História sa môže aj rozdrapiť od toho, ako na nás vrieska, aby sme sa z nej poučili. Ľudia sa z histórie nikdy nepoučia. Ani keď sú profesormi sociológie.
Urobíme si výlet do prvej polovice minulého storočia.
- rok 1919 – NSDAP má 20-40 členov
- 1921 – predseda strany s diktátorskými právomocami, 3000 členov
- 1923 – NSDAP rozpustená a zakázaná
- V období 1925 – 1929 se vyhraněné straně nedařilo. Německo hospodářsky rostlo a spělo k demokracii
- 1930 – 17,5% 107 poslancov Ríšskeho snemu – druhá najsilnejšia strana v parlamente 6 400 000 hlasov
- 1931 – banková kríza – 6 miliónov nezamestnaných
- 1932 – prezidentské voľby – Hitler druhý- 11 miliónov hlasov NSDAP má 800 000 členov
- marec 1932 – predčasné parlamentné voľby – 230 poslancov – najviac no nemali väčšinu
-
Ačkoli byli nacisté nejsilnější stranou, neměli většinu pro vytvoření vlády a odmítali spolu s komunisty vytvoření vlády koaliční. Hitler odmítl i místo vicekancléře pod Papenem. Po vyslovení nedůvěry Papenově vládě a po jeho odstoupení se situace nezlepšila. Komunisté získali několik hlasů na úkor socialistů, ale setrvalo se na mrtvém bodě. Prezident von Hindenburg podal Hitlerovi nabídku na kancléřství, avšak v omezené formě, což Hitler nepřijal: „Buď všechno, nebo nic!“. Zdroj: Wikipedia
-
- marec 1933 – opäť predčasné voľby – 44% hlasov a v koalícii s pravicovími nacionalistami – 53% – „I když to není převážná většina, kvůli dezorganizovanosti opozičních stran, uchopila NSDAP moc do svých rukou.“
- 14. července 1933 – opäť predčasné voľby – „NSDAP se ustanovila jedinou legální stranou v Německu – ostatní strany byly zakázány. Nový říšský sněm byl podpořen 92 % voličů – zbytek, odpůrci nacismu, odevzdali prázdný volební lístek.“
Naozaj chcete predčasné voľby?
Pozrite sa na to pohľadom voličov:
Smer 4 roky vládol tak, že jediné čo ho zaujímalo bolo udržanie svojich gulodrtičov pri ryžovisku. Za 4 roky vo vláde pre ľudí v oblasti od Detvy po Rožňavu nič ale nič neurobila. Nič, čo by pocítili ako zlepšenie svojej finančnej a sociálnej situácie.
SaS, OĽANO, Sieť – všetky nasľubovali v uplynulých voľbách voličom ukončenie rozkrádania, zlepšenie podnikania a ako jeho následok rozvoj pracovných príležitostí, rozvoj osobných slobôd, šancu na uplatnenie aj pre priemerne a podpriemerne šikovných podnikateľov a živnostníkov. A práve za to dostali dohromady okolo 30% hlasov.
ĽS NS – sľubuje, že tých darmožráčov v parlamente nahradí takými, čo urobia v štáte poriadok.
No a predstavte si, že tá jediná nádej pre chudobného – široká opozičná koalícia nevznikne, lebo tí darmožráči sa nevedeli dohodnúť pri hádkach o korytá. Tie voľby jedného len furt vyrušujú.
To pôjde pani profesorka sociológie vysvetľovať od domu k domu, že tak to nie je, že ide o princíp štandardných a neštandardných strán, že ide o jasné animozity v idelogickom zameraní strán? Že nie je možné akceptovať historický nacionalizmus SNS a nie je možné akceptovať bizňis projekt Kollár.
No ešte chvíľu panie profesorka sociologickujte. A čo budeme vyhlasovať predčasné voľby kým voliči nebudú hlasovať podľa vášho priania a vaša milovaná strana nebude mať 92%?!?
Úvod do predčasných volieb ako ich vidí gaussova krivka od stredu doľava:
- Smer – 4 roky vo vláde a máme sa zle – kurvy sú to nenažrané
- SaS, OĽANO, SIEŤ, MOST – nedokázali sa dohodnúť ani len na tom, ako si rozdelia korytá. – nech idú do piče
- LS NS – my to vyriešime, zametieme s darmožráčmi, bude úsvit bieleho dňa. 10 bodový program nase-slovensko-februar-2016 (PDF)
To proste v krčme nevysvetlíte. A je vám intelektuálom hádam jasné, že davová psychóza, príslušnosť k davu, to sú atribúty hrajúce práve pre extrémistické hnutia.
Je to presne to isté, ako keď v Prahe a Bratislave rozprávali sovietskym vojakom v auguste 1968 o Voltaitovi, o demokracii, o práve na sebaurčení. To nevysvetlíte.
Kto po 4 rokoch rozkrádania Slovenska stranou Smer a v situácii, keď je to podľa počtu poslaneckých kresiel možné, keď je tu politická strana s najlepším ekonomickým program, kto v tejto situácii prispeje k tomu, že sa budú konať predčasné voľby, alebo opätovne budú 4 roky Smeráckeho rozkrádania, tak to je u mňa kolosálny hňup.
Jednoducho je nutné, absolútne nevyhnutné pre udržanie toho úplného základu, pre udržanie demokracie na Slovensku predviesť 4 roky niečoho, čo 80% občanov bude považovať za prácu pre ľudí. Nie že to bude tvrdiť nejaký politik na míťingu. Ale že si to ľudia budú opakovane hovoriť v prieskumoch verejnej mienky.
Naozaj stačí aj prvá iterácia k normálnosti. Prvá iterácia k normálnosti nebude ani konzervatívna ani liberálna voľba. Takto to treba chápať.
Inak sa ľudia fakt naserú a nahádžu to tam Kotlebovi. A žiadny demokrat im to rozprávaním o budúcich lepších zajtrajškoch nevysvetlí. Nebudú veriť, veď pravica mala šancu na vládu a nedohodli sa.
A Smer vice verza, akurát to nebude z neonacistického presvedčenia, ale preto, že smerákov kde-kto drží za gule, tak budú propagandisticky pišťať o dušu spasenú. (Vidíme to už po dvoch dňoch, čo Fico drží poverenie na zostavenie vlády.)
A bude po voľbách, zvykajte si!
Naozaj jediným vonkajším vplyvom na vysoké preferencie NSDAP bola bieda obyvateľov spôsobená hospodárskou krízou a „spravodlivými“ vojnovými reparáciami po 1. svetovej vojne. reparáciami, o ktorých si mysleli, že veď sú spravodlivé práve tí intelektuály vo Versailles. Nič viac zvonka tam nebolo. A z vnútra si to Hitler odmakal sám kvalitnou propagandou, antisemitskou rétorikou, programom megalomanského socializmu, presvedčivosťou davu. Myslíte, že to Kotleba nezvládne?
Áno, ten drsný titulok, to je taká moja prízemná odplata za jej vyjadrenie, že voliť SaS sa dá len v gumových rukaviciach, ako to spomenula vo veľkom rozhovore: Iveta Radičová: Smer aj SNS sú neprijateľné. Mali by byť predčasné voľby Ona si začala a sľubujem, že už ju nechám na pokoji.
Pod čiarou: Článok je inšpirovaný statusom Šedého saka na FB.
Snažím sa aktívne prispieť k obsahu Vášho webu svojimi komentármi. Prečo? No, píšete vcelku múdro, teda tak, že väčšinou môžem dokonca aj JA súhlasiť 🙂
A teraz vážne,
1) čo si myslí krčma, alebo „gaussova krivka od stredu doľava“, nie je predsa podstatné. Nakoniec o výsledku volieb rozhodla „gaussova krivka presne na svojom vrchole“ a nie niekde „od stredu doľava“! Naviac v presne definovanom čase, ktorý sa už nikdy nebude opakovať.
2) politický vývoj modelovať by možné bolo len za predpokladu že voľby nahradíme náhodným výberom a teda hlasovanie losovaním.