, ako poisťovne milujú limity na platby za výkony.

Share Button