PRP: Najprv skontroluje históriu, potom nadávaj opozícii o veku odchodu do dôchodku

Strana Smer ústami svojho predsedu sa chystá ZAS odvolávať čo povedali, povedať čo odvolali a odvolať čo… Tentokrát o dôchodkovom veku.

Tak sa pozrime, ako to v tom lete, roku 2012 prebiehalo.

Celý koncept, tak ako je dnes v zákone hovorí o tom, že termín odchodu do dôchodku je naviazaný na tvrdé štatistické dáta o kvalite života, dožitých rokoch v zdraví, o priemernej dĺžke života.

Zákon o sociálnom poistení hovorí doslova a do písmena:

§ 65a
(1) Od 1. januára 2017 dôchodkový vek v príslušnom kalendárnom roku je súčet dôchodkového veku v kalendárnom roku, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku a počtu dní, ktorý sa určí ako súčin čísla 365 a rozdielu priemernej strednej dĺžky života zistenej za prvé referenčné obdobie a priemernej strednej dĺžky života zistenej za druhé referenčné obdobie. Takto určený počet dní sa zaokrúhľuje na celé dni nadol. Dôchodkový vek upravený podľa prvej vety platí pre poistenca, ktorý v príslušnom kalendárnom roku prvýkrát dovŕši referenčný vek.

(2)
Na účely určovania dôchodkového veku
a)stredná dĺžka života je stredná dĺžka života v referenčnom veku vykázaná štatistickým úradom, spoločná pre mužov a ženy, 461/2003 Z.z. – Zákon o sociálnom poistení – SLOV-LEX

Takže, ak sa nastavuje dátum odchodu do dôchodku o dni a týždne veku, tak je to preto, že tvrdé dáta hovoria, že aj v 60-65 rokoch života sme zdravší, výkonnejší, ako boli naši rodičia, starý rodičia, keď mali oni 60-65 rokov.

Tento paragraf 65a sa do zákona dostal  pomocou novely 252/2012 Z. z., ktorú prijala NR SR  10. augusta 2012, podpísali ho  Ivan Gašparovič v. r. Pavol Paška v. r. Robert Fico v. r.

Za hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, ako dokladuje záznam hlasovania o zákone ako celku.

A takto to predkladal minister Richter za Smer-SD, s takýmto odôvodnením:

„V súlade s cieľom zabezpečiť dlhodobú finanančnú udržateľnosť dôchodkového systému prehĺbením miery solidarity v I. priebežne financovanom dôchodkovom pilieri je potrebné postupne v dlhodobom časovom horizonte zmeniť pomer miery zásluhovosti a miery solidarity v systéme povinného dôchodkového poistenia v prospech miery solidarity. Z uvedených dôvodov sa navrhuje nový spôsob stanovenia priemerného osobného mzdového bodu, ak nárok na dôchodok vznikne po 31. decembri 2012.

K bodom 8 až 11 (§ 65 a 65a)
Z rovnakého dôvodu sa navrhuje stanoviť mechanizmus postupnej automatickej úpravy dôchodkového veku v závislosti od dynamiky vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy v aktuálnom dôchodkovom veku vyjadrenom v celých rokoch (referenčný vek). Úprava dôchodkového veku sa vykoná najskôr od 1. januára 2017.

Tortičkou na čerešničke je aj, že to prebiehalo v skrátenom legislatívnom procese. Primárne išlo o vtedy o to, že Fico potreboval vytunelovať druhý pilier. 

Ak sa posúva vek odchodu do dôchodku o dne či týždne, je to preto, že celý dôchodkový systém je vďaka Ficovi a jeho likvidácii druhého piliera stále založený na veľkom počte aktívnych pracujúcich. Do produktívneho veku na strane 18-25 ročných vstupuje stále menej (slabšie ročníky) a k dôchodku sa blížia naopak silné populačné ročníky.

 

Takže, aby aj moje deti, inžinier a zememerač pochopili, keď chcete na oponenta niečo nahádzať, musíte si zistiť, ako to vtedy naozaj bolo. Možno sa tak ochráníte pred tým, aby si z vás robili ostatní vtipy.

Tento článok patrí do môjho dlhodobého seriálu Pikiho rady na piatok.

Share Button