Most a Sieť nemusia postaviť na stôl pád vlády. Pokojne by mohli vyvolať rokovania koaličnej rady a nastoliť jasnú tému – reorganizáciu vlády.
Po polhodinovom rokovaní predstúpiť pred novinárov a oznámiť im, že to spravili. Tým spustia reformný proces. A to stačí.
A rokovať so Smerom s SNS. A informovať verejnosť.
Ďalší stupeň – nehlasovanie za vládne návrhy v 3 čítaní do dokončenia jednaní o reštaurovaní vlády. Posúvať vládne návrhy legislatívnym procesom, ale vytvoriť významný legislatívus interuptus.
Pokojne nech to trvá aj 3-4 mesiace. Aj pol roka by nebol pre štát problém. Pravidelne referovať občanom, čo sa deje na rokovaniach.
Na toto majú práve Šebej, Kresák, Žitňanská silu. Je to mravenčia stranícka práca. Vytvoriť podporu v strane, získať verejnú mienku svojich voličov. Alebo sú len figúrky.
Úloha malých strán vo vládnych koalíciách je vydierať veľkých. Vždy to tak je. Veľkí môžu vždy viac stratiť, tak viac ustupujú. Naopak, veľkí malým robia rýchle čistky, keď by ich mohli ohroziť. No dnes Most a Sieť absolútne rezignovali na svoje úlohy v dynamickej rovnováhe vládnej koalície.
Kua, ale toto mám ja poúčať z opozičnej pozície?!?
Dnes by nič viacej nebolo treba. Hovorím možno aj proti sebe (som aktívny Priateľ slobody za SaS), ale východiskom pre ozdravenie spoločnosti a súčasne aj udržanie koalície Smer+SNS+Most+Sieť je aktívna rola tých dvoch strán.
Ale to sa nikdy nestane. Pretože na to by tie 4 strany museli byť na sebe skutočne nezávislé 4 strany. Tu však evidentne musí niekto niekoho dobre držať za gule vo zveráku.
Prečo si to myslím?
Namiesto snahy riešiť hlavný problém, je tu na stole riešenie desiatok zástupných problémov. Naposledy to predviedol Peter Kresák vo svojom rozhovore.
Ako vnímate kauzu Ladislava Bašternáka? Ako veľmi nepríjemnú.
Neurobili v strane Híd nič pre inú koaličnú zmluvu a túto, čo majú teraz musí akceptovať. No chudák! Je vhodný na poľutovanie.
Desiatky zástupných problémov. Od obsadenosti budovy NR SR cez dovolenky a neobvykle otvorenú schôdzu až po oblečenie poslancov a filmovanie poslancami. To sú problémy, ktoré podľa jeho slov vyžadujú legislatívne zmeny.
Hlavný problém, že Smer má absolútne iný názor na úlohu a tvorbu Ústavného súdu, že predseda vlády a ministri nie sú schopní vysvetliť občanom z čoho žijú a aké majú majetky, že poslanci koalície bránia vlastným telom, aby poslanci opozície mohli klásť vláde otázky – to je len nepríjemnosť pri dodržiavaní koaličnej dohody. To necháme na 4 roky bez zmeny, nie je na to v koalícii priestor.
Slovo „nepríjemnosť“ citujem z toho rozhovoru z odpovedí pána Kresáka.
„Ako vnímate kauzu Ladislava Bašternáka? Ako veľmi nepríjemnú.“
Pán Peter Kresák tomuto dáva prívlastok „nepríjemná“ kauza:
Daniel Lipšic hovorí: Z informácií, ktoré mám, je kauza Bašternák len vrchol ľadovca. To, čo sa v tejto krajine deje s nadmernými odpočtami DPH, ako sú v tom zaangažovaní predstavitelia vlády, je až neuveriteľné. Veľmi dobre vedia, že ak by došlo k zmene vlády, tak je reálna pravdepodobnosť, že sa to neskončí len výmenou vlády, ale bude to mať aj trestnoprávnu koncovku.
Denník N: Tvrdíte, že sa tu nadmerné odpočty DPH vyplácajú protizákonne pod dozorom členov vlády?
Daniel Lipšic: Funguje tu organizovaná skupina, ktorá výpalníckym spôsobom profituje v obrovských hodnotách na nadmerných odpočtoch DPH.
Pán Kresák rezignoval na ťažkú prácu hľadať iné riešenia. Zviesť sa na koaličnej dohode zjednanej Bélom Bugárom (alebo kým vlastne?) je isto-iste pohodlnejšie. A veď čože – Slovenská republika tu bude aj o 4 roky.
„Reálna politika vyžaduje isté kompromisy a Most do toho s týmto išiel. Aj s tým, že nie je iné riešenie.“. .. „Sama (Radičová) ako bývalá premiérka vie, že udržať koalíciu je veľmi zložité a že to vyžaduje isté kompromisy.“, sú slová Petra Kresáka.
Nepríjemná kauza Baštrnák je pre pána Petra Kresáka nutným kompromisom? Čo vlastne chceme od týchto ľudí?