„Oddovodnenie Zitnanskej sa mi zda naopak rozumne a ma hlavu a patu.“ – čítam na mnohých miestach na FB. Možno by to aj mohla byť pravda. No inokedy.
Tak ako u liekov je podstatné nie len látka, ale aj jej koncentrácia, aby sme vedeli rozlíšiť užitočné od jedovatého, tak v politike je dôležitý nie len obsah, ale aj čas, kedy sa o danom obsahu diskutuje a hlasuje.
Most zvolil na podporu Smeru absurdný čas. Dnes je 89 dní do volieb. Kampaň beží na plné obrátky. Vláda by mala za tých 89 dní len a len svietiť a kúriť. Nič viac. Nie to ešte meniť Ústavu!
Mali na to 4 roky, aby prijímali zásadné rozhodnutia. Jeden z argumentov je, že vraj to tak majú aj iné krajiny. Tiež od včera?
Meniť ústavu 89 dní pred voľbami, ak štát nie je vo vojnovom stave, je velikánsky prečin proti demokracii. Je úplne jedno aký je obsah zmien, je to proste prečin proti demokracii, kvôli času v ktorom sa to odohráva.
Kolaborácia časti opozície s vládnou stranou sa v medzivolebnom období bežne odohráva. Je to štandardný politický nástroj. Áno, je mi protivný. Ale je to len a len nástroj. Dobre to ukázalo KDH, keď si prihrialo polievočku s manželstvom. V medzivolebnom, období.
Tak, ako sa 100 dní po voľbách (ustavení vlády) na vládu neútočí, tak sa v predvolebnej kampani nič zásadné neprijíma. Iba sa svieti a kúri. Pretože aj čas je atribútom politického rozhodnutia.
Akútnosť dnešnej zmeny ústavy je čistá chiméra. Ak by mali dnes v CPZ jasného teroristu a policajti potrebovali dva-tri dni navyše (1) vždy ho môžu pri bráne znovu zabásnuť za neplatenie daní (2) parlament by účelovú zmenu Ústavy schválil jednomyseľne keď aj na nočnom zasadaní o 23:51. Pretože k obsahu sa pridáva vždy aj čas. A ten by sa radikálne zmenil.