Prečo dnes po Ukrajine nepobehuje ako divá misia OBSE?

Dňa 17. 4.2014 sa dohodli USA, Rusko, EU a Ukrajina v Ženeve na nasledovnom:

Predstavitelia Európskej únie, Spojených štátov, Ukrajiny a Ruskej federácie vydali nasledovné vyhlásenie :

“Ženevské stretnutie k situácii na Ukrajine došlo k zhode na prvotných konkrétnych krokoch k deeskalácii napätia a obnovenia bezpečnosti pre všetkých občanov.

Všetky strany sa musia zdržať akéhokoľvek násilia, zastrašovania alebo provokatívnych akcií. Účastníci rozhodne odsúdili a odmietli akékoľvek prejavy extrémizmu, rasizmu a náboženskej netolerancie, vrátane antisemitizmu.

Všetky ilegálne ozbrojené skupiny musia byť odzbrojené; všetky ilegálne obsadené budovy musia byť vrátené právoplatným vlastníkom; všetky ilegálne okupované ulice, námestia a iné verejné priestranstvá v ukrajinských mestách musia byť vyprázdnené.

Amnestia bude zaručená účastníkom protestov a tým, ktorí opustia budovy a ďalšie verejné miesta a odovzdajú zbrane, s výnimkou tých, ktorí budú uznaní vinnými z hrdelných zločinov.

Bolo dohodnuté, že osobitné monitorovacia misia OBSE by mala zohrávať vedúcu úlohu pri pomoci ukrajinským úradom a miestnym komunitám v okamžitom zavádzaní týchto deeskalačních opatrení, kdekoľvek ich bude potrebné prijať najnaliehavejšie a to počnúc už nadchádzajúcimi dňami. USA, EÚ a Rusko tejto misii poskytnú podporu a to vrátane členov misie.

Ústavný proces bude inkluzívny, transparentný a zodpovedný. Bude obsahovať okamžité začatie širokého národného dialógu, ktorý pojme všetky ukrajinské regióny a politické zoskupenia a umožní brať do úvahy pripomienky verejnosti a navrhnuté dodatky.

Účastníci zdôraznili význam ekonomickej a finančnej stability na Ukrajine a budú pripravení diskutovať o ďalšej podpore pri napĺňaní vyššie spomenutých krokov.”

Zdroj:  Ženevské vyhlásenie k udalostiam na Ukrajine – Blogovisko.sk.

Originál dokument na stránke EU:

http://eeas.europa.eu/statements/docs/2014/140417_01_en.pdf

Vie mi niekto rozumne vysvetliť, prečo po Ukrajine nepobehuje misia OBSE, že sa jej za pätami práši? Prečo nemá OBSE na Ukrajine 5-6 samostatných skupín, pričom každý so signatárov si nevezme pod ochranu 1-2 skupiny?

Viete, normálne 4-20 pracovníkov OBSE a s nimi 4-20 ruských vojakov. Potom druhá skupina, v nej 4-20 pracovníkov OBSE a s nimi 4-20 vojakov z EU.  Potom tretia a tam ako ochranka mariňáci USA.

Som naivný?

Hm

No dobre, ale na čom inom,  ako dohliadaní OBSE na odchode chlapov ozbrojených samopalmi z ulíc desaťtisícových ukrajinských miest  sa USA, Rusko a EU s Ukrajinskou vládou dohodli? Na čom inom?

Veď ja nehovorím, že ich má OBSE odzbrojovať. To je úloha ukrajinskej polície a armáda s misiou OBSE za zadkom. Prídu tam, vyzvú a niečo sa stane. Strieľať po nikomu vôbec netreba. Misia OBSE si zapíše čo videla a večer na tlačovke pred médiami z USA, Ruska a EU poinformuje čo videli.

Ďalší deň v ďalšom meste na ďalšom stanovišti. Po týždni sa stretne OBSE so zástupcami Ruska, EU, USA a Ukrajiny a prediskutujú ako ďalej.

Samozrejme že chlapi so samopalmi v nepriestrelných vestách v tých desaťtisícovách ukrajinských mestách nevyrástli zrazu zo zeme ako trpaslíci v rozprávke „Ať žijí duchové“. Samozrejme, že ich niekto koordinuje. Ale musíme tejto sile v pozadí dať šancu na to, aby sa nenápadne vytratila.

My musíme s Ruskom hrať hru, že nevieme, že ich riadi KGB. Bez tohoto smiešneho pretvarovania sa sa chlapov so samopalmi na uliciach nezbavíme.

My potrebujeme, aby sa na východe Ukrajiny vytvorila politická sila, ktorá bude stáť za chlapmi so samopalmi. Dnes tam nie je a preto dnes nie je s kým rokovať. Na východe Ukrajiny mi stále chýba politický systém. Dobre, nech aj to budú len marionety, ktorých nitky ovládajú v Rusku. Ale bude to nevojenská politická sila.

To je kurva také ťažké pochopiť rozdiel? To je také ťažké pochopiť, že samopal je zbraň na zabíjanie ľudí a politické rokovanie je mierový proces? Kým sa po uliciach desaťtisícových ukrajinských miest ponevierajú chlapi so samopalmi nie je šanca pre demokraciu. Ako s nimi chcete kurva viesť politické rokovanie, keď sa im hombáľa pod bruchom nabitý samopal?  A o nič inšie mi nejde len sa porozprávať.

Leda že… Leda že by niekomu nešlo o demokraciu a mieroví proces. Ale ako mu to chcete dokázať bez vytvorenia šikovnej demokratickej pasce na diktátorov?

Ak ma chcete obviniť, že som demokratický štváč a nasilu nasilu tlačím Ukrajinu do demokracie, tak to su klidný, to su klidný. Len do mňa. Jediné čo ma zaujíma je umožniť Ukrajincom si slobodne voliť spôsob svojho života. 

Share Button