Nemci mali až do včera imunitu na vtipkovanie o prezidentoch

Lebo geopolitika, že pán Šebej…

Ešte mi niekto rozprávajte o tom, že máte na mysli vyššie princípy. V nemeckej vláde, v slovenskej smeráckej koalícii.

Priatelia, jediný vyšší princíp je Listina práv a slobôd (objektívny rozmer) a osobné svedomie (subjektívny rozmer). Nič viac.

Německá vláda vyslovila souhlas se stíháním satirika Jana Böhmermanna kvůli básni zesměšňující tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rozhodnutí kabinetu oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. O zahájení trestního stíhání Böhmermanna požádala Berlín Ankara. Turecký prezident podává i občanskoprávní žalobu.

Zdroj: Německá vláda souhlasí se stíháním satirika kvůli zesměšňování Erdogana — ČT24 — Česká televize

Skúste mi vysvetliť, mne štváčovi demokracie, aký vyšší princíp si predstavujete keď necháte satirika stíhať políciou a vláčiť po súdoch.

Viete, voľakedy žil taký jeden Francúz a ten vrámci svojho standupu predvádzal ako vysoko skáče jeho pes. Francúzsky satirik skončil v koncentračnom tábore. História sa môže aj rozdrapiť od snahy nás poučiť.

Nie, nie je to jednoduché?

Sloboda slova bola zachovaná. Princíp slobody slova je totiž založený na tom, že musíte mať možnosť si povedať čo len chcete. A potom niesť za to aj prípadné následky.

To všetko bolo dodržané. Nemecká štát dopredu neskúmal kto a čo bude rozprávať. Satirik si povedal čo len chcel a teraz nech nesie následky. Áno, len súd môže rozhodovať, keď sa dvaja hádajú, či slobodne vyslovené je urážka lebo len osobná hlúposť.

Nie, nie je to jednoduché. Alebo že by hej?

Veru je to jednoduché! je to jednoduché preto, že ten paragraf tam majú Nemci z nejakého významného dôvodu. ten paragraf, ktorý hovorí, že na vydanie k stíhaniu za urážku cudzej hlavy štátu musí vydať súhlas parlament.

Záujmom štátu ako inštitúcie je udržiavanie ochrany svojich občanov. Nemecko vzhľadom na svoje dejiny už nikdy nechcelo dopustiť, aby si na Nemcoch mohol akýkoľvek prezident či kráľ vylievať zlosť za vtipy. Preto je tam tá politická poistka. Nemci sa proste rozhodli, že oni ako občania majú absolútnu imunitu vo vtipkovaní na úkor politikov celého sveta.

História ich poučila. A dnes toto poučenie vláda Angely Merkelovej hodila do koša.

Ochranu demokracie, ochranu Listiny práv a slobôd píšeme v dobrých časoch v pokoji, aby nás chránila v časoch zlých či v časoch premenlivých. Keď budeme takto pripravenú ochranu postupne vypínať, dopadneme ako v Černobyle.

Share Button