Podporu českej koaličnej vláde bude vyslovovať opozícia

České aktuálne reálie.

Už 73 dní vládne v Českej republike diktatúra. Nikým nevolená vláda bez dôvery už 73 dní intenzívne a aktívne vládne. Žiadna údržba, priorita prípravy volieb a tlak na urýchlené nastavenie ústavnej parlamentnej zastupiteľskej demokracie. Nič také.

Fakty sú jasné: Po republike pobehuje chlapík, ktorého prezident akceptoval ako vyjednávača o vláde. Nemenoval ho premiérom povereným zostavením vlády! Povolebná koalícia na papieri existuje 2 dni. Táto koalícia má Poslaneskej snemovni prostú väčšinu. Na ústavnú by potrebovala pribrať nejaké hlasy zo strán, ktoré sa prednedávnom netajili ochotou osekať prezidentské právomoci.

Bavím sa aktuálnymi diskusiami o tom, či ten alebo onen kandidát by eventuálne prípadne možno asi prekážal prezidentovi. Veď je to úplne smiešne. To sú ale tliachania. Akoby si už nikto nepamätal sarkastický prezidentov prejav pri hľadaní neexistujúcej podpori rusnokovej vlády na adresu Karolíny Peak:

V dnešním teletextu jsem v přehledu tisku zjistil, že novou ministryní vnitra má být paní Karolína Peake, a pokud je tomu tak, a českému tisku určitě všichni musíme věřit, zejména Mladé frontě Dnes, pak chci blahopřát paní Karolíně Peake k funkci stínové ministryně vnitra.

Vidím že, paní poslankyně, máte silnou podporu v této Sněmovně, jak vyjádřil předchozí potlesk.

Nyní dovolte, abych pokračoval.

Zdroj: Živé vysílání — ČT24 — Česká televize. (cca 5:50 min.)

Môže si to takto dovoliť v tejto chvíli? Tentokrát je to oveľa jednoduchšie. Vláda bude taká, akú si novo-koaličné strany nadefinujú. Tentokrát tie slová pokojne môže vysloviť v opačnom smere líder novo-koalície.

Prezident bude chcieť nesúhlasiť? V parlamente sa poľahky nájde ústavná väčšina, ktorá upraví Ústavu do podoby, ktorú poznáme s Nemecka. A prezident bude mať jediné právo a to je výber stromu na Vysočine na objímanie. Všetko ostatné bude len prosto brať na vedomie. Nech mi nikto nehovorí, že si toho prezident nie je vedomý.

Ale naozaj poľahky? Budú novo-opozičné strany schopné aj prakticky, nie len deklaratívne, hájiť princípy parlamentnej demokracie v Českej republike? A ako rýchlo sa podarí vyjednať pre ne politické ústupky?

A čo dovtedy? Ak českým občanom nevadila 73 dní vláda súkromnej partičky nikým nevolených a dokonca s jasne nevyslovenou dôverou, isto českým občanom nebude vadiť ani ďalších 73 dní. Stát s.r.o. je pre partičku zo Strakovy akademie fajný piesoček na hranie. Jeden ukážkový príklad za všetky? Hodovanie na kachničce – Rusnokova vláda si dá kachnu v Židlochovicích, má výjezdní zasedání. WTF?

Je o mne známe, že nie som naklonený rýchlim zmenám Ústavy. To patrí do vojnového stavu. Otázkou, ktorá mi znepríjemňuje prostredie v mojej mozgovni ale je, aký rozkol v spoločnosti môže prezident až spôsobiť. Akokoľvek, je tu jeho osobný a nie malý elektorát. A jáj, chyba v mojej úvahe. Veď ide o absolútneho lúzra ostatných volieb. Tá jeho strana kultu osobnosti by neposkladala ani futbalovú jedenástku. A potom je tu ten známy cimrmanovský prístup českých občanov k politike.

Aha, tak preto sú to tie úvahy, či sa niekto prezidentovi páči alebo nie. Ach jo!

Paradoxne, jediný, kto by ich mohol rýchlo a kvalitne uťať sú novo-opozičné strany. Stačilo, aby deklarovali ochotu doplniť ústavnú väčšinu v parlamente.

To sú veci, čo? Podporu koaličnej vláde bude vyslovovať opozícia. Zdá sa vám to nenormálne? Správe! Ale čo sa čudujete, keď na začiatku je nenormálny zásah do princípov parlamentnej demokracie.

Share Button