Hnevá ma, že moja gymnaziálna Alma mater sa nezapojila. Ale to je tak všetko, čo k štrajku dodám. Ako kandidujúci politik mám oveľa väčšiu páku na zmenu. Z pozície vrcholnej politiky sa to skutočne dá vykonať. Výber alternatívy k súčasnej vládnej strane je totiž najúčinnejším štrajkom.
Moja podpora štrajku učiteľov? Nuž, aktívny politiky by sa nemal aktívne zapájať do odborárskych aktivít. Na stupnici od 1 do 10 (ak 10 je maximálna angažovanosť a aktivizmus) je tak prípustné niekde do stupňa 3 vyjadrovať sympatie či podporu.
Prečo tak rezervovane? Politik vo výkonnej funkcii musí sedieť ako mediátor za stolom, kde sú odbory jednou zo strán pripomienkového konania či jedna zo strán, ktorá prináša požiadavky na zmeny prostredia.
A potom je tu ešte jedna závažná vec: Politik má v rukách rozhodovanie, vlastný program, vlastné riešenia. Je to kompetencia politika postarať sa o to, aby k štrajku vôbec nedochádzalo.
Najsilnejšia páka na zmeny v riadení štátu aj teda aj v riadení rezortu školstva, v určení rozpočtových pravidiel je zvoliť si takých politikov, ktorý to urobia tak, ako vy sami chcete.
Je smiešne keď politik nechá na odborárov aby si to vybojovali. Pritom je v moje moci ich požiadavky samozrejme zrealizovať. Stačí, že aj títo odborári dajú mne hlas. Možno si to kopa ľudí neuvedomuje, ale skutočne voľby sú najlepším štrajkom proti vláde.
Keď niekto pre mňa po 4 rokoch zle riadil tento štát, tak je absolútne logické, že mu vo voľbách nedám hlas. S vládou Smeru je nespokojných skutočne veľké množstvo občanov.
Odbočka: Priatelia, nie nerobím si ilúzie, že ani jeden z účastníkov protestu učiteľov či ani jedna sestra vo výpovedi nakoniec ten hlas Smeru nedá. Isto sa nájdu aj takýto zmätení voliči. Niekde tých 37% musí byť zakopaných. Navyše štrajk učiteľov môže otvoriť oči aj ďalším spoluobčanov, že 4 roky Smeru stálo za starú bačkoru. Koniec odbočky.
K školstvu nie, ale k zdravotníctvu sa vyjadrím jasne: V programe SaS pre zdravotníctvo je niekoľko zásadných bodov, ktoré riešia práve problém zdravotných sestier.
Ja stojím za jasnou alternatívou – poďme zmeniť zdravotníctvo.
Nechcel som len ďalšie 4 roky plano písať na blog. Chcem niečo aktívne urobiť, preto som sa dal na politiku. Preto chcem po voľbách obsadiť nejakú pozíciu, kde môžem niečo skutočne vykonať, skutočne niečo urobiť. Na to slúži politika. Mať možnosť riadiť štát tak, ako si myslíte, že to je správne.
Napríklad je to zrušenie limitov na výkony a prechod na DRG platby. Ide o to, že poisťovňa bude musieť zaplatiť všetky výkony, ktoré ambulancie či oddelenia urobia. Všetky, takže samozrejme, keď sestry výkony urobia, tak ich zamestnávateľ za všetku ich prácu dostane zaplatené a tak im môže poriadne za ich prácu zaplatiť. Bez rozdielu, či sa ich plat riadi súkromnou platovkou alebo štátnou tabuľkou.
Na toto nepotrebujem mať nad sebou palicu v podobe štrajku. Ako profík v zdravotníckych procesoch viem, čo funguje a čo nie. Preto zdravotnícky volebný program SaS rieši skutočné problémy zdravotníctva. Lebo ho tvorili profíci.
Nie, netreba čakať na milostivé uráčenie sa politikov Smeru, že by eventuálne niečo aj skutočne vykonali. Stačí si vo voľbách vybrať dobrý volebný program. SaS má už 7 rokov najlepší volebný program. A voľby sú už o 1 mesiac a 1 týždeň!
Ako politik môžem vyjadriť podporu nejakému štrajku. No mám k dispozícii oveľa väčšiu páku: Sám môžem zrealizovať volebný program. Sám to môžem urobiť.
Aby sa to mohlo stať, politik musí dostať váš hlas. Tak funguje demokracia a tak jednoduché to je.
Viac ako 10 rokov kritizujem na blogoch Smerákov. Zdalo sa mi to málo, preto kandidujem. Aby som mohol veci skutočne robiť tak, aby mohlo zdravotníctvo na Slovensku normálne fungovalo a bolo dostupné pre všetkých bez rozdielu. Z pozície vrcholnej politiky sa to skutočne dá. A vy si tú zmenu zdravotníctva, školstva a morálky môžete už o 1 mesiac a 1 týždeň dopriať
Pod čiarou: Áno, aj človek, ktorí ako nestranník, len ako „Priateľ slobody“, je až na 130 mieste kandidátky strany SaS do NR SR, aj taký človek je politik. Ani menší ani väčší a už vôbec nie je nepolitický politik. Nazývajme veci pravým menom.